Tensor G3’ün şu anda olduğundan daha güçlü olması gerekiyordu

Robert Triggs / Android Yetkilisi TL;DR Google, Pixel 8 serisinin kaynak kodunu yayınladı. Bu, ilk sızıntılarımıza paralel olarak Tensor G3’ün başlangıçta daha yüksek tepe frekanslarına sahip olduğunu doğruluyor. Ancak Google, muhtemelen pil verimliliğini en yüksek performansa göre önceliklendirmeyi hedefleyerek frekansları daha düşük değerlerle sınırladı. Google yakın zamanda yeni Tensor G3 SoC ile yeni Pixel 8 […]

Tensor G3’ün şu anda olduğundan daha güçlü olması gerekiyordu

Robert Triggs / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Google, Pixel 8 serisinin kaynak kodunu yayınladı.
  • Bu, ilk sızıntılarımıza paralel olarak Tensor G3’ün başlangıçta daha yüksek tepe frekanslarına sahip olduğunu doğruluyor.
  • Ancak Google, muhtemelen pil verimliliğini en yüksek performansa göre önceliklendirmeyi hedefleyerek frekansları daha düşük değerlerle sınırladı.

Google yakın zamanda yeni Tensor G3 SoC ile yeni Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’yu piyasaya sürdü. Bu yeni SoC, önceki Tensor G2’den daha iyi, ancak bu bekleniyordu. Kendi Tensor G3 spesifikasyon sızıntımız, Google’ın daha yüksek tepe frekanslarına sahip daha yeni bir çekirdek düzenine sahip yeni bir CPU bloğuna geçeceğini öne sürdü. Ancak Google tarafından gönderilen son Tensor G3 daha düşük frekanslarla geldi. Yol boyunca bir yerde plan değişikliği oldu ve Pixel 8’in kaynak kodu da aynısını gösteriyor.

Tarafından vurgulandığı gibi Kamila WojciechowskaGoogle başlangıçta Tensor G3’te daha yüksek tepe frekansları kullanmayı planlamıştı ancak daha sonra daha düşük değerlere değiştirdim şu anda Pixel 8 telefonlarında yayında. Pixel 8 Pro’nun kaynak kodunda, tüm çekirdeklerin frekanslarını düşüren bir dizi taahhüt görebiliriz.

Resim 275

Pixel 8 Pro’daki Tensor G3’ten bildirilen frekanslar şunlardır:

Ekran görüntüsü 20231013 113938

Adamya Sharma / Android Otoritesi

Referans olması açısından, şu anda canlı olan tepe frekansları ile sızdırılan spesifikasyonlar arasındaki karşılaştırma tablosunu burada bulabilirsiniz:

Tensör G3 Gerçek tepe frekansı Sızdırılan tepe frekansı
Tensör G3

1x Kol Cortex-X3

Gerçek tepe frekansı

2,91GHz

Sızdırılan tepe frekansı

3,0 GHz

Tensör G3

4x Kol Cortex-A715

Gerçek tepe frekansı

2,37 GHz

Sızdırılan tepe frekansı

2,45 GHz

Tensör G3

4x Kol Cortex-A510

Gerçek tepe frekansı

1,70 GHz

Sızdırılan tepe frekansı

2,15 GHz

Kamila, CPU frekanslarındaki bu düşüşün çeşitli nedenlerden kaynaklanabileceğini düşünüyor. Google daha yüksek frekansların kullanılmasını hiç istemeyebilir veya bir donanım hatası, daha yüksek frekansları dengesiz veya başka şekilde sorunlu hale getirebilir.

Önceki Tensor G3 kıyaslama kapsamımızda da belirtildiği gibi Tensor G3, ham performanstan çok güç verimliliğine yönelik görünüyor. Her zaman çok hızlı performans arayanlar Pixel 8 serisi karşısında hayal kırıklığına uğrayacaklar ve bu, uzun süreli stres testleri için de alınabilecek bir telefon değil. Ancak işin güzel yanı, Pixel 8 serisinin pil ömrü testlerimizde çok daha iyi performans göstermesi ve web ve video oynatma testlerimizde birkaç saatlik ek kullanım elde etmesidir.

Dikkatli okuyucular, yukarıdaki ekran görüntüsünde Tensor G3’ün 5nm işlem SoC’sinden bahsettiğini, ancak bunun 4nm SoC olduğuna inanıldığını fark etmiş olabilirler. CPU bilgi uygulamalarında veri girişi hataları olabilir ve her zaman doğru olmayabilir. Yine de Google, Tensor G3’ün teknik özellikleri konusunda meraklı bir şekilde ağzı sıkı davrandı ve spesifik bir soruşturma üzerine bize daha fazla ayrıntı açıklamayı reddetti. Bu aşamada bu tutarsızlığa daha fazla ışık tutamayız.


Tensor G3’ün şu anda olduğundan daha güçlü olması gerekiyordu

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow