Spotify abonelerine saatlerce ücretsiz sesli kitap veriyor

Spotify sesli kitaplara ciddi anlamda giriyorumartık Premium abonelerine ayda 15 saat dinleme ve 150.000’den fazla okumaya erişim olanağı sunuyor. Aile ve Duo hesaplarının plan yöneticilerinin de kullanabileceği yeni özellik, artık İngiltere ve Avustralya’da da kullanıma sunuldu. Yılın ilerleyen zamanlarında ABD gelecek. Okuyucular sesli kitaplara şuradan erişebilir: Premium katalogSpotify’ın söylediğine göre “en çok satan kitapların %70’inden […]

Spotify abonelerine saatlerce ücretsiz sesli kitap veriyor

Spotify sesli kitaplara ciddi anlamda giriyorumartık Premium abonelerine ayda 15 saat dinleme ve 150.000’den fazla okumaya erişim olanağı sunuyor.

Aile ve Duo hesaplarının plan yöneticilerinin de kullanabileceği yeni özellik, artık İngiltere ve Avustralya’da da kullanıma sunuldu. Yılın ilerleyen zamanlarında ABD gelecek.

Okuyucular sesli kitaplara şuradan erişebilir: Premium katalogSpotify’ın söylediğine göre “en çok satan kitapların %70’inden fazlasını” içeriyor. Katalogda Hachette, HarperCollins Publishers, Macmillan, Penguin Random House ve Simon & Schuster gibi büyük yayınevlerinin kitapları yer alıyor. Örneğin Hachette, Spotify’a 7.000’den fazla eser yerleştirirken, HarperCollins ve Penguin Random House tüm ses koleksiyonlarını platforma sundu.

İlk 15 saatlik dinleme süresi bittikten sonra Spotify kullanıcıları kitap dinlemeye devam etmek için yükleme satın alabilecek. Ortalama bir sesli kitabın şu süreler arasında olduğu düşünülüyor: sekiz ve 12 saat dinlemenin.

AYRICA BAKINIZ:

Spotify artık podcast’leri okuyabilmeniz için yazıya döküyor. İşte nasıl çalışıyor?

“Bu yüzden [listeners] bir başlığa odaklanıp onu bitirebilir ya da on kitabı açıp yavaş yavaş hepsinin üzerinden geçebilir. Bu esneklik ürünümüzün gerçek bir avantajıdır.” dedi Owen SmithSpotify’ın Sesli Kitaplar Ürün ve teknoloji Başkanı.

Spotify, platformunu “sesle ilgili her şey için kesintisiz tek durak noktası” haline getirmek için yavaş ve istikrarlı bir girişimde bulundu. Podcast alanına girişleri son zamanlarda bazı engellerle karşılaştı, ancak önde gelen seslerle ve yaratıcılarla ortaklık kurmaya devam ediyorlar.

Spotify geçen yıl 300.000 sesli kitap başlığını piyasaya süreceğini duyurdu satınalınabilir. CEO Daniel Ek, sektörün şunları yapabileceğini tahmin etti: değeri 70 milyar dolar olacak, söyleyerek: “Sesli kitapların birçok farklı biçimiyle büyük bir fırsat olacağına inanıyoruz. Podcasting’de yaptığımız gibi, kazanmak için oynamamızı bekleyin.”

Sesli kitapları abonelik modeline entegre etmeye yönelik bu son hamle, sesli kitap alanındaki yerini çok daha somut hale getiriyor. Bu aynı zamanda onu, kredi sistemi kullanan bu pazarın lideri olan Amazon Audible’ın da belirgin bir rakibi haline getiriyor.

Teknory