SpaceX’in Starlink’i artık 1 milyon kullanıcıya sahip olduğunu duyurdu

SpaceX, internet servis sağlayıcısı Starlink’in şu anda 1 milyondan fazla aktif abonesi olduğunu duyurdu. Görünüşe göre CEO Elon Musk’ın devam eden Twitter çöp yangını, yeterince insanı bu dönüm noktasından geri tutmak için ISP’sine kaydolmaktan alıkoymadı. “Starlink’in şu anda 1.000.000’den fazla aktif abonesi var – bu dönüm noktasına katkıda bulunan tüm müşterilere ve Starlink ekibinin üyelerine […]

SpaceX’in Starlink’i artık 1 milyon kullanıcıya sahip olduğunu duyurdu

SpaceX, internet servis sağlayıcısı Starlink’in şu anda 1 milyondan fazla aktif abonesi olduğunu duyurdu. Görünüşe göre CEO Elon Musk’ın devam eden Twitter çöp yangını, yeterince insanı bu dönüm noktasından geri tutmak için ISP’sine kaydolmaktan alıkoymadı.

“Starlink’in şu anda 1.000.000’den fazla aktif abonesi var – bu dönüm noktasına katkıda bulunan tüm müşterilere ve Starlink ekibinin üyelerine teşekkür ederim.” SpaceX’in resmi Twitter hesabını yazdı Pazartesi gününde.

Kulağa etkileyici geldiğine şüphe yok ama, Starlink’in kayda değer abone sayısı, mevcut müşterileri için pek de iyi bir haber olmayabilir. Ookla tarafından Eylül ayında yayınlanan bir rapora göre, Starlink’in ortalama indirme hızları, internet hızı ölçüm şirketinin izlediği her ülkede 2021’in ikinci çeyreğinden bu yana yıllık bazda düştü. (Not: Ookla ve Mashable, aynı ana şirket olan Ziff Davis’e aittir.)

Bu hız düşüşleri yüzde dokuz ila 54 arasında değişiyordu ve Ookla, bunların Starlink’in büyüyen kullanıcı tabanı altında çöken altyapısından kaynaklanabileceğini belirtti. servis çoktan bitti Mayıs ayında 400.000 kullanıcı, Ağustos ayındaki fiyat düşüşleri ise daha da fazla kaydolmayı teşvik etmiş olabilir.

SpaceX ayrıca Ağustos ayında, müşterilerin cep telefonlarının 2023’ün sonlarında başlayacak beta testiyle doğrudan Starlink uydularına bağlanmasına olanak sağlamak için T-Mobile ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Bu, potansiyel olarak Starlink’in kullanıcı tabanına daha da fazla kişi ekleyecektir.

AYRICA BAKINIZ:

Starlink, çok fazla veri kullanırlarsa kullanıcıları yavaşlatabilir

Şirket muhtemelen Starlink’in yavaşlayan hızlarının farkındadır ve görünüşe göre hem kullanımı hem de beklentiyi azaltmak için adımlar atmıştır. SpaceX, ISP’nin Kasım ayında uygulamaya koyduğu yeni adil kullanım politikasında, aylık faturalandırma döngüsü sırasında belirli veri limitlerini aşan müşterilerin artık internet hızlarının kısılacağını, yani kasıtlı olarak yavaşlatılacağını belirtiyor. Kullanıcılar daha sonra hızlarını tekrar artırmak için fazladan ödeme yapmak zorunda kalacaklar.

SpaceX başlamayı planlıyor Starlink’in ikinci nesil uydularını yıl sonundan önce fırlatmak, bu da yüke yardımcı olabilir. Ayrıca şüphesiz daha da fazlasına neden olacaktır. astronomlar için baş ağrısızaten endişe duyanlar gece gökyüzü kirliliği Musk’ın birçok uydusundan kaynaklanır. SpaceX’in şu anda sahip olduğu 3.000’den fazla uydu yörüngede, toplam 42.000 fırlatma planıyla. Şimdiye kadar 12.000 onaylandı.

Teknory