Savaşta ve Afet Yardımında Kullanılan Ağır Kaldırma, Yüksekten Uçan Helikopter

CH-47 tuhaf görünümlü bir uçaktır. Bir tandem rotor konfigürasyonuna sahiptir, yani bir yerine iki rotora sahiptir ve uçabilen bir kargo kamyoneti gibi boyutlandırılmıştır ki bu pek de taktiksel bir görünüm değildir. Ancak 36 asker taşıma kapasitesi ve büyük bir ikmal yükü ile oldukça kullanışlıdır. 1962 yılından beri kesintisiz hizmet veren Chinook, uzun ömürlü olmasını taşıyabileceğinden […]

Savaşta ve Afet Yardımında Kullanılan Ağır Kaldırma, Yüksekten Uçan Helikopter

CH-47 tuhaf görünümlü bir uçaktır. Bir tandem rotor konfigürasyonuna sahiptir, yani bir yerine iki rotora sahiptir ve uçabilen bir kargo kamyoneti gibi boyutlandırılmıştır ki bu pek de taktiksel bir görünüm değildir. Ancak 36 asker taşıma kapasitesi ve büyük bir ikmal yükü ile oldukça kullanışlıdır. 1962 yılından beri kesintisiz hizmet veren Chinook, uzun ömürlü olmasını taşıyabileceğinden alıyor. Altındaki bir dizi kanca sayesinde, CH-47, Humvee’ler, obüsler veya insanları tehlikeden uzaklaştırma şeklinde neredeyse 48.000 pound taşıyabilir. Çatışma dışında, Chinook’lar doğal afet yardımına yardımcı olmak veya arama ve kurtarma operasyonlarına da yardımcı olmak için konuşlandırıldı.

ABD ordusunun uçan yarı kamyonu, iki Honeywell T-55 motoruyla çalışıyor. Honeywell, helikopterin yaklaşık on arabanın ağırlığını kaldırmasına izin vermenin yanı sıra, motorların Chinook’a saatte 300 km azami hız vererek onu dünyanın en hızlı askeri helikopteri yaptığını belirtiyor.

Boeing’e göre, CH-47 19 ülkenin ordusu için uçuyor ve mevcut modernizasyon programı helikopteri en az 2060 yılına kadar hizmette tutmayı planladığından yakın zamanda yavaşlamayı planlamıyor.

Teknory