TCL TV ile Soundbar’a Nasıl Bağlanırsınız?

Bütçeye uygun akıllı TV’ler söz konusu olduğunda, TCL yığının tepesine yakındır. Ayrıca, temel 720p modellerden en yeni 8K TV’lere kadar her şeyle tonlarca çeşitlilik sunar. Ancak, bunlar ekonomik TV’ler olduklarından, ses kaliteleri her zaman olmasını istediğiniz kadar iyi olmayabilir. Daha iyi bir ses deneyimi elde etmek (ve TV’ye çok ihtiyaç duyduğu bası vermek) için, onu […]

TCL TV ile Soundbar’a Nasıl Bağlanırsınız?

Bütçeye uygun akıllı TV’ler söz konusu olduğunda, TCL yığının tepesine yakındır. Ayrıca, temel 720p modellerden en yeni 8K TV’lere kadar her şeyle tonlarca çeşitlilik sunar. Ancak, bunlar ekonomik TV’ler olduklarından, ses kaliteleri her zaman olmasını istediğiniz kadar iyi olmayabilir. Daha iyi bir ses deneyimi elde etmek (ve TV’ye çok ihtiyaç duyduğu bası vermek) için, onu bir ses çubuğuna bağlamak isteyebilirsiniz.

Soundbar’ınızı kurmanın ayrıntıları, marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Yine de, burada sunulan adımlar, cihazı çeşitli yöntemler kullanarak çoğu TCL TV ile kurmanıza yardımcı olur.

ARC Kullanarak TCL TV’nize Soundbar Bağlama

Ses Dönüş Kanalı (ARC), çoğu TCL TV’de bulunan bir özelliktir. TV’nizi Soundbar’ınız da dahil olmak üzere Tüketici Elektroniği Kontrolü (CEC) uyumlu cihazlara bağlamanızı sağlar. Soundbar’ı TCL TV’nize bağlamak için bir HDMI kablosu kullanacaksınız, bu da cihazı kurup çalıştırmanın daha basit yollarından birini oluşturacaktır.

Bu temel adımlarla başlayın:

 1. “HDMI ARC” etiketli bir bağlantı noktası bulmak için TCL TV’nizin arkasını kontrol edin.
 2. Yüksek hızlı CEC uyumlu bir HDMI kablosunu TV’nizdeki “HDMI ARC” bağlantı noktasına takın ve diğer ucunu soundbar’ınıza bağlayın.
 3. TV’nizi ve ses çubuğunuzu açın ve uzaktan kumandanızdaki “Giriş” veya “Kaynak” düğmesine basın.
 4. Sesi olan her şeyi çalın ve soundbar’ınızı dinleyin.

Bazı durumlarda, soundbar’ınız prize taktığınız anda mükemmel şekilde çalışacaktır. Ancak ses gelmiyorsa, TV’nizin kendisine bağlı CEC cihazlarını (yani soundbar’ınızı) keşfetmesine yardım etmeniz ve HDMI’yı etkinleştirmeniz gerekebilir. Soundbar’ın sesi çalabilmesi için ARC ayarı.

CEC Cihazlarını Keşfetmek

TCL TV’nizin CEC uyumlu bir soundbar’ı tanıdığından emin olmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. TV’nizin ana menüsüne erişmek için uzaktan kumandanızdaki “Ana Sayfa” düğmesine basın.
 2. “Ayarlar”a gitmek için ok tuşlarını kullanın ve “Tamam” düğmesini tıklayın.
 3. “Sistem”i seçin, “Tamam”a basın ve “Diğer cihazları kontrol et (CEC)” seçeneğine ilerleyin.
 4. “Diğer Cihazları Kontrol Et (CEC)” vurgulanmış haldeyken, sağ ok düğmesine basın ve “CEC Cihazlarını Ara”yı seçin.
 5. Tamam tuşuna basın.”

TV’niz, kendisine bağlı herhangi bir CEC cihazını otomatik olarak aramaya başlamalıdır; bu, soundbar’ınızın adını içermesi gereken bir liste sunmasıyla sonuçlanır. Daha önce TV’ye bağlı olan diğer CEC cihazlarının adlarını da görebilirsiniz. Listenin tamamını görmek için “*” düğmesine basın; bu, çok sayıda CEC cihazı bağladıysanız ve soundbar’ınız sağlanan alanda bulunmayacak kadar listenin altlarında yer alıyorsa bunu yapmanız gerekebilir.

Bir yan not olarak, bazı üreticiler ürünlerini CEC cihazları olarak adlandırmak yerine kendi markalarını kullanırlar. CEC uyumlu olup olmadığından emin değilseniz, soundbar’ınızın kullanım kılavuzunu okuyun.

HDMI ARC’yi etkinleştir

TV’niz CEC soundbar’ınızı tanısa bile, HDMI ARC işlevini kullanacak şekilde ayarlanmamışsa herhangi bir ses duyamayabilirsiniz. Varsayılan olarak HDMI ARC’yi devre dışı bırakacak şekilde ayarlandıklarından, TCL TV’lerde genellikle durum budur. Bu adımları kullanarak özelliği etkinleştirin:

 1. Ana menüyü açmak için uzaktan kumandanızdaki “Ana Sayfa” düğmesine basın ve “Ayarlar”ı seçin.
 2. “Diğer Cihazları Kontrol Et (CEC)” öğesini vurgulayın ve uzaktan kumandanızdaki sağ ok düğmesine basın.
 3. Özelliği etkinleştirmek için “ARC HDMI” öğesini seçin ve “OK” düğmesine basın.

Hem HDMI ARC etkinleştirildiğinde hem de CEC cihazınız tanındığında, soundbar’ınız bir HDMI bağlantısı için ses çalabilmelidir.

Optik Kablo Kullanarak TCL TV’nize Soundbar Bağlama

Bazı TCL TV’ler (özellikle birçok düşük maliyetli 720p model), HDMI ARC aracılığıyla ses bölünmüş HDMI sunmaz. TV’niz için durum buysa, TV’yi bir soundbar’a bağlamak için muhtemelen bir optik kablo kullanmanız gerekecektir.

Optik kabloların giriş ve çıkış uçları olduğu için çok az şey daha basit olabilir. Giriş ucunu TCL TV’nin optik kablo alıcısına kaydırın (bu, TV modeline bağlı olarak farklı yerlerde olacaktır) ve çıkış ucunu soundbar’ınıza kaydırın. Her iki cihazı da açın; ses çubuğunuz aracılığıyla TV’nizden gelen sesi duyabilmelisiniz.

3,5 mm Jak Kullanarak TCL TV’nize Soundbar Bağlama

Çoğu TCL TV’de kulaklıklar, kulaklıklar ve 3,5 mm ses jakları olan ses çubukları gibi çeşitli cihazları bağlamak için kullanabileceğiniz 3,5 mm ses jakları bulunur. Çift uçlu 3,5 mm ses kablonuz varsa (çoğu elektronik mağazasında bulabilirsiniz), bu jakı soundbar’ınızı bağlamak için kullanabilirsiniz.

Hem TCL TV’nizdeki hem de soundbar’ınızdaki 3,5 mm bağlantı noktalarını bulun ve kablonuzun bir ucunu her birine takın. Kablonun belirli giriş ve çıkış uçları hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Bağlandıktan sonra, her iki cihazı da açın ve biraz ses çalın.

Bluetooth Kullanarak TCL TV’nize Soundbar Bağlama

Bazı ses çubuklarında, ses çubuğunuz TCL TV’nizin menzilinde olduğu sürece sinir bozucu kablolardan tamamen kurtulmanızı sağlayan Bluetooth özelliği bulunur. Soundbar’ın kılavuzu, Bluetooth modunun nasıl etkinleştirileceğine ilişkin talimatlarla birlikte gelmelidir. TCL TV’nizde Bluetooth’u etkinleştirmek için aşağıdakileri yapmadan önce cihazınızın talimatlarını izleyin:

 1. Uzaktan kumandanızdaki “Ana Sayfa” düğmesine basın ve “Ayarlar”ı seçin.
 2. “Ayarlar” menüsünde “Uzaktan Kumanda ve Aksesuarlar” seçeneğine ilerleyin ve “Tamam” düğmesine basın.
 3. Yakındaki Bluetooth özellikli cihazların bir listesini getirmek için “Aksesuar Ekle”yi seçin.
 4. Listeden ses çubuğunuzu seçin ve uzaktan kumandanızdaki “Tamam” düğmesini tıklayın.

İdeal Performansı Elde Etmek

Soundbar’ınızı bağladıktan sonra, izlediğiniz şeye göre ses performansını ayarlayabilirsiniz. Örneğin, birçok ses çubuğu, sesi filmler, oyunlar ve hatta konuşma için ideal oynatmaya ayarlayan düğmelere sahip uzaktan kumandalarla birlikte gelir.

TCL TV’yi Sound Bar ile Birleştirerek Mükemmel Sese Sahip Olun

Soundbar’lar, TCL TV’nizin yerleşik hoparlörleri istediğinizden daha ince bir ses üretiyorsa veya filmlerinizden ve oyunlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için gereken “çekiciliğe” sahip değilse idealdir. Neyse ki, her bir soundbar farklı olsa da, bir soundbar’ı bir TCL TV’ye bağlamak için birkaç seçeneğiniz var. Bu nedenle, kullanabileceğiniz yöntemlerde sınırlı olduğunuzu fark edebilirsiniz.

Artık soundbar’ınızı bağladığınıza ve sesi patlattığınıza göre, sizden haber almak istiyoruz. TCL TV’niz için neden bir soundbar almaya karar verdiniz? Hangi soundbar’ı seçtiniz ve başkalarına tavsiye eder misiniz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory