Siyah Ekranlı Bir TCL TV Nasıl Onarılır

film ve TV tutkunları için, güç düğmesine bastıklarında kendilerine bakan siyah bir ekranla karşılaşmak için TV’lerinin önüne oturmaktan daha sinir bozucu çok az şey vardır. Ne yazık ki bu, bir TCL TV’niz varsa ara sıra karşılaşabileceğiniz bir sorundur, ancak genellikle basit bir çözümü vardır. TCL TV’nizi açtığınızda siyah bir ekran alıyorsanız, bu teknikler sorunu çözmenize […]

Siyah Ekranlı Bir TCL TV Nasıl Onarılır

film ve TV tutkunları için, güç düğmesine bastıklarında kendilerine bakan siyah bir ekranla karşılaşmak için TV’lerinin önüne oturmaktan daha sinir bozucu çok az şey vardır. Ne yazık ki bu, bir TCL TV’niz varsa ara sıra karşılaşabileceğiniz bir sorundur, ancak genellikle basit bir çözümü vardır.

TCL TV’nizi açtığınızda siyah bir ekran alıyorsanız, bu teknikler sorunu çözmenize yardımcı olabilir, böylece filminizi veya TV şovunuzu izleyebilirsiniz.

Not: Aşağıdaki 5, 6 ve 7 numaralı yöntemler, siyah ekrandan kurtulup kurtulamayacağınıza bağlıdır. Bazen, bir Android telefonda olduğu gibi geçici bir olaydır. Yöntemler ayrıca, bilgisayarda karşılaşmadan önce adımları izleyerek siyah bir ekranı önlemenize yardımcı olur.e, bu yüzden onlardan bahsediliyor.

Yöntem 1 – TV’nizi Yeniden Başlatın

TCL TV’ler Akıllı TV’lerdir, yani bilgisayarlara biraz benzerler. Ve herhangi bir bilgisayar teknisyeninin size söyleyeceği gibi, hızlı bir yeniden başlatma genellikle bir aygıtın amaçlandığı gibi çalışmamasına neden olan küçük sorunlar için uygun çözümdür.

Siyah bir ekranla karşılaşırsanız, TCL TV’nizi kapatın ve fişini prizden çekin. TV’yi tekrar fişe takmadan ve açmadan önce birkaç dakika (yeterince sabırlıysanız yaklaşık 10 veya 15 dakika) bekleyin.

Bu teknik esas olarak TV’nizi “sıfırlar” ve siyah ekranınızın neden olduğu küçük sorun ne olursa olsun endişelenmeden temiz bir şekilde açılmasını sağlar. TV’nin fişinin çekilmesi, bir yan fayda olarak cihazın içinde kalan elektriği temizler. Bu elektrik, bir TCL TV içindeki konektörleri, belleği ve önbelleği bozarak siyah ekran sorununa yol açabilir.

Yöntem 2 – Mekanik Bir Sorunu Kontrol Edin

Ne yazık ki, TCL TV’nizle ilgili mekanik sorunlar, TV’nizi değiştirmeniz veya maliyetli bir onarım için göndermeniz gerektiği anlamına gelir. TV’nin tabanındaki LED ışığı kullanarak bu sorunları kontrol edebilirsiniz. Bu ışık, TV’nizin modeline bağlı olarak farklı bir konumda olabilir, ancak her zaman alt kenarda bir yerdedir.

TCL TV’niz kapalıyken veya “bekleme” modundayken, bu LED’in sabit beyaz ışık yaydığını görmelisiniz. TV açıkken LED söner, ancak bir düğmeye her bastığınızda yanıp söner. Bu nedenle, TV’yi açıp uzaktan kumandanızdaki birkaç düğmeye basmak, TV’nin güç aldığını gösteren yanıp sönen bir ışık göstermelidir. Işığı görmüyorsanız, siyah ekranınız büyük olasılıkla TV’nin içindeki bir elektrik arızasından kaynaklanmaktadır ve profesyonel bir onarım geçirmeniz gerekebilir.

Yöntem 3 – Kablo Bağlantılarınızı Kontrol Edin

Yanıp sönen bir ışığın olmaması endişe kaynağı olsa da, düzeltme şaşırtıcı derecede basit olabilir. TV’yi bir güç kaynağına (veya bir cihazı bir HDMI bağlantı noktasına) bağlayan kablolardan biri gevşemiş olabilir.

