Samsung’un 2023 1. Çeyrek kazanç raporu sadece kötü değildi, gerçekten de kötüydü

Ryan McLeod / Android Yetkilisi TL;DR Samsung, 2023’ün ilk çeyreğindeki kazançlarını açıkladı. Rapor, Samsung’un kârında %95’lik bir düşüş gördüğünü ortaya koyuyor. Samsung’un çip bölümü, kaybın çoğundan sorumlu. Akıllı telefon pazarı için zor zamanlar. Enflasyon gibi faktörler nedeniyle talep şu anda zayıf. Samsung’un en son kazanç raporuna göre, bu yavaş pazar gerçekten şirketin mali durumu üzerinde […]

Samsung’un 2023 1. Çeyrek kazanç raporu sadece kötü değildi, gerçekten de kötüydü

Ryan McLeod / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Samsung, 2023’ün ilk çeyreğindeki kazançlarını açıkladı.
  • Rapor, Samsung’un kârında %95’lik bir düşüş gördüğünü ortaya koyuyor.
  • Samsung’un çip bölümü, kaybın çoğundan sorumlu.

Akıllı telefon pazarı için zor zamanlar. Enflasyon gibi faktörler nedeniyle talep şu anda zayıf. Samsung’un en son kazanç raporuna göre, bu yavaş pazar gerçekten şirketin mali durumu üzerinde biraz sıkıntıya neden oldu.

gelen bir rapora göre CNBCSamsung, 2023’ün ilk çeyreğinde kârında büyük bir düşüş yaşadı. Aslında üretici, yıldan yıla kazançlarında dudak uçuklatan %95’lik bir düşüş gördü.

2022’nin aynı döneminde, teknoloji devi 14,12 trilyon Kore wonu (10,7 milyar dolar) kâr elde etti. Ancak bu yıl şirket 640 milyar Kore wonu (478.55 milyon $) kar bildirdi. Bu, Samsung’un 2009’un ilk çeyreğinden bu yana kaydettiği en düşük işletme karı.

Samsung, Galaxy telefonları ile tanınıyor olsa da, bunun kazanç artışında bir rol oynamadığı görülüyor. Galaxy S23 serisinin lansmanı aslında yardımcı oldu. Mobil işinden elde edilen gelirin %22 arttığı ve işletme karının yıldan yıla %3 arttığı bildirildi.

Premium pazar, devam eden makro belirsizliklerin neden olduğu zayıf akıllı telefon talebine rağmen hem hacim hem de değer açısından büyüdü. Satışlar arttı ve kârlılık, S23 Ultra merkezli yeni premium modellerin güçlü satışlarının ve operasyonel verimliliği artırma çabalarının ardından çift haneli rakamlara ulaştı.

Kar düşüşünün arkasındaki asıl suçlu, Samsung’un çip bölümü gibi görünüyor. Samsung, telefon satmanın yanı sıra TV, bilgisayar ve ev aletleri üretiyor. Ancak asıl işi, çipler ve ekranlar gibi bileşenlerdir.

Samsung, bu departmanda 4,58 trilyon Kore wonu (3,4 milyar $) zarar bildirdi. Geçen yıl şirket 8.45 trilyon Kore wonu (6.3 milyar $) kar elde etti. Kayıp, şirketi artan talep sırasında fiş stoklamaya zorlayan salgına bağlanıyor. Şimdi fiyatlar düştü ve Samsung bir stok fazlası ile sıkışıp kaldı.

Samsung’un 2023 1. Çeyrek kazanç raporu sadece kötü değildi, gerçekten de kötüydü

Teknory