PS4’te 2FA Nasıl Açılır veya Kapatılır

İki adımlı kimlik doğrulama olarak da bilinen iki faktörlü kimlik doğrulamanın (2FA) ayarlanması, size başka bir güvenlik katmanı sağladığı için önemlidir. Modern zamanlarda, sadece bir şifreye sahip olmak yeterli değildir. 2FA, şifreniz ele geçirilse bile hesabınızı koruyan benzersiz bir kod sağlar. 2FA’yı konsolların yanı sıra web sitelerinde ve PlayStation 4 (PS4) dahil mobil cihazlarda etkinleştirebilir […]

PS4’te 2FA Nasıl Açılır veya Kapatılır

İki adımlı kimlik doğrulama olarak da bilinen iki faktörlü kimlik doğrulamanın (2FA) ayarlanması, size başka bir güvenlik katmanı sağladığı için önemlidir. Modern zamanlarda, sadece bir şifreye sahip olmak yeterli değildir. 2FA, şifreniz ele geçirilse bile hesabınızı koruyan benzersiz bir kod sağlar. 2FA’yı konsolların yanı sıra web sitelerinde ve PlayStation 4 (PS4) dahil mobil cihazlarda etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

PS4’te 2FA Nasıl Açılır

Bu, sizi kötü amaçlı programlardan ve kullanıcılardan koruyabilecek önemli bir eylemdir. Birisi şifrenizi tahmin ederse, iki faktörlü kimlik doğrulama ile güvende olacaksınız. 2FA’yı etkinleştirmek, PS4 ve PS5 için neredeyse aynıdır, dolayısıyla bu kılavuz PS5 kullanıcıları için de yararlı olabilir.

Bunu PS4 konsolunda şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. “Ayarlar” seçeneğini seçin.
 2. “Hesap Yönetimi”ni seçin. Bu adımdan sonra da oturum açabilirsiniz.
 3. “Hesap Bilgileri” seçeneğine gidin.
 4. “Güvenlik”i seçin.
 5. “2 Adımlı Doğrulama” seçeneğini seçin.
 6. Aldığınız doğrulama kodunu yazın.

6. ve 7. adımlar arasında, 2FA için sayısal kodu alma yöntemine karar vermelisiniz. Telefon numaranızı girmeyi ve SMS kodunu veya bir kimlik doğrulayıcı uygulamasını almayı seçebilirsiniz. İkinci durumda, QR kodunu uygulama ile taramanız gerekir.

Ayrıca, 7. adımın sonunda, daha sonra kullanmak üzere yedek kodları kaydedebilirsiniz. “Tamam”a tıklayarak bu kutuyu işaretlemeniz ve onaylamanız gerekir. Yedek kodlar, 2FA’nın çalışmadığı olaylarda yardımcı olabilir, ancak bu konuda daha sonra konuşacağız.

Herhangi bir nedenle PS4’ünüzden 2FA’yı açamıyorsanız, bunu yapmanın alternatif bir yolu vardır:

 1. Bir Tarayıcı Açın (Opera, Chrome).
 2. Resmi Sony web sitesinde PlayStation hesabınızda oturum açın.
 3. “Güvenlik”i seçin.
 4. “2 Adımlı Doğrulama” seçeneğini belirleyin.
 5. “Düzenle”yi seçin.
 6. Bir sonraki pencerede, doğrulama kodunun (SMS veya kimlik doğrulama uygulaması ve QR kodu) nasıl alınacağını seçin.
 7. Aldığınız doğrulama kodunu yazın.
 8. “Doğrula”yı seçin.
 9. Yedek kodlar için kutuyu işaretleyin.

Önceki paragrafta belirtildiği gibi, hesabınıza erişiminiz yoksa ve 2FA çalışmıyorsa son adım önemlidir. 2FA’yı açmak için bir tarayıcı kullanırken, bu adımların sonunda 10 yedek kod göreceksiniz. Kodlar yalnızca bir kez kullanılabilir, bu nedenle bunları yazmanız veya ekran görüntüsü almanız önerilir. Bu şekilde kimliğinizi 2FA olmadan da doğrulayabilirsiniz.

PS4’te 2FA Nasıl Kapatılır?

PS4 konsolunuz için iki faktörlü kimlik doğrulamayı kapatma adımları, bu korumayı etkinleştirme adımları ile neredeyse aynıdır. Etkinleştirmede olduğu gibi, 2FA’yı devre dışı bırakmak tarayıcı veya konsol aracılığıyla yapılabilir.

Konsol için şu adımları izleyin:

 1. Ayarları şeç.”
 2. “Hesap Yönetimi”ni seçin.
 3. “Hesap Bilgileri” seçeneğini seçin.
 4. “Güvenlik” seçeneğini seçin.
 5. “2 Adımlı Doğrulama”yı seçin.
 6. Durumu “Aktif Değil” olarak değiştirin ve “Onayla”yı seçin.

Web tarayıcıları için süreç şu şekildedir:

 1. Sony web sitesinde PS4 hesabınızda oturum açın.
 2. Hesap sayfasında, “Güvenlik”i tıklayın.
 3. “2 Adımlı Doğrulama” seçeneğini seçin.
 4. “Düzenle”yi seçin.
 5. “Devre Dışı Bırak” seçeneğini seçin.