Uçlarda herhangi bir kıpırdama veya yıpranma olup olmadığını görmek için tüm kablolarınızı kontrol edin. Her kablo, düzgün bir şekilde takılmadığını gösteren herhangi bir kıpırdama ile sıkıca yerine oturmalıdır. Her kabloyu yeniden takın ve gücü tekrar açmayı deneyin.

Yöntem 4 – Uzaktan Kumandanızı Açıp Kapatın

TCL TV’nizi arada kısa bir süre bekleyerek kapatıp tekrar açtığınızda, devrelerindeki fazla elektriği ortadan kaldırmak için televizyon yeniden açılır. Ancak, birçok kişi uzaktan kumandalarında elektrik sorunları olabileceğini bilmiyor. TV’niz açılıyorsa (LED ışığını kontrol edin) ancak uzaktan kumandadaki düğmelere bastığınızda hiçbir şey olmuyorsa, aşağıdaki adımları deneyin:

 1. Pilleri uzaktan kumandanızdan çıkarın.
 2. Yaklaşık iki dakika bekleyin.
 3. Pillerinizin suyunun bitiyor olabileceğinden şüpheleniyorsanız, pilleri uzaktan kumandaya geri yerleştirin veya yeni bir setle değiştirin.
 4. Uzaktan kumandayı tekrar deneyin ve bir düğmeye her bastığınızda TCL TV’nizde yanıp sönen LED ışığı olup olmadığına bakın.

Yöntem 5 – Donanım Yazılımınızı Güncelleyin

TCL siyah ekran sorununuz, cihazın mevcut durumuna veya menüde, uygulamada veya başka bir yerde bulunduğu yere bağlı olabilir. Siyah bir ekran her zaman her şey için olduğu anlamına gelmez. Bu senaryo nadir olmasına rağmen var. TCL TV’lerin temelde çeşitli uygulamalara erişmenizi sağlayan yazılımları çalıştıran bilgisayarlar olduğu göz önüne alındığında, siyah ekran sorununuzun merkezinde güncel olmayan üretici yazılımı bulabilirsiniz.

TCL TV’ler Android işletim sistemini kullanır, bellenim için düzenli güncellemeler alan. Bozuk aygıt yazılımı nedeniyle Android telefonunuzun açılmadığını deneyimlemiş olabilirsiniz veya açıkken ve takıldığında sadece siyahtı. TCL Google OS/Android TV’de durum farklı değil. TV’nizin sahip olması gereken tüm yazılım yamalarına sahip olup olmadığının hızlı bir şekilde kontrol edilmesi onu tekrar hayata döndürebilir. Fakat, bu işlem, siyah ekran kilitlenmesinden çıkıp çıkamayacağınıza bağlıdır..

TV’niz takılı kaldıysa ve uzaktan kumandayla oynuyorsa (eve basmak, durdurmak, Netflix veya Disney+ gibi kısayol düğmelerine basmak) uygulama kilitlenmesini veya her neyse onu serbest bırakıyor gibi görünüyorsa ve size bir görüntü veriyorsa, tekrar oluşmasını önlemek için aygıt yazılımını güncelleme ve işletim sistemi/uygulamalar/ayarlarda sorun giderme ile ilerleyebilirsiniz.

Kaçırmış olabileceğiniz herhangi bir TCL Android üretici yazılımı güncellemesini kontrol etmek için aşağıdakileri yapın:

 1. Uzaktan kumandanızın “Ana Sayfa” düğmesine basın ve “Ayarlar” menüsüne gidin.
 2. “Diğer Ayarlar”ı seçin.
 3. “Cihaz Tercihleri”ne ve ardından “Hakkında”ya dokunun.
 4. Ortaya çıkan kutudan “Ağ Güncellemesi”ni seçmeden önce aşağı kaydırın ve “Sistem Güncellemesi” seçeneğini seçin.
 5. TCL TV’nizin mevcut güncelleme olup olmadığını kontrol etmesini bekleyin.
  • Bekleyen herhangi bir güncelleme yoksa, TV’niz ürün yazılımının güncel olduğunu size bildirmelidir.
  • Bir güncelleme varsa, TV’niz otomatik olarak indirmelidir. Tamamlandığında “Tamam”a basın.

Bu güncelleme kontrollerini çalıştırmak için TCL TV’nizin internete bağlı olması gerekir. Ayrıca, bir güncelleme indirme işlemi sırasında lütfen TV’yi kapatmayın veya güç kaynağıyla uğraşmayın, çünkü her iki işlem de güncellemeyi bozabilir ve potansiyel olarak televizyonu kirletebilir.

