Sinyal PIN’inizi Nasıl Değiştirirsiniz?

Signal’i çok kullanıyorsanız, PIN numaranızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Belki son zamanlarda bilgisayar korsanlığının kurbanı oldunuz veya belki de sadece oyunda bir adım önde olmak ve kimlik bilgilerinizi düzenli olarak değiştirmek istiyorsunuz. Aslında uzmanlar, verilerinizi ve hesaplarınızı yetkisiz erişime karşı korumak için PIN numaranızı en az üç ila altı ayda bir değiştirmenizi önerir. Neyse ki, Signal’de PIN’inizi […]

Sinyal PIN’inizi Nasıl Değiştirirsiniz?

Signal’i çok kullanıyorsanız, PIN numaranızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Belki son zamanlarda bilgisayar korsanlığının kurbanı oldunuz veya belki de sadece oyunda bir adım önde olmak ve kimlik bilgilerinizi düzenli olarak değiştirmek istiyorsunuz. Aslında uzmanlar, verilerinizi ve hesaplarınızı yetkisiz erişime karşı korumak için PIN numaranızı en az üç ila altı ayda bir değiştirmenizi önerir.

Neyse ki, Signal’de PIN’inizi değiştirmek nispeten basit bir işlemdir. Bu makale, hem Android hem de iOS sistemleri için Signal’de PIN’inizi nasıl değiştireceğinizi açıklayacaktır.

Signal’de PIN Değiştirme

Signal uygulamasına özel bir özellik olan PIN’iniz, bir cihazı değiştirirseniz veya kaybederseniz bilgilerinizi (profil, ayarlar, kişiler vb.) kurtarmanıza yardımcı olur. Bir PIN ile bilgileriniz kolayca kurtarılabilir. Bu nedenle, sahip olmanız gerçekten önemlidir.

Kullandığınız cihaza bağlı olarak, PIN’inizi değiştirmek için uygulamanız gereken adımlar farklılık gösterir. Android’den başlayalım.

Android

Bir Android cihaz kullanıyorsanız, aşağıdaki adımları izlemeniz PIN’inizi değiştirmenize yardımcı olacaktır.

 1. Signal uygulamasını açın.
 2. Uygulamanın sol üst köşesine gidin. “Profil Simgesi”ni göreceksiniz. Üstüne tıkla.
 3. Ardından aşağı kaydırarak “Hesap”a gidin.
 4. “Pininizi Değiştirin” yazan düğmeyi tıklayın.
 5. Sizden “Yeni PIN Oluştur”u isteyen bir kutu göreceksiniz.
 6. Yeni bir PIN oluşturun ve “İleri” düğmesine tıklayın.

Bu kadar basit! Bu adımları doğru bir şekilde uygularsanız, PIN’inizi başarıyla değiştireceksiniz.

iOS

iOS kullanıcıları için adımlar biraz farklıdır. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Signal uygulamasını açın.
 2. “Profil Simgesi”ne tıklayarak devam edin. Bunu ekranınızın sol üst köşesinde bulabilirsiniz.
 3. “Hesap” düğmesine tıklayın.
 4. “Pininizi Değiştirin”i seçin ve “İleri”ye tıklayın.
 5. PIN’i onaylayın ve “İleri”yi seçin.

Yukarıdaki adımları doğru bir şekilde uygularsanız, PIN’inizi iOS için Signal uygulamasında başarıyla değiştireceksiniz.

Pininizi Değiştirirken Yararlı İpuçları

Şifrenizi değiştirirken bazı yararlı ipuçları, hatırlayacağınız bir şey seçtiğinizden emin olmanızı ve her zaman “iyi” bir PIN seçtiğinizden emin olmanızı içerir. Ama bu tam olarak ne anlama geliyor?

Pininizi Hatırlayın

Signal, kullanıcılarının PIN numaralarının kaydını tutmaz. Bu nedenle, uygulama, verileri kaybederseniz sıfırlayamaz veya kurtaramaz.

PIN’inizi unuttuysanız ve kayıt kilidini etkinleştirdiyseniz, yedi güne kadar herhangi bir yerde hesabınız kilitlenebilir. Yedi günlük hareketsizlikten sonra, yerel kaydın süresi dolar. Eski PIN’in süresi dolduktan sonra yeni bir PIN oluşturabilseniz de, eski PIN ile ilişkili bilgileri artık kullanamazsınız. Tüm bunlar, iletişim bilgilerinizi ve hesapla ilişkili diğer bilgileri kaybedeceğiniz anlamına gelir.

Bu yüzden kesinlikle hatırlayacağınız bir şey seçtiğinizden emin olmak istersiniz.

Sinyal PIN’leri en az 4 basamaklı sayılar olabilir, ancak alfasayısal da olabilir. PIN uzunluğu için de bir sınır yoktur.

İyi Bir PIN Seçin

PIN’iniz için 1111 veya 2222 gibi bir dizi numara seçerseniz, hatırlamanız kolay olabilir, ancak PIN için çok daha iyi seçenekler var. Neden? Çünkü 1111 veya 1234 gibi bir şey seçerseniz tahmin etmesi kolay olur. Bunun yerine, kişisel veya özel öneme sahip bir tarih seçmeyi düşünebilirsiniz. En iyi arkadaşınızın doğum günü iyi bir seçim olabilir. Ya da belki gerçekten tarihin içindesindir. Tarihsel bir alaka tarihi seçin. Okumayı seviyorsanız, en sevdiğiniz kitabın çıktığı günü seçin. Tatiller de iyi bir seçimdir. Belki en sevdiğiniz tatil gününü veya en sevdiğiniz aile tatiline gittiğiniz günü seçin.

Bunların hepsi, PIN’iniz için neyin işe yarayabileceği konusunda beyin fırtınası yapmanıza yardımcı olacak fikirlerdir. Nihayetinde, ne seçerseniz seçin size kalmış.

Pininizi Doğru Girin

Signal ara sıra PIN hatırlatıcıları gönderir. İstendiğinde, PIN kodunuzu doğru girdiğinizden emin olun. İlk seferde yapmazsanız, hatırlatıcılar daha sık gönderilir. Bu otomatiktir ve size yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Ancak hatırlatıcıları “Ayarlar Profili”nden kapatabilirsiniz.

 1. Avatarınıza tıklayın, “Hesap”a gidin ve “PIN hatırlatıcıları”na tıklayın.
 2. PIN’inizi girerseniz, “Hatırlatıcıları Kapat”ı tıklayarak hatırlatıcıları kapatabilirsiniz.

Bunu yaparsanız, PIN’inizi hatırladığınızdan emin olmalısınız.

SSS

Zaten bu PIN ne için?

Signal, Güvenli Değer Kurtarma sistemi olarak bilinen şeyi yarattı. Temel olarak tüm bunlar, verilerinizin şirket sunucularında depolanmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, Signal’de sakladığınız ve gönderdiğiniz profiliniz, kişileriniz ve diğer veriler gibi bilgiler, siz, kullanıcı ve bilgileri gönderdiğiniz kişi dışında hiç kimse tarafından görülmez. Burada şunu belirtmek önemlidir: PIN’iniz sohbet geçmişinizi içermez, ancak ihtiyaç duyabileceğiniz tüm diğer kişisel verileri içerir.

Basitçe söylemek gerekirse, PIN, şirketten sizin için yapmasını istemeden bilgilerinizi kurtarmanıza olanak tanır.

Ya birden fazla PIN’im varsa?

Birden fazla PIN’iniz olamaz. PIN’i şu numaralardan biriyle karıştırıyor olabilirsiniz: doğrulama işlemi sırasında size verilen SMS doğrulama kodu, ekran kilidi veya Android telefonlar için sohbeti geri yüklemek için 30 haneli şifre.

PIN’imi devre dışı bırakabilir miyim?

Eğer istersen, yapabilirsin. PIN olmadan uygulamayı aynı veya başka bir cihaza yeniden yüklemenin, Signal kişilerinizin ve bilgilerinizin kaybolacağı anlamına geleceğini unutmayın. PIN’i devre dışı bırakmak, Güvenli Değer Kurtarmayı devre dışı bıraktığınız anlamına gelir. Ancak yine de devre dışı bırakma işlevini kullanmak istiyorsanız, “PIN Oluşturma Ekranı”na gidin ve “daha fazla Android_more.png veya iOS_more.png > PIN’i Devre Dışı Bırak’ı seçin.”

Sinyal Pininizi Değiştirmek Basit ve Kolay

Android veya iOS için Signal PIN’inizi değiştirmek nispeten kolaydır. Sadece değiştirdiğinizde akılda kalıcı ve alakalı bir şey seçtiğinizden emin olun. PIN’inizi unutursanız, bilgiler kurtarılamaz. Bu yüzden hatırlayacağınız bir şey seçin. Yapmak isteyeceğiniz son şey, tüm değerli kişisel verilerinizi kaybetmektir.

Signal’de PIN’inizi hiç değiştirdiniz mi? Eğer öyleyse, bu makalede yer alan püf noktalarından herhangi birini kullandınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory