Rivian R1T yerine Sahip Olmayı Tercih Ettiğimiz 3 Elektrikli Kamyonet

Ram 1500 REV biraz tuhaf bir isme sahip. “REV”, RAM Elektrikli Araç için bir kısaltmadır, bu yeterince mantıklıdır, ancak otomotiv dünyasında, “rev” kelimesinin EV için tamamen uygulanamayan başka anlamları vardır, çünkü aslında “geri çeviremez”. motor. Yanlış isimlendirme bir yana, REV, Stellantis’in Amerika Birleşik Devletleri’ne sunduğu ilk gerçek EV teklifi ve büyük bir tanesi. İlk olarak, […]

Rivian R1T yerine Sahip Olmayı Tercih Ettiğimiz 3 Elektrikli Kamyonet

Ram 1500 REV biraz tuhaf bir isme sahip. “REV”, RAM Elektrikli Araç için bir kısaltmadır, bu yeterince mantıklıdır, ancak otomotiv dünyasında, “rev” kelimesinin EV için tamamen uygulanamayan başka anlamları vardır, çünkü aslında “geri çeviremez”. motor. Yanlış isimlendirme bir yana, REV, Stellantis’in Amerika Birleşik Devletleri’ne sunduğu ilk gerçek EV teklifi ve büyük bir tanesi. İlk olarak, genişletilmiş menzilli model için batarya 229 kilovat saat ile çok büyük. Bu, 500 milden fazla menzil anlamına gelir – ve 14.000 pound çekme kapasitesi de çok perişan değildir.

Sınıfının en iyisi “Tungsten” döşeme, REV’i her yerde deri ve 23 hoparlörlü bir ses sistemi ile bir hırdavatçının içindekileri taşıyabilen lüks bir mavnaya dönüştürür. Kesin fiyat henüz açıklanmadı, ancak en yüksek donanıma sahip F-150 Lightning Platinum’un 98.074 $’dan ve Chevy Silverado EV RST’nin 105.000 $’dan başladığı gerçeği göz önüne alındığında, REV Tungsten ucuz olmayacak. Fiyatı yüksek olsun ya da olmasın, REV, R1T’den daha çekici bir araçtır. Görünüşe göre kamyonların nasıl çalıştığını bilen bir otomobil üreticisinden ve 500 potansiyel mil menzili, Rivian’ın maksimum 400 mil menzilini geçiyor.

Teknory