Series X’te Xbox One Denetleyicisini Kullanma

Xbox X oyunlarınızın keyfini sonuna kadar çıkarmak için bazen ek ekipman satın almanız gerekir. Neyse ki, Xbox One denetleyicisini kullanıyorsanız durum böyle değil. Microsoft, bu platformun konsolunuzla tamamen uyumlu olmasını sağlamıştır. İkisini bağlamak nispeten basittir. Bu makale, en yeni nesil konsol için eski bir denetleyiciyi nasıl kullanabileceğinizi açıklayacaktır. Xbox One Denetleyicisini Series X Konsollarıyla Kullanma […]

Series X’te Xbox One Denetleyicisini Kullanma

Xbox X oyunlarınızın keyfini sonuna kadar çıkarmak için bazen ek ekipman satın almanız gerekir. Neyse ki, Xbox One denetleyicisini kullanıyorsanız durum böyle değil. Microsoft, bu platformun konsolunuzla tamamen uyumlu olmasını sağlamıştır. İkisini bağlamak nispeten basittir.

Bu makale, en yeni nesil konsol için eski bir denetleyiciyi nasıl kullanabileceğinizi açıklayacaktır.

Xbox One Denetleyicisini Series X Konsollarıyla Kullanma

Xbox One denetleyicinizi Xbox X üzerinde kablosuz olarak nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Konsoldaki senkronizasyon düğmesine basın. Bu, cihazınızın arkasındaki USB-A bağlantı noktasının üzerindeki siyah düğme olmalıdır.
 2. Kontrol cihazınızı alın ve senkronizasyon düğmesine basın ve basılı tutun. Konsolda olduğu gibi, bu, kontrolünüzün üstünde, tampon düğmeleriniz arasında siyah bir düğme olmalıdır.
 3. Logo hızla yanıp sönmeye başladığında düğmeyi basılı tutmayı bırakın.
 4. Işığın yanıp sönmesi durana kadar bekleyin; bağladığınız denetleyiciyle menülerde gezinebilmeniz gerekir.
 5. Xbox X’inize gidin ve “Ana Sayfa” bölümünü ziyaret edin.
 6. “Profil ve Sistem”e gidin ve “Ayarlar”a basın.
 7. “Hesabınıza” gidin, ardından “Giriş yapın”.
 8. Hesabınızda oturum açmak için kimlik bilgilerinizi girin.
 9. Denetleyicinizle oturum açın ve “Bunun yerine Denetleyiciyi Kullan” düğmesine basın.
 10. oyun kumandanız artık Xbox X’inize tam olarak bağlıdır.

Kablolu bir Xbox One oyun kumandasını bağlamak daha da basit. Kontrol cihazını Xbox X USB-A bağlantı noktasına takın ve cihazların otomatik olarak eşleşmesini bekleyin.

Xbox One oyun Kumandasında Bluetooth Nasıl Kurulur

Xbox Series X ve S ile uyumlu Xbox One kablosuz oyun kumandaları, eşleştirilmiş bir Bluetooth cihazı ile Xbox konsolunuz arasında hızla geçiş yapmanızı sağlar. Bu kullanışlı bir özelliktir, ancak bunu kullanmak için Bluetooth’u etkinleştirmeniz gerekir.

Yapmanız gereken ilk şey, Bluetooth üzerinden bağlamak istediğiniz cihazların bu teknolojiyi destekleyip desteklemediğini kontrol etmektir. Örneğin, Windows platformunuzun gerekli güncellemelere sahip olup olmadığını şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

 1. Görev çubuğunuza gidin ve “Başlat” düğmesine basın.
 2. Arama çubuğunuzu açın ve “Ayarlar” yazın.
 3. “Ayarlar” uygulamanızı seçin ve “Windows Update”i seçin.
 4. “Güncellemeleri kontrol et” düğmesine tıklayın ve sistemin yüklememiş olabileceğiniz güncellemeler için bilgisayarınızı kontrol etmesini bekleyin.

Masaüstü bilgisayarların ana kartlarında yerleşik Bluetooth bulunmayabileceğini, bu nedenle ayrı bir Bluetooth anteni kullanmanız gerekebileceğini unutmayın. Dizüstü bilgisayarlarda genellikle en başından itibaren Bluetooth bulunur.

Bilgisayar güncellendikten sonra, Bluetooth özellikli Xbox oyun kumandanızın da gerekli üretici yazılımı güncellemelerine sahip olduğundan emin olun. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Konsolu açmak için oyun kumandasındaki Xbox düğmesine basın.
 2. Eşleştirme düğmesini üç saniye basılı tutun.
 3. PC’nize dönün ve “Başlat” düğmesine dokunun.
 4. Windows 10 veya daha eski bir sürüm kullanıyorsanız “Ayarlar”ı, ardından “Aygıtlar”ı ve “Bluetooth”u seçin. Windows 11’de son menüye “Bluetooth ve Aygıtlar” adı verilir.
 5. Bluetooth veya başka bir cihaz eklemenizi sağlayan istemi seçin. Windows 11 PC’niz varsa, “Cihaz ekle”yi seçin.
 6. “Cihaz ekle” ekranınızda “Bluetooth”a basın ve Xbox kumandanızın kullanılabilir cihazlar listenizde görünmesini bekleyin.
 7. Denetleyici göründüğünde onu seçin ve sistemin cihazlarınızı eşleştirmesine izin verin.

Kumandanızı bir Android aygıtına da bağlayabilirsiniz:

 1. Açmak için denetleyicideki Xbox tuşuna basın.
 2. Bırakmadan önce “Eşleştir” tuşunu üç saniye basılı tutun.
 3. Android gadget’ınıza gidin ve “Uygulamalar”, ardından “Ayarlar”, “Bağlı cihazlar” ve “Yeni cihaz eşle” seçeneklerini ziyaret ederek Bluetooth ayarlarına erişin. İfade akıllı telefona göre değişebilir.
 4. Bluetooth cihazları listesine göz atın ve “Xbox Kablosuz oyun Kumandası”nın görünmesini bekleyin.
 5. “Xbox Kablosuz oyun Kumandası”nı seçin ve cihazların birbirine bağlanmasına izin verin. Önceki ekranınızda denetleyiciyi arayarak bağlantıyı doğrulayabilirsiniz.

Bir Apple cihazını Xbox One veya diğer kablosuz oyun kumandalarınızla eşleştirmek de bu kadar basit:

 1. Bir Apple aygıtında “Ayarlar” menüsünü başlatın ve “Bluetooth”a basın.
 2. Bluetooth bağlantınızı etkinleştirin.
 3. oyun kumandanızdaki Xbox tuşuna dokunun. oyun kumandası zaten Xbox’ınıza bağlıysa kapatın. Ardından, “Eşleştir” tuşunu birkaç saniye basılı tutun.
 4. Apple cihazınız şimdi mevcut Bluetooth cihazlarını listelemelidir. “Xbox Wireless Controller” öğesini seçin ve ekrandan çıkmadan önce sistemin bağlantınızı görüntülemesini bekleyin.

Bir akıllı TV’yi Xbox One kablosuz oyun kumandanıza bile bağlayabilirsiniz:

 1. Akıllı TV’de Xbox uygulamanızı başlatın.
 2. Uzaktan kumandanızı kullanarak ekranın üst kısmındaki “Kontrolör” sembolünüzü seçin.
 3. “Kontrol cihazını eşleştir” düğmesine dokunun ve listeden kontrol cihazını seçin.
 4. Kontrol cihazınızdan eşleştirme modunu etkinleştirin ve “Devam” düğmesine basın. Bu, Bluetooth listenizi açar ve akıllı TV, denetleyiciyi aramaya başlamalıdır.
 5. Aygıt listesinden denetleyiciyi seçin.
 6. İşlemi tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

Xbox kablosuz oyun kumandaları, Bluetooth aracılığıyla birçok tablete, dizüstü bilgisayara, masaüstü bilgisayara ve kulaklığa bağlanabilir. Ancak, güvenilirlik Bluetooth kartınıza bağlıdır, bu nedenle farklı performanslar elde edebilirsiniz.

Ayrıca, denetleyicinizi aynı anda yalnızca bir aygıta bağlayabilirsiniz. Zaten bir konsolla eşleştirdiyseniz, kumanda ve konsol üzerindeki “Eşleştir” tuşuyla bir cihaza yeniden bağlamanız gerekir.

Bluetooth aracılığıyla konsolunuza bağlı tek bir denetleyici kullanmayı deneyin. Birden fazla oyun kumandasını Bluetooth aracılığıyla bağlamak bir seçenektir ancak performansınız düşebilir.

Xbox Series X veya S Denetleyicilerini Xbox One’da Kullanabilir misiniz?

Xbox Series S veya X konsolları için oyun kumandanızın Xbox One oyun kumandasıyla neredeyse aynı olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, Microsoft’un bu cihazlara geriye ve ileriye dönük uyumluluğu dahil etmesidir.

Geriye dönük uyumluluk, Xbox One oyun kumandanızı bir Xbox Series S veya Series X üzerinde veya tam tersi şekilde kullanmanıza olanak tanır. Girdi sorunları olmadan herhangi bir konsolda çok oyunculu oyunlar oynamanın harika bir yolunu sunar.