Bunun hesabınızı daha az korumalı hale getirdiğini ve yalnızca parolanızın onu harici tehlikelerden koruduğunu unutmayın.

Yedek Kodlarınızı Nasıl Görebilirsiniz?

2FA ile ilgili sorunlar olması durumunda, hesabınıza girmek için yedek kodlar kullanılabilir. Örneğin, telefon numaranızı değiştirirseniz ve hesabı SMS ile doğrulayamazsanız, kimlik doğrulama sorunları oluşabilir. Yedek kodlara yalnızca uygulamanın çalışmaması durumunda ihtiyacınız olabilir ve hesaba QR koduyla da erişemezsiniz.

Yedek kodları güvenli bir yerde saklamak en iyi senaryodur, ancak bunları kaydetmediyseniz, kaydetmediyseniz veya bir yere yazmadıysanız yine de hesap ayarlarınızda bulabilirsiniz. Yine web veya konsol kullanarak kodları bulabilirsiniz. Bunları PS4 konsolunda şu şekilde bulabilirsiniz:

 1. Ayarları şeç.”
 2. “Hesap Yönetimi”ni seçin.
 3. “Hesap Bilgileri”ni seçin.
 4. “Güvenlik” seçeneğini seçin.
 5. “2 Adımlı Doğrulama” seçeneğini seçin.
 6. “Yedek Kodlar” seçeneğine tıklayın. Artık yedekleri görebilirsiniz.

Web’de, aşağıdaki adımları izleyerek kodları bulabilirsiniz:

 1. PlayStation hesabınızda oturum açın.
 2. “Güvenlik” seçeneğini seçin.
 3. “2 Adımlı Doğrulama” seçeneğini seçin.
 4. Yedekleri görmek için “Yedekleme Kodları”na tıklayın.

Kodları bir dosyaya veya belgeye kaydettiğinizden emin olun. Kağıdı hızla kaybedebileceğiniz veya nereye koyduğunuzu unutabileceğiniz için bunları yazmanız önerilmez.

PlayStation Hesabınızdaki Güvenlik Ayarlarını Nasıl Değiştirirsiniz?

Güvenlik ayarları, parolanızı, güvenlik için bir soru-cevap kümesini, bir telefon numarasını, iki adımlı doğrulama veya yedek kodları ve cihaz kurulum parolanızı içerebilir. PS4’ünüzde bu ayarlardan herhangi birini değiştirmek isterseniz, bunu resmi Sony web sitesindeki hesap sayfasını açarak web tarayıcısı aracılığıyla yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken:

 1. “Ayarlar” seçeneğini seçin.
 2. “Hesap Yönetimi”ni seçin.
 3. Ardından “Hesap Bilgileri”.
 4. “Güvenlik” seçeneğine tıklayın.
 5. Kimliği ve parolayı girin.
 6. “Güvenlik” seçeneğinde, istediğiniz ayarları değiştirin.
 7. Ekrandaki komutları takip edin.

SSS

PS4’te 2FA’yı atlayabilir misiniz?

Evet. Bilgisayar korsanlarının 2FA’nızı aşmasının birçok yolu vardır. En yaygın yollardan biri parola sıfırlama istemektir. Atlamanın başka bir yöntemi de, sizden sayısal bir kodla yanıt vermenizi isteyen şüpheli içeriğe sahip bir metin mesajı aldığınız sosyal mühendisliktir.

2FA’yı devre dışı bırakırsanız ne olur?

İki faktörlü kimlik doğrulamayı kapatmaya karar verirseniz, hesabınız daha az korunur. Parolanız yalnızca PlayStation hesabınıza giriş yaptığınızda sorulacaktır.

PS4’te 2FA’nın etkinleştirilip etkinleştirilmediğini nasıl anlarsınız?

Hesabınızdaki ayarlara giderek 2FA’nızın etkin olup olmadığını her zaman kontrol edebilirsiniz. Yani, 2FA’nızın durumunu görmek için “Güvenlik” ve “2 Adımlı Doğrulama” seçeneklerini bulmanız gerekir. Aktif veya pasif olabilir.

Yedek kodun süresi PS4’te sona erebilir mi?

PlayStation hesabınıza giriş yapmak istediğinizde, yalnızca 10 dakika kullanılabilecek bir kod alacaksınız. Bu süre içinde girmeyi başaramadıysanız, “Kodu Yeniden Gönder”e tıklayarak başka bir kod alabilirsiniz.

PlayStation Hesabınızı Güvende Tutun

2FA’nızı PS4 hesabınızda ayarlamanın hiçbir zararı yoktur. Sizi basit bir paroladan daha fazla korur ve kırılması daha zordur. Kimlik doğrulamayı kapatmak, hesabınızı güvensiz ve tehlikelere açık hale getirebilir. Yedek kodlar, PS4 hesabınızın güvenliği ve korunması için de çok önemlidir ve kilitli bir belgede saklanmalıdır.

PlayStation hesabınız için iki faktörlü kimlik doğrulama kullanıyor musunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow