Spielberg Temelde Jaws Setlerinden Kırmızı Rengi Yasakladı (ve Filmi Daha Korkunç Hale Getirdi)

Özet Spielberg, yapım tasarımcısından, kanın renginin baskın çıkmasını önlemek ve önseziyi güçlendirmek için Jaws setlerinde kırmızı kullanımını sınırlamasını istedi. film setlerinde kırmızının kullanılmaması mantıklı çünkü Jaws gerilimi açık görseller yerine telkin ve hayal gücüyle kuruyor. Spielberg, film boyunca ustaca kırmızı serperek en kanlı sahnelerin şokuna ve etkisine yer bırakarak Jaws’ı kalıcı bir korku-gerilim başyapıtı olarak […]

Spielberg Temelde Jaws Setlerinden Kırmızı Rengi Yasakladı (ve Filmi Daha Korkunç Hale Getirdi)

Özet

  • Spielberg, yapım tasarımcısından, kanın renginin baskın çıkmasını önlemek ve önseziyi güçlendirmek için Jaws setlerinde kırmızı kullanımını sınırlamasını istedi.
  • film setlerinde kırmızının kullanılmaması mantıklı çünkü Jaws gerilimi açık görseller yerine telkin ve hayal gücüyle kuruyor.
  • Spielberg, film boyunca ustaca kırmızı serperek en kanlı sahnelerin şokuna ve etkisine yer bırakarak Jaws’ı kalıcı bir korku-gerilim başyapıtı olarak sağlamlaştırıyor.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİKLE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Steven Spielberg, kendisi için tasarlanan yapımdan duyduğu şaşırtıcı talebi anlatıyor. çeneler. İlk olarak 1975’te piyasaya sürülen, çeneler Spielberg’in en popüler filmlerinden biri ve tüm zamanların en ikonik gerilim filmlerinden biri olmaya devam ediyor. çeneler klasikleri oynayan sinemalarda tiyatro oyunu almaya devam ediyor ve hatta 2022’de bir IMAX yeniden gösterimi aldı.

anlatıldığı gibi Gösteriş FuarıSpielberg, köpekbalığı filmini çekerken yapım tasarımcısından alışılmadık bir ricada bulundu: Çok fazla kırmızı kullanmayın. Spielberg, yapım tasarımcısına “setlerin hiçbirinde kırmızının baskın olmasını istemedi” Bunun yerine Spielberg, “önceden haber verme” setleri su basması olmadan. Spielberg’den tam alıntıya aşağıdan göz atın:

“Evet, için çenelerSetlerin hiçbirinde kırmızının baskın olmasını istemedim. Joe’ya söyledim [Alves]’Lütfen . . . resmi tasarlarken ve renklerinizi bulurken, kanı hesaba katarak çok fazla kırmızı kullanmayın.’ Ve genel olarak, buna oldukça bağlı kaldık. Kintner oğlanın kırmızı bir mayosu vardı ve Hooper ve Brody’nin yemek masasında olduğu sahnede kırmızı şarap içtik ama bunda biraz sembolizm ve haber verme vardı.”


Spielberg’in Kırmızı İsteği Neden Mantıklı?

Verilen bu istekte bir ironi var çeneler sakin bir sahil kasabasının nüfusunu katleden devasa bir köpekbalığı hakkında bir film. Alves setlerde lekeli olsun ya da olmasın, kırmızı vazgeçilmez bir renktir. çeneler. Kırmızı, sudaki kanın rengidir – ölümün rengi – ve ortasındaki keskin dişli canavarın sonucudur. çeneler‘ korku.

mekaniğine daha fazla bakmak çenelerancak, kırmızı ihmal çok mantıklı. çeneler İzleyicinin önerisi ve hayal gücü aracılığıyla ikonik bir şekilde gerilim yaratır. Yani, çeneler daha sık göstermek yerine bir köpekbalığını ima eder. açılış sahnesini çek çenelerörneğin, bir gece yüzücüsü aşağıdan gösterildiğinde ve izleyiciler ilk önce bir tehditle tanıştırıldığında. İkonik John Williams skoru hızlanıyor ve seyirci, tıpkı bir Amity Adası yüzücüsünün yapacağı gibi, bilinmeyenin içinde pusuya yatmış bir köpekbalığı hayal etmeye zorlanıyor.

Bu nedenle, kırmızı tonların aşırı kullanımı, en önemli kırmızı olan kanın dehşetini sollama riski taşırdı. Spielberg bunun yerine ince bir kırmızı serpiştirmeyi tercih etti, böylece izleyicinin zihnine sızıyor ama aşırı etkilemiyor ve seyircinin şokuna yer bırakıyor. çeneleren kanlı sahneleri Bu üretim tasarımı seçimi hakkında düşünmek yalnızca daha fazla çimento çeneler kalıcı bir korku-gerilim başyapıtı olarak.

Kaynak: Gösteriş Fuarı

Teknory