Yöntem 6 – Hızlı Başlatmayı Devre Dışı Bırak

TCL TV’lerde yerleşik olan Hızlı Başlatma özelliği yararlıdır çünkü sesinizi kullanarak TV’yi “uyandırmanıza” olanak tanır ve ardından TV’ye ne göstermesini istediğinizi söyleyebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda Hızlı Başlatma özelliği, geçici siyah ekranlar da dahil olmak üzere performans sorunlarına neden olabilir. Yani kapatmak sorununuzu çözebilir ama önce siyah ekrandan çıkmanız gerekiyor.

Tıpkı donanım yazılımı sorunu gibi, uzaktan kumandayla oynayarak siyah ekrandan kurtulabilirsiniz veya varsa TV’nin fişini çekip üzerindeki güç düğmesini basılı tutmayı deneyebilirsiniz.

Siyah ekrandan kurtulursanız, gelecekte sorun yaşamamak için Hızlı Başlat’ı devre dışı bırakabilirsiniz.

Android tabanlı TCL TV’nizde Hızlı Başlat’ı kapatmak için şu adımları kullanın:

 1. “Ayarlar” menüsüne gidin ve “Güç” seçeneğini seçin.
 2. “Güç Açık” ayarını kapalı konuma getirin.
 3. TV’nizi yeniden başlatın.

Alternatif olarak, bir TCL Roku TV’niz varsa şu adımları izleyin:

 1. Uzaktan kumandanızın “Ana Sayfa” düğmesine basın ve “Ayarlar” menüsüne gidin.
 2. “Sistem”i ve ardından “Hızlı TV Başlatma”yı seçin.
 3. “Hızlı TV Başlatma” özelliğini kapatmak ve TV’nizi yeniden başlatmak için düğmeyi kullanın.

Yöntem 7 – Fabrika Ayarlarına Sıfırlamayı Deneyin

Her şey başarısız olursa, TCL TV’nizi fabrika varsayılan ayarlarına sıfırlamak sorununuzu çözebilir. Bu seçenek, parolalar veya bireysel ayarlar dahil her şeyi sıfırladığı için son çaredir. TV’nizi kutudan çıktığı zamanki haline geri gönderir.

Bir kez daha, TV’nizi sıfırlayabilmeniz, geçici siyah ekrandan çıkıp çıkamayacağınıza bağlıdır. Uzaktan kumandayla oynamayı deneyin veya TV’nin fişini çekin ve varsa güç düğmesini basılı tutun. Umarım bu, geçici siyah ekran sorununu sıfırlar ve ardından tekrar olmasını önlemek için ilerleyebilirsiniz.

Bir Android TCL TV’yi fabrika ayarlarına sıfırlamak için aşağıdaki yöntemi kullanın:

 1. “Ana” ekran aracılığıyla “Ayarlar”a gidin veya uzaktan kumandanızdaki “Ayarlar” düğmesine basın.
 2. “Diğer Ayarlar”a ve ardından “Cihaz Tercihleri”ne gidin.
 3. “Sıfırla”yı seçin ve “Fabrika Verilerine Sıfırla”yı seçin.
 4. “Her Şeyi Sil”i seçin. TV’niz bir PIN istemelidir, bu nedenle sizinkini girin ve sıfırlama işlemini başlatmak için “Tamam”a tıklayın.

TCL Roku TV’leri olanlar biraz farklı bir yöntem izliyor:

 1. Uzaktan kumandanızın “Ana Sayfa” düğmesine basın ve “Ayarlar” menüsüne gidin.
 2. Seçeneklerden “Sistem”i seçin, ardından “Gelişmiş Sistem Ayarları”nı seçin.
 3. “Fabrika Ayarlarına Sıfırla”ya tıklayın.
 4. TV’nizi sıfırlamak için “Her Şeyi Fabrika Ayarlarına Sıfırla”yı seçin ve ekrandaki kodu girin.

Siyah Ekran Karanlığını Aşın

Basit bir kablo veya yazılım sorunundan hatalı konektörler veya kırık bir arka ışık gibi mekanik arızalara kadar pek çok sorun TCL TV’de siyah ekrana neden olabilir. Bu makaledeki teknikler, TCL TV’nizin siyah ekran görüntüleme sorununu potansiyel olarak çözmek için birkaç test yapmanıza ve fabrika ayarlarına tamamen sıfırlamanıza olanak tanır.

Bu markayı başkalarına tavsiye eder misiniz? Neden diğer markaların önünde bir TCL TV seçtiniz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde TCL hakkındaki düşüncelerinizi bize bildirin.

Teknory