Tesla, EV Satışlarının 2023’ün İlk Çeyreğinde Arttığını Gördü

Rapor, Tesla’nın bir yıl boyunca her üç ayda bir ürettiğinden daha az araç sevk ettiğini doğruluyor. Bu, popüler elektrikli araçlar için uzun bekleme listeleri ve çılgın fiyat artışları görülen son yıllarla büyük bir tezat oluşturuyor. İnsanlar bekleme listelerini atlamaya çalışırken ve diğerleri son satın alımlarından para kazanma fırsatı gördüğünde, bazı kişiler kullanılmış Tesla’ları yeni bir […]

Tesla, EV Satışlarının 2023’ün İlk Çeyreğinde Arttığını Gördü

Rapor, Tesla’nın bir yıl boyunca her üç ayda bir ürettiğinden daha az araç sevk ettiğini doğruluyor. Bu, popüler elektrikli araçlar için uzun bekleme listeleri ve çılgın fiyat artışları görülen son yıllarla büyük bir tezat oluşturuyor. İnsanlar bekleme listelerini atlamaya çalışırken ve diğerleri son satın alımlarından para kazanma fırsatı gördüğünde, bazı kişiler kullanılmış Tesla’ları yeni bir aracın MSRP’si üzerinden 10 binlerce dolara satıyordu.

Tesla’nın kendisi de bu dönemde fiyatları birkaç kez artırdı ve şişirilmiş fiyat etiketlerinin arkasındaki neden olarak artan malzeme maliyeti ve diğer faktörler gibi şeyleri gösterdi. Koronavirüs pandemisi ve küresel bir yarı iletken kıtlığı gibi şeylerin neden olduğu kesintiler, üretim hattından çıkan Tesla sayısının düştüğü anlamına geliyordu. Elektrikli araçlara olan talep de sürekli olarak artıyor ve benzin fiyatları, çevresel kaygılar ve devlet teşvikleri gibi şeyler rol oynuyor.

Fiyatlar zirve yapmış gibi görünüyor ve araçların üretimi arttıkça işler salgın öncesi seviyelere doğru gidiyor. Yeni bir Tesla’nın fiyatı, bazı modeller ve donanımlar için %20’ye kadar düştü. Tahmin edebileceğiniz gibi ikinci el araba fiyatları da aynı şekilde gitti. İnsanların, satılmamış yepyeni araçlar çok sayıda mevcutken, çok az kullanılan bir araç için MSRP’nin üzerinde ödeme yapması pek olası değildir.

Teknory