SAG-AFTRA Stüdyolarla Yeni Anlaşmayı Onayladı

Özet SAG-AFTRA’nın stüdyolarla yeni bir anlaşmayı onaylamasıyla oyuncuların grevi resmi olarak sona erdi. Grev, AMPTP’nin yetersiz teklifine itiraz ederek Temmuz ayında başladı. SAG-AFTRA üyelerinin %78,33’ü gerekli çoğunluğu aşarak anlaşma lehinde oy kullandı. GÜNÜN EKRAN VİDEOSU İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN Oyuncuların grevi resmi olarak sona erdi SAG-AFTRA stüdyolarla yeni anlaşmasını onayladı. Oyuncular sendikası, Sinema ve […]

SAG-AFTRA Stüdyolarla Yeni Anlaşmayı Onayladı

Özet

  • SAG-AFTRA’nın stüdyolarla yeni bir anlaşmayı onaylamasıyla oyuncuların grevi resmi olarak sona erdi.
  • Grev, AMPTP’nin yetersiz teklifine itiraz ederek Temmuz ayında başladı.
  • SAG-AFTRA üyelerinin %78,33’ü gerekli çoğunluğu aşarak anlaşma lehinde oy kullandı.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Oyuncuların grevi resmi olarak sona erdi SAG-AFTRA stüdyolarla yeni anlaşmasını onayladı. Oyuncular sendikası, Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği’nin yetersiz görülen yeni anlaşma teklifine itiraz ederek Temmuz ayında greve gitmişti. Grev, SAG ve AMPTP’nin anlaşmaya vardığı Kasım ayı başlarında geçici olarak sona erdi, ancak onay oylaması bir hafta sonrasına kadar başlamadı.

Şimdi, Son teslim tarihi raporlar SAG-AFTRA üyeleri anlaşmayı onayladı ve böylece grev sona erdi. Oyların yüzde 78,33’ü anlaşmanın lehine oy kullandı; bu da anlaşmayı onaylamak için gereken yüzde 50 + 1 çoğunluğun oldukça üzerinde. SAG’a göre üyelerin %38,15’i oy kullandı; bu, geçmiş yıllara göre kayda değer bir artış. Sendika başkanı Fran Drescher yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“SAG-AFTRA üyeliğimizle gurur duyuyorum. TV/Tiyatro Müzakere Komitesi’ne, sendikanın yapay zeka teknolojisiyle ilgili ilk korumalarının yanı sıra 1 milyar doların üzerinde kazanç elde etmesi için gerekli gücü sağlamak için 118 gün boyunca grev yaptılar. Artık sözleşmeyi onaylayarak kazançları güvence altına aldılar. SAG-AFTRA üyeleri bu süreç boyunca inanılmaz derecede ilgili kaldılar ve bir sonraki müzakere sürecimizde de savunuculuklarını sürdüreceklerini biliyorum. Bu SAG-AFTRA için altın bir çağ ve birliğimiz hiç bu kadar güçlü olmamıştı.”

2020’de üyelerin %27,2’si o zamanki yeni anlaşmaya oy verdi ve 2017’de bu oran %15,3 oldu.


Aktörlerin Grevinin Sonunu Açıklıyoruz

SAG AFTRA grev logosu, grev işareti ve yumruklu kollar

Oyuncuların grevinin sonu, yine geçtiğimiz yaz gerçekleşen yazarların grevinden farklı bir şekilde gerçekleşti. Amerika Yazarlar Birliği, AMPTP ile geçici anlaşmaya 24 Eylül’de ulaştı ve anlaşma yaklaşık iki hafta sonra onaylandı. SAG-AFTRA’nın anlaşması, büyük ölçüde yapay zeka sorunu nedeniyle geçtiğimiz ay daha yakından incelendi. Grev sırasında oyuncuların ana noktalarından biri, stüdyoların sanatçıların yerini almak için yapay zekayı kullanmasını engellemekti ve anlaşma yapıldıktan sonra bile bazı aktörler bunun lonca üyelerini korumak için yeterli olmadığı konusunda ısrar etti.

Oy kullanan üyelerin yalnızca %78,33’ünün anlaşmayı onaylamasının nedeni muhtemelen AI’dır; bu, WGA’nın anlaşmasını onaylayan %99’un tam tersidir. Bununla birlikte, yeni anlaşmaya desteklerini dile getiren pek çok aktör var. Yıldız Savaşları aktör Zachary Quinto. Anlaşma artık onaylandığına göre 30 Haziran 2026’ya kadar geçerli olacak.

Hollywood pek çok açıdan her zamanki gibi iş hayatına geri döndü. Grevin Kasım ayında geçici olarak sona ermesinden sonraki bir gün içinde oyuncular, ertelenen projelerin tanıtımını yapmak ve çekimlerini yapmak için işlerine geri döndüler. Onaylanması SAG-AFTRA anlaşma, bu projelerin tekrar durdurulmasına gerek kalmamasını sağlıyor ve bu da aktörler hak ettikleri uygun ücretleri ve muameleyi alabilirler. Tarihi bir yılın ardından Hollywood’un işçi hareketlerinin bu dönemi sona erdi.

Kaynak: Son Tarih

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow