SAG-AFTRA’nın Stüdyolarla Geçici Anlaşmaya Ulaşmasıyla Oyuncuların Grevi Sona Erdi

Özet SAG-AFTRA ve Hollywood stüdyoları geçici bir anlaşmaya vararak oyuncuların Temmuz ayından bu yana devam eden grevine son verdi. Müzakereler gergin geçti ve stüdyolar görüşmeleri 2024’e erteleme tehdidinde bulundu. SAG-AFTRA müzakere komitesi, Sinema Filmi ve Televizyon Yapımcıları İttifakı ile yapılan anlaşmayı onayladı. Grev resmi olarak 9 Kasım Perşembe günü saat 12.01’de sona erecek. Aktörler, diğer […]

SAG-AFTRA’nın Stüdyolarla Geçici Anlaşmaya Ulaşmasıyla Oyuncuların Grevi Sona Erdi

Özet

  • SAG-AFTRA ve Hollywood stüdyoları geçici bir anlaşmaya vararak oyuncuların Temmuz ayından bu yana devam eden grevine son verdi. Müzakereler gergin geçti ve stüdyolar görüşmeleri 2024’e erteleme tehdidinde bulundu.
  • SAG-AFTRA müzakere komitesi, Sinema Filmi ve Televizyon Yapımcıları İttifakı ile yapılan anlaşmayı onayladı. Grev resmi olarak 9 Kasım Perşembe günü saat 12.01’de sona erecek.
  • Aktörler, diğer konuların yanı sıra daha iyi ücretler ve yapay zekaya karşı koruma için mücadele etti. Anlaşmanın hâlâ onaylanması gerekiyor ancak bu gelişme, grevin çözümünde ileriye doğru atılmış önemli bir adıma işaret ediyor.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

SAG-AFTRA ve büyük Hollywood stüdyoları geçici bir anlaşma üzerinde bir araya gelerek oyuncuların grevine son verdi. Eğlence endüstrisindeki aktörler, diğer sorunların yanı sıra daha iyi ücretler ve yapay zekaya karşı koruma için mücadele ederken Temmuz ayından bu yana grevdeler. Son haftalarda müzakereler giderek gerginleşti, hatta stüdyolar müzakereleri 2024’e erteleyeceklerini öne sürdü.

Şimdi, Hollywood Muhabiri SAG-AFTRA müzakere komitesinin Sinema ve Televizyon Yapımcıları İttifakı ile 2023 Hollywood’daki ikili greve son verecek geçici bir anlaşmayı onayladığını ortaya çıkardı. Söz konusu anlaşmanın hâlâ onaylanması gerekmesine rağmen, grev 9 Kasım Perşembe günü saat 12:01’de sona erecek. Bu, grevin 117 gün süreceği anlamına geliyor; yazarların grevinden sadece 31 gün daha kısa, bu da aktörlerin greviyle önemli ölçüde örtüşüyor ve bu eylülde sona erdi.


SAG-AFTRA Grevinin Sona Ermesi Etkilenen Yapımlar İçin Ne Anlama Geliyor?

Winona Ryder, Stranger Things'deki Joyce Byers rolünde

Grevin resmi olarak sona ermesi henüz belirsiz ve sendikanın onayına bağlı olsa da, aktörler şimdilik olağan görevlerine devam edebilirler. Buna, sözleşmeli oldukları yapımlarda performans sergilemek ve mevcut veya gelecek projelerin tanıtımını yapmak da dahildir. Promosyonun yeniden başlaması, gişe rekorları kıran süper kahraman filmi de dahil olmak üzere yaklaşmakta olan destek amaçlı filmlerin gişe umutlarını önemli ölçüde artırabilir. Harikalaranimasyonlu devam filmi Troller Bir Araya Geliyorve Disney’in yüzüncü yıl dönümü animasyon filmi Dilek.

Açlık Oyunları: Ötücü Kuşların ve Yılanların Şarkısı SAG-AFTRA ile yapılan geçici bir anlaşma nedeniyle Ekim ayı sonlarında terfiye devam etmesine zaten izin verilmişti.

Ayrıca beklemede olan bazı büyük projelerin yeniden üretime geçmesi muhtemel görünüyor. Bu içerir Garip Şeyler Genç karakterleri ile onları canlandıran oyuncular arasında giderek artan yaş farkıyla karşı karşıya kalan popüler Netflix dizisinin son sezonu olan 5. sezon. Grev nedeniyle 2023 ve 2024’te vizyona giren filmlerin de ertelenmesi mümkün. Dune: İkinci Bölüm, KarbeyazVe Deadpool 3kendilerini yine programda yer değiştirmiş bulacaklar.

İlgili: SAG-AFTRA Grevi Nedeniyle 2024’teki Her film Ertelendi

Nın sonu SAG-AFTRA ağ televizyonunun 2023-2024 sezonuna da büyük bir nimet sağlayabilir. Yazar odalarını yeniden açan bazı programlar, sezon ortasında prömiyeri yapılabilecek daha kısa bölüm siparişleriyle sezonları çekmeye hazır olabilir. Bazı yapımlar sendikanın son resmi yeşil ışığına kadar zamanlarını beklese de Hollywood’un bu yeni anlaşmanın ardından mümkün olan en kısa sürede yeniden harekete geçmesi bekleniyor.

Kaynak: THR

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow