Şimdi Satışta Olan En Güvenilir Elektrikli SUV’lar

Hadi Neredeyse tüm büyük otomobil üreticileri, yıllık üretim ve satış hacimlerinin önemli bir bölümünü elektrikli araçlara kaydırmak için kamu taahhütlerinde bulundu. Bazıları çabalarının yüzde 100’ünü elektriğe kaydırarak sonuna kadar gideceğine söz verdi, ancak devrilme noktasına gelmeden önce, neyin mevcut olduğunu ve mevcut ürünlerden hangilerinin görülmeye değer olduğunu anlamak zor olabilir. Bu, nadir görülen ancak popülaritesi […]

Şimdi Satışta Olan En Güvenilir Elektrikli SUV’lar

Neredeyse tüm büyük otomobil üreticileri, yıllık üretim ve satış hacimlerinin önemli bir bölümünü elektrikli araçlara kaydırmak için kamu taahhütlerinde bulundu. Bazıları çabalarının yüzde 100’ünü elektriğe kaydırarak sonuna kadar gideceğine söz verdi, ancak devrilme noktasına gelmeden önce, neyin mevcut olduğunu ve mevcut ürünlerden hangilerinin görülmeye değer olduğunu anlamak zor olabilir.

Bu, nadir görülen ancak popülaritesi artan elektrikli SUV’lar için geçerlidir. Ana akım ve birinci sınıf otomobil üreticileri yeni elektrikli aile nakliye araçlarını duyurdular veya geliştiriyorlar, ancak bugün birçok harika seçenek şimdiden satışta. En iyi güvenilirliği ve günlük kullanım kolaylığını sunan modelleri bulmak için mevcut elektrikli SUV’ları inceledik.

Birkaç otomobil üreticisi pazar için yeni modeller hazırlarken, güvenilir elektrikli SUV’ların listesi patlayacak. BMW, Mercedes-Benz ve neredeyse her premium otomobil üreticisinin gözü elektriğe bakıyor ve birçoğu şimdiden bu değişimi yaptı. Alıcıların aklı ve cüzdanları da SUV’larda, bu nedenle otomobil şirketleri yeni modellerin devam etmesini istiyor.

Elektrikli araçlar, gazlı araçlarda bazen pahalı onarımlara yol açan tüm hareketli parçalara, sıvılara ve diğer bileşenlere sahip değildir. Yağ değişimi ve şanzıman sıvısı yoktur. Genel olarak, daha basitler. Bununla birlikte, araç sahiplerinin lastikler, frenler, ön cam silecekleri ve daha fazlası gibi değiştirmesi gereken genel aşınma öğeleri var. EV’lerin daha az düzenli bakım gerektirmesi, bakım gerektirmeyecekleri anlamına gelmez.

Son olarak, EV pillerinin değiştirilmesi son derece pahalıdır ve bazen arabanın değerinden daha pahalıya mal olabilir. Bu nedenle otomobil üreticileri EV pilleri ve çevresindeki bileşenler için uzun garantiler veriyor.

Bu listede gördüğünüz tüm araçların yeni olduğunu ve sahiplerinden, tamir atölyelerinden ve bayilerden yıllarca birikmiş verilere sahip olmadığını belirtmekte fayda var. Buradaki EV’ler sağlam garanti kapsamına sahiptir ve bu SUV’lar için yapılan incelemelerin çoğu olumludur. Hadi yuvarlanalım.

Hyundai Ioniq 5 – Kia EV6

Mühendislik ve performanslarının çoğunu paylaştıkları için bu ikisini listeye birlikte yerleştiriyoruz. EV6 standart olarak bir elektrik motoru ve 77,4 kWh pil ile gelir. aralık tahmini temel EV6 için 310 mile iner, ancak dört tekerlekten çekiş ve daha güçlü elektrik motorları ile bazı konfigürasyonlar bu sayının altına düşer. Her iki araç da çeşitli dingil mesafelerini ve gövde stillerini destekleyen E-GMP platformuna biniyor.

Diğer Hyundai ve Kia modelleri gibi, Ioniq 5 ve EV6 da bir harika garanti buna beş yıl/60.000 mil temel kapsama alanı ve on yıl/100.000 mil aktarma organı kapsamı dahildir. Her ikisi de fütüristik stil, harika teknoloji ve bol bol iç alan sunar. Araçlar, diğer EV’leri ve harici güç ekipmanlarını şarj etme seçeneği de dahil olmak üzere genişletilmiş elektrik kapasitesi sunar. Aynı zamanda, araçlar, hem insanlar hem de kargo için olağanüstü iç alan sağlayan uzun dingil mesafeleri ve üst kaplamalar, lüks malzemeler ve kaplamalarla birinci sınıf markalar bölgesinde öne çıkıyor.

Hyundai Kona Elektrik

Hyundai Kona, 2022 için yeniden tasarlandı, ancak en iyi EV değerlerine sahip olmaya devam ediyor. 150 kW’lık bir elektrik motoru ve 64 kWh’lik bir batarya, Kona’nın itiş gücünü sağlıyor. 201 beygir gücü ve 291 pound-feet tork. Kona, 258 millik bir menzile geri dönüyor ve hızlı şarj sunuyor, böylece Seviye 3 şarj cihazı kullanarak bir saatten daha kısa sürede yüzde 80’e kadar şarjı geri kazanabiliyor. Kona’nın içi basit ama kullanışlı ve rahat. Ioniq 5 gibi sıfırdan bir EV tasarımı olmasa da, Kona EV’nin kasası pil paketlerini yutar ve yine de iyi bir iç alan, çevik kullanım ve rahat bir sürüş sunar.

Temel SE donanımı yolcular için kumaş döşeme ve manuel koltuk ayarlamaları gibi temel özelliklere sahip olsa da, üst Sınırlı döşeme deri ve havalandırmalı koltuklar gibi incelikler ekler. Hyundai, benzinli araçlarında olduğu gibi beş yıllık/60.000 mil temel garanti ve şaşırtıcı bir on yıllık/100.000 millik aktarma organı garantisi. Bu kapsam aynı zamanda pil takımını da içerir, böylece on yıl boyunca pahalı bir pili değiştirme endişesi duymadan bir Kona satın alabilirsiniz.

Ford Mustang Mach-E

Bunu söylemek garip ama Ford Mustang Mach-E bu listedeki yaşlı devlet adamlarından biri. SUV, 2020’nin sonlarında 2021 modeli olarak piyasaya çıktı ve hemen Ford’un en popüler ve bulunması zor modellerinden biri oldu. Çeşitli konfigürasyonlarda mevcuttur ve birkaç erken hatırlamaya rağmen, pek çok mutlu sahibi vardır. Kulağa korkutucu gelen sorunlar için birkaç erken hatırlamaya rağmen, cam tavan uçuyorMustang Mach-E biri olarak ortaya çıktı Ford’un daha güvenilir araçları. Üç yıl/36.000 mil temel garanti ve beş yıl/60.000 mil aktarma organı garantisi ile desteklenmektedir. bu pil kapalı sekiz yıl veya 100.000 mil boyunca.

Ford, Mach-E’yi sunuyor birkaç aktarma organı konfigürasyonu. Temel seçenek, 70 kWh’lik bir bataryaya ve kombine 266 beygir gücü ve arkadan çekişli bir elektrik motoruna sahiptir. Diğer seçenekler arasında 290 beygirlik bir motor, 346 beygirlik bir motor ve 480 beygirlik bir motor yer alıyor. En verimli kombinasyon, California Route 1 donanımı ve 314 mile kadar menzil sağlayan 91-kWh pildir.

Volkswagen ID.4

Volkswagen, ID.4’ü Chattanooga, TN’de üretmeyi planlıyor, ancak mevcut modeller elektrikli SUV’lerin her zamankinden daha kalabalık hale gelen dünyasında sağlam bir seçim. Cömert güvenlik donanımı, önemli menzil ve canlı hızlanma, Volkswagen’i çekici bir alternatif haline getiriyor. bu temel aktarma organı konfigürasyonu 62 kW’lık bir pil ve 201 beygir gücü ve 229 pound-feet tork üreten bir elektrik motoru içerir. Önden çekiş standarttır ve dört tekerlekten çekiş mevcuttur. Temel arkadan çekişli modeller, 275 millik bir başlangıç ​​menzili sunar ve dört tekerlekten çekişli varyantlar, 251 mil geri döner.

İlk incelemeler, VW’yi bilgi-eğlence sistemi nedeniyle suçladı ve bu doğru – en yeni tamamen dokunmatik arayüz kafa karıştırıcı ve kullanışsız. Bununla birlikte, güvenilirliği veya genel kullanılabilirliği bozmak için bir neden değildir ve arayüzün kullanımı zamanla daha kolay hale gelir. Volkswagen destekleri ID.4, dört yıl/50.000 mil sınırlı garantiye ve sekiz yıl/100.000 mil pil garantisine sahiptir. Ayrıca iki yıl/20.000 mil planlı bakım ve üç yıl/36.000 mil yol yardımı sunar.

Chevrolet Cıvata EUV

Chevy, Bolt ve yeni Bolt EUV ile kötü bir gidişat yaşadı, çünkü şarj sorunları pil yangını riskini artırıyordu. sonra bir büyük geri çağırma ve değiştirilen pillerde milyarlarca dolar, yeni Bolt ve Bolt EUV sallanmaya hazır. EUV geliyor 65 kWh pil ve 200 beygir gücü ve 266 pound-feet tork üreten bir elektrik motoru ile. Chevy, Bolt’u üç yıllık/36.000 mil tampondan tampona garanti ve sekiz yıllık/100.000 mil elektrikli tahrik sınırlı garantisiyle destekliyor.

Yeterli menzili ve gücünün yanı sıra Bolt EUV, 16,3 fit küp kargo alanı sunar ve arka koltuklar düz katlandığında 56,9 fit küp’e çıkar. Sağlam baş ve diz mesafesi sayesinde iç mekanda beş kişilik konfor. Arka baş mesafesi o kadar etkileyici değil, ancak Bolt EUV’nin küçük eşya deposu, cömert standart özellikleri ve iyi kargo alanı bu eksikliği fazlasıyla telafi ediyor. Alıcılar ayrıca GM’nin mükemmel Super Cruise eller serbest sürüş sistemini ekleyebilir ve en üst Premier döşeme, deri ve kablosuz cihaz şarjı gibi lüks özellikler ekler.

Teknory