Bu denetleyiciler neredeyse aynı olduğundan, Xbox Series S veya X’inizde daha eski bir Xbox One denetleyicisine geçerek hiçbir önemli özelliği kaçırmazsınız. Eksik olan tek şey özel bir “Paylaş” anahtarıdır, ancak olması gerekir Oyununuz için vazgeçilmez olun.

Neden Xbox One oyun Kumandamı Xbox’ıma Bağlayamıyorum?

Gerekli güncellemelere ve Bluetooth teknolojisine sahipseniz, bir Xbox One kontrol cihazını Xbox X ile senkronize etmek çok zor değildir. Ancak, eşleştirme işlemi bazen hata verebilir. Sorunu çözmek için birkaç sorun giderme yöntemi deneyebilirsiniz.

 • Yeni piller – En kolay geçici çözüm, Xbox One denetleyicinizin pillerini değiştirmektir. Şarj Edilebilir Pil eklentiniz veya Oynatma ve Şarj Kitiniz varsa, cihazınızın tamamen şarj olduğundan emin olun. Ayrıca, şarj kablosunun iyi durumda olduğunu doğrulayın.
 • Konsol yakınlığını ayarlayın – Cihazları senkronize ederken kumandanızı konsolunuzun yakınında tutun. Denetleyici ve konsol, yaklaşık 20-30 fit kablosuz bağlantı aralığına sahiptir. Bundan daha ileri giderseniz, gadget’ların bağlantısını kesebilirsiniz.
 • Paraziti önleyin – Paraziti ortadan kaldırmak için dizüstü bilgisayarları, TV’leri veya oyun kumandanıza ve Xbox’a yakın diğer tüm cihazları kapatın.
 • Konsolu sıfırlayın – Başka bir çözüm, konsolu tamamen yeniden başlatmaktır. Bunu yapmak için platformunuzun önündeki Xbox tuşunu yaklaşık 10 saniye basılı tutun. Güç kablosunu yaklaşık 30 saniye çıkarın, cihazı yeniden bağlayın ve sistemi sıfırlayın.
 • Gereksiz denetleyicilerin bağlantısını kesin – Bir Xbox X veya S’nin aynı anda yalnızca sekiz denetleyiciye bağlanabileceğini unutmayın. Bu kadar çok kumanda kullanıyorsanız, yeni cihazınızı bağlamadan önce bazılarının eşlemesini kaldırın. Kontrolünüzü kapatmanın en kolay yolu, ışık sönene kadar Xbox tuşunu birkaç saniye basılı tutmaktır.
 • Anahtar özelliğiyle yeniden bağlanın – Xbox Series X ve S denetleyicileri, denetleyiciyi bir Xbox ve bağlı bir Bluetooth cihazıyla kullanma arasında geçiş yapmanızı sağlayan kullanışlı bir özelliğe sahiptir. Bluetooth bağlantınızdan (örneğin bir akıllı telefon) tekrar Xbox’a geçiş yapmak için kumandadaki “Eşleştir” düğmesine hızlıca iki kez dokunun. Kumandayı, cihazınızı bir Bluetooth cihazına yeniden bağlamanızı sağlayan eşleştirme moduna getirmek için aynı tuşu basılı tutun.
 • Diğer sistemleri çıkarın – oyun kumandasındaki Xbox tuşuna dokunduğunuzda, cihaz otomatik olarak en son bağlandığı platforma bağlanmaya çalışır. Bu nedenle, yakınlarda birkaç konsol varsa, etkinleştirdiğinizde denetleyici başka bir Xbox ile eşleştirilebilir ve bu da sizi istenen platforma bağlamaktan alıkoyabilir. Çakışmayı önlemek için yakındaki diğer sistemleri kapatın ve fişlerini çekin. Denetleyici zaten yakındaki bir konsola bağlıysa veya tersi bir PC’yi denetleyicinize bağlamak istiyorsanız aynı çözümü deneyebilirsiniz.

Kullanışlı Bir Kumandayla En Sevdiğiniz Oyunların Keyfini Çıkarın

Xbox One oyun kumandanızı Xbox X ile eşleştirmek için teknoloji konusunda bilgili olmanıza gerek yok. oyun kumandasını diğer platformlara bağlamak istiyorsanız da aynı şey geçerli. Bir şeyler ters giderse, sorunsuz oyun oynamanın keyfini çıkarmak için yukarıdaki sorun giderme ipuçlarını izleyin.

Xbox kurulumunuzda kaç adet Xbox One denetleyiciniz var? Cihazları eşleştirirken herhangi bir sorunla karşılaştınız mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow