Spotify Çalma Listenizi Nasıl Paylaşırsınız?

Spotify, çalma listelerini aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmanızı kolaylaştırdı; uygulamanın içinde bir Paylaş düğmesi var. Ayrıca bunu e-posta, sosyal medya ve hatta kısa mesaj yoluyla yapma seçenekleriniz de var. Ayrıca, oynatma listesi bağlantısını istediğiniz zaman kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Artık listeyi farklı cihazlardan paylaşma adımları oldukça benzer. Aynı şey sosyal medyada paylaşım için de geçerli. Ancak bazı özellikler […]

Spotify Çalma Listenizi Nasıl Paylaşırsınız?

Spotify, çalma listelerini aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmanızı kolaylaştırdı; uygulamanın içinde bir Paylaş düğmesi var.

Ayrıca bunu e-posta, sosyal medya ve hatta kısa mesaj yoluyla yapma seçenekleriniz de var. Ayrıca, oynatma listesi bağlantısını istediğiniz zaman kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Artık listeyi farklı cihazlardan paylaşma adımları oldukça benzer. Aynı şey sosyal medyada paylaşım için de geçerli.

Ancak bazı özellikler işi çok kolaylaştırıyor ve kullandığınız cihaza bağlı olarak farklı paylaşım önerileriyle karşılaşabilirsiniz. Daha fazla uzatmadan doğrudan hızlı eğitimlere geçelim.

Oynatma Listelerinizi Nerede Paylaşabilirsiniz?

Eğitimlerimize dalmadan önce Spotify’ın çalma listelerinizi paylaşmanız için size sunduğu seçenekleri tartışalım. Müzik hizmeti harika çünkü çok yönlü ve diğer platformlarla iyi işbirliği yapıyor.

Spotify çalma listenizi Spotify uygulaması içinden hızlı bir şekilde paylaşabileceğiniz yer burasıdır:

 • Naber
 • instagram
 • Facebook haberci
 • Facebook’un Haber Kaynağı
 • Facebook’un Hikayeleri
 • Snapchat’te
 • Astar
 • SMS

Elbette sadece bu platformlarla sınırlı değilsiniz. Spotify kullanıcılarına şunları sunuyor: Bağlantıyı kopyala paylaşım menüsü altındaki seçenek de.

Artık favori çalma listelerinizi nereye gönderebileceğinizi bildiğinize göre, bunu nasıl yapacağınızı gözden geçirelim. Aşağıdaki iOS, macOS, Android, PC ve web tarayıcısını kullanarak Spotify çalma listesinin nasıl paylaşılacağını ele alacağız.

Spotify Çalma Listenizi iPhone’da Nasıl Paylaşırsınız?

Bir çalma listesini paylaşma adımlarına aşina olduğunuzda bunun aslında oldukça basit olduğunu göreceksiniz. Çalma listesini iPhone’daki Spotify uygulamasından nasıl paylaşacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Spotify’ı açın ve üzerine dokunun Kütüphaneniz altta.

 2. Paylaşmak istediğiniz oynatma listesini seçin. Ardından sol taraftaki üç yatay noktaya dokunun.

 3. Menüyü aşağı kaydırın ve seçin Paylaşmak.

 4. Spotify çalma listenizi paylaşmak için listedeki seçeneklerden birini seçin.

 5. Oynatma Listenizi göndermek için ekrandaki adımları izleyin. İşlemi tamamlayabilmeniz için seçtiğiniz platformda oturum açmanız gerekebilir.

Not: ‘Diğer’ simgesini tıklarsanız çalma listenizi Airdrop’a gönderebilir veya Spotify Share menüsünde görünmeyen diğer uygulamaları kullanarak gönderebilirsiniz.

Uzman İpucu

Çalma listesini desteklenen uygulamalara eklemek/paylaşmak istiyorsanız iPhone Paylaşma sayfasına dokunun. Örneğin Spotify, Google Hangouts, Slack ve birkaç uygulama için üçüncü taraf desteği sağlıyor. iPad’inizi kullanarak paylaşmak istiyorsanız daha önce açıklanan adımların aynısı geçerlidir.

Spotify Çalma Listenizi Android Uygulamasından Nasıl Paylaşırsınız?

Android uygulamasından Spotify çalma listesini paylaşmak, iPhone uygulamasıyla hemen hemen aynıdır. Ancak aynı hedefe biraz farklı bir yoldan gitmekten zarar gelmez.

 1. Spotify’ı açın ve üzerine dokunun Kütüphaneniz altta.

 2. Paylaşmak istediğiniz oynatma listesine dokunun.

 3. Yeşil oynat düğmesinin solunda üç yatay nokta vardır. Noktalara dokunun.

 4. Menüyü aşağı kaydırın ve üzerine dokunun Paylaşmak.

 5. Çalma listenizi paylaşmak istediğiniz platformla ilişkili seçeneğe dokunun. Veya öğesine dokunabilirsiniz. Bağlantıyı kopyala ve oynatma listenizin bağlantısını istediğiniz yerde paylaşın.

Önemli notlar:

iPhone uygulamasında olduğu gibi Android için Spotify’da da çalma listesini sosyal medya aracılığıyla göndermek için bir Paylaş düğmesi bulunur. Bu seçeneklerin kullandığınız Android cihazına göre farklılık gösterdiğini bilmelisiniz. Örneğin Samsung ve Xiaomi akıllı telefonlarda tamamen aynı değiller. Ancak bu hiçbir şekilde anlaşmayı bozacak bir durum değil.

Bir diğer husus ise farklı platformlara paylaşımın aynı olmamasıdır. Bu hem Android hem de iOS için geçerlidir.

Twitter ile paylaşırsanız bir bağlantı bulunur ve tweet’iniz URL ile önceden doldurulur. Facebook’ta paylaştığınızda karşınıza bir görsel ve “Spotify’da Oynat” seçeneği çıkıyor. Bu hem Facebook Akışınız hem de Hikayeleriniz için geçerlidir.

Bunun dezavantajı ise “Spotify’da Oynat” seçeneğine tıklamanın kişiyi web tabanlı bir oynatıcıya yönlendirmesidir. Ancak iPhone kullanıyorsanız uygulama aracılığıyla açmanız istenebilir.

Spotify Çalma Listenizi Mac Uygulamasından Nasıl Paylaşırsınız?

Spotify, uygulama kullanıcı arayüzünün kabaca mobil uygulamanızdakiyle aynı görünmesini sağladı. Gezinmeyi kolaylaştıran daha büyük ekran özelliğinden yararlanır, ancak eylemler aynıdır. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Mac’inizde Spotify’ı açın ve soldaki menüde paylaşmak istediğiniz çalma listesine dokunun.

 2. Yeşil oynat düğmesinin sağındaki üç dikey noktaya tıklayın.

 3. Tıklamak Paylaşmak ve bağlantıyı oynatma listenize kopyalayın. Daha sonra oynatma listenizi herhangi bir platformda paylaşabilir veya yükleyebilirsiniz.

Ayrıca bir kısayol alabilir ve soldaki menüdeki çalma listesine sağ tıklayabilirsiniz. Ardından tıklayın Paylaşmak Bağlantıyı kopyalamak için.

Spotify Çalma Listenizi Windows Uygulamasından Nasıl Paylaşırsınız?

Windows ve macOS Spotify uygulaması arasında kullanıcı arayüzü ve düzen açısından hiçbir fark yoktur. Bu nedenle yukarıda açıklanan adımları kullanmaktan çekinmeyin. Ancak çalma listesini paylaşmanın biraz daha hızlı bir yolu daha var. Eylemleri zaten bildiğiniz için adımları listelemenize gerek yok.

Ekranın sağındaki menüde paylaşmak istediğiniz oynatma listesine sağ tıklayın. Eylem, altta Paylaş seçeneğinin yer aldığı bağlamsal bir menüyü ortaya çıkarır. İmlecinizi seçeneğin üzerine getirdiğinizde paylaşım menüsünü ortaya çıkaracaksınız. Çalma listenizi nereye göndermek istediğinizi seçin ve hazırsınız.

Bir Web Tarayıcısından Spotify Çalma Listesi Nasıl Paylaşılır

Spotify’ın web tarayıcısı sürümünü tercih ederseniz talimatlar, eğitimimizdeki diğer tüm yöntemlere çok benzer. Tek yapmanız gereken soldaki menüden oynatma listenize tıklamak. Daha sonra oynat butonunun yanındaki üç yatay noktaya tıklayın. Buradan tıklayabilirsiniz Paylaşmak ve bağlantıyı kopyalayın.

Daha sonra dilediğiniz yerde paylaşabilirsiniz.

Bir Oynatma Listesini Herkese Açık Hale Getirme

Arkadaşlarınızın ve ailenizin yanı sıra dünyanın geri kalanı da çalma listelerinizin keyfini çıkarabilir. Tek yapmanız gereken listeyi Spotify üzerinden herkese açık olarak paylaşmak.

1. Üç yatay veya dikey noktaya tıklayın

2.Seç “Kamu yapmak.”

O andan itibaren, insanlar müzik aradığında çalma listesi Spotify’da görünecek. Dezavantajı ise Spotify’ın gerçekten çalma listeleri bulmaya yönelik olmaması; bunun yerine sanatçılara ve şarkılara öncelik veriyor. Ancak yalnızca Spotify çalma listelerini içeren bazı üçüncü taraf portalları da var.

Bonus İpuçları ve Püf Noktaları

Halka açık olmanın aksine, bir çalma listesini sır haline getirebilirsiniz ancak bu, onu paylaşamayacağınız anlamına gelmez. Eylemler aynıdır ve alıcı oynatma listesini takip edebilir, oynatabilir ve görüntüleyebilir. Ayrıca bunu ortak oynatma listelerine ayarlarsanız alıcılar da bunu düzenleyebilir.

Birisinin sizinle paylaştığı bir çalma listesini bulmak istediğinizde Kitaplığınız’a gidin. Oynatma Listeleri altında arkadaşınızın adını içeren listeyi arayın. Altında Çalma Listesi adını ve “by + takma ad” ifadesini göreceksiniz. Şimdi üzerine dokunun ve keyfini çıkarın.

Paylaşmaya Cesaret Edin

İnsanların karışık kasetler oluşturduğu ve en sevdikleri çalma listelerini içeren CD’lere yazdıkları zamanı hatırlıyor musunuz? Daha sonra alıcıyla buluşmaları ve kaseti veya CD’yi fiziksel olarak alıcıya teslim etmeleri gerekecekti. Bazıları paylaşmanın artık çok daha az romantik olduğunu iddia edebilir, ancak bu farklı bir makalenin konusu.

Spotify aracılığıyla çalma listesi paylaşımına gelince, hemen hemen her yerde ve her yerde paylaşım yapabilirsiniz. Aslında, eylemi tamamlamaya her zaman üç ila beş tıklama veya dokunuş uzaktasınız. Grafik kodunu alıp tarayabilmeniz ve çalma listesini anında başlatabilmeniz gerçekten harika.

En çok hangi paylaşım seçeneğini tercih ediyorsunuz? Birçok arkadaşınızla paylaştığınız bir çalma listesi var mı? Aşağıdaki yorumlarda bize iki sentinizi verin.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow