TikTok ile OBS Studio Nasıl Kullanılır ve Akış Yapılır

TikTok içerik yaratıcıları bugünlerde OBS (Open Broadcaster Software) Studio’yu kullanıyor. Açık kaynaklı video kayıt ve akış aracı, PC kullanıcıları için idealdir. Windows, Mac veya Linux kullanıyorsanız OBS ile TikTok’a akış yapabilirsiniz. Bu makale, OBS’den TikTok akışı yaparken izlenecek tüm adımları açıklayacaktır. Canlı TikTok Akışları için Neden OBS’yi Seçmelisiniz? OBS, platformlar arasında çalışır. Bazı insanlar bunu […]

TikTok ile OBS Studio Nasıl Kullanılır ve Akış Yapılır

TikTok içerik yaratıcıları bugünlerde OBS (Open Broadcaster Software) Studio’yu kullanıyor. Açık kaynaklı video kayıt ve akış aracı, PC kullanıcıları için idealdir. Windows, Mac veya Linux kullanıyorsanız OBS ile TikTok’a akış yapabilirsiniz.

Bu makale, OBS’den TikTok akışı yaparken izlenecek tüm adımları açıklayacaktır.

Canlı TikTok Akışları için Neden OBS’yi Seçmelisiniz?

OBS, platformlar arasında çalışır. Bazı insanlar bunu YouTube, Twitch ve Facebook’ta içerik akışı yapmak için kullanır. TikTok’a akış yapmak için OBS Studio’yu kullanabileceklerini çok az kişi biliyor. OBS’nin belirli ekran kaydetme ve akış özellikleri olduğundan, canlı TikTok akışları için kullanabilirsiniz. Bu, TikTok’un bir canlı yayın sitesi olmamasına rağmen. Ayrıca, monitörünüzü veya telefon ekranlarınızı videonun bir parçası olarak içeren daha ayrıntılı TikTok’lar oluşturmanıza olanak tanır.

Doğrudan uygulama içinde video kaydederken maksimum uzunluk üç dakikadır. Ancak bir video yüklerseniz maksimum süre on dakikadır. Bu, bağlantı kurmanız ve platformda anlamlı içerik sağlamanız için size daha fazla seçenek sunar.

OBS yaygın olarak Twitch’te yayın yapmak için kullanıldığından, bindirmede bazı farklılıklar olduğu sürece her iki platformda da aynı anda yayın yapabilirsiniz. Bunları OBS ayarlarını değiştirerek oluşturabilirsiniz.

OBS Studio’dan TikTok İçeriği Nasıl Aktarılır?

TikTok’u reklam ve iş için kullanıyorsanız, her yeni numarayı uygulamanın ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. OBS yeni değil, ancak çoğu TikTok kullanıcısı bunu kullanmıyor. Öncelikle bir PC’ye ihtiyaç duyduğunuz için OBS’yi kullanmaya başlamak kolaydır. Ardından, aşağıdaki adımları izleyin.

OBS’yi İndirin ve Kurun

Yapmanız gereken ilk şey, OBS Studio’yu bilgisayarınıza indirmek ve kurmaktır:

 1. ziyaret edin OBS İndirmeleri sayfası. Doğru sürümü almak için işletim sisteminizi seçin. OBS şu anda Windows, MacOS ve Linux’u desteklemektedir.
 2. Ardından, OBS yazılımını yüklemek için indirilen dosyayı “Çalıştırın”.
 3. TikTok’a bağlamak için yazılımı başlatın.

OBS’yi TikTok’a bağlama

Yukarıdaki ilk adımı tamamladıktan sonra OBS’nizi TikTok hesabınıza bağlamanız gerekir. Akışlarınız için benzersiz bir RTMP/Sunucu URL’si edinmenize izin vermede hayati bir adımdır. Ayrıca hiç kimsenin dokunmaması gereken gizli bir akış anahtarı alacaksınız.

OBS Studio, içeriğinizi TikTok’ta iletmek için her zaman bu öğeleri kullanacaktır. RTMP veya Sunucu URL’nizi ve akış anahtarınızı almak için OBS ve TikTok’u şu şekilde bağlayın:

 1. PC’de OBS’nizi açın.
 2. “Kaynaklar”a gidin ve sahneyi kurun. Kısacası web kamerası, tarayıcı, mikrofon vb. video ve ses kaynakları ekleyin.
 3. “Ayarlar” menüsüne geçin ve kare hızı, bit hızı ve çözünürlük gibi farklı şeyleri yapılandırın.
 4. “Akışa Başla”yı seçin.

Bu eylem, kaynaklarınıza bağlı olarak sahnenizin canlı yayınını başlatır. Ancak, siz bir RTMP URL’si ve akış anahtarı oluşturana kadar başlamaz. İşte bunu nasıl yapacağınız:

 1. TikTok’u telefonunuza yükleyin veya PC sürümünü kullanın.
 2. Alt kısımdaki artı işaretine dokunun.
 3. “Canlı Yayına Geç” bölümünü seçin ve “PC’ye Yayınla”yı seçin.
 4. Akış anahtarınızı ve URL’nizi not edin.

Bunu tamamladıktan sonra, OBS’ye geri dönün:

 1. “Ayarlar” menüsüne gidin.
 2. “Akış” sekmesini seçin.
 3. “Hizmet”in altında “Özel”i seçin.
 4. “RTMP URL’nizi” ve “Akış anahtarınızı” doğru yer tutucuların içine girin veya yapıştırın.
 5. Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için “Tamam”a basın.
 6. Ana arayüzün sağ tarafındaki “Yayın Başlat” seçeneğine tıklayarak yayına başlayın.

Anahtar Olmadan Akış Yapmak İçin TikTok Live Studio Nasıl Kullanılır

Ya OBS Studio yayın anahtarını almak istemezseniz? Bu durumda, yine de TikTok’un Canlı Stüdyosu’ndan TikTok’ta canlı yayın yapabilirsiniz. Teknik kolaydır:

 1. TikTok web sitesini ziyaret edin ve bulun TikTok Canlı Stüdyo.
 2. “İndir” düğmesine tıklayarak TikTok Live Studio’yu indirin.
 3. Çalıştır penceresini başlatmak için indirilen dosyaya tıklayın. TikTok Live Student’ı bir Bilgisayar masaüstüne yüklemek için kolay yönergeleri izleyin.
 4. Canlı stüdyoyu başlatın ve yüklenmesini bekleyin. Ardından, hesabınıza erişmek için TikTok giriş bilgilerinizi girin.

Canlı stüdyo özelliğiyle yayın yapma süreci şu şekildedir:

 1. TikTok Live Studio’yu başlattıktan sonra “Canlı Yayına Geç”e basın.
 2. Yeni akış için bir başlık ve açıklama ekleyin. Yapılandırma ayarlarınızı seçin.
 3. Mikrofon ve web kamerası dahil olmak üzere her kaynağın ayarlarını düzenleyin.
 4. En iyi video kalitesini seçin ve yer paylaşımınızı oluşturun.
 5. TikTok İçeriğinizi bir OBS anahtarı veya sunucu URL’si olmadan canlı olarak göstermek için “Canlı Yayına Geç” seçeneğine basın.

En İyi OBS Studio Alternatifleri

Daha önce belirtildiği gibi, OBS çok amaçlı bir araçtır. OBS Studio’yu TikTok ve diğer yayın platformlarında uygulayabilirsiniz. Çoğu kişi bunu Twitch, Twitter, Facebook ve YouTube’da yayın yapmak için kullanır. Ancak, OBS’yi üçüncü taraf bir araçla kullanmanın veya yalnızca ikincisini kullanmanın bir yolu vardır.

Yeniden yayınla

İhtiyacınız olan şey bir Yeniden yayınla hesap. Ücretsiz olarak oluşturduktan sonra aşağıdakileri yapın:

 1. Restream hesabınızda oturum açın.
 2. Ardından, OBS’yi Restream.io’ya bağlayın.
 3. Bundan sonra, favori akış sitelerinizi Yeniden Akışa ekleyin. TikTok ve diğer sosyal medya sitelerinizi eklemeniz gereken yer burasıdır.
 4. OBS’ye geri dönün ve “Akışa Başla”ya dokunun. Bu, TikTok ve diğer Kanallarda aynı anda yayın yapmanıza olanak tanır.

Daha gelişmiş özelliklere sahip olmak için OBS Studio’yu değiştirebileceğiniz yeniden akış ve diğer üçüncü taraf yazılım araçları. Bu nedenle akışlarınızı grafiklerle görsel olarak daha çekici hale getirebilirsiniz. Misafir de ekleyebilirsiniz.

IMyFone MirrorTo

bu IMyFone MirrorTo OBS Studio gibi çalışan en iyi yazılım araçları arasındadır. Sesinizi ve ekranınızı aynı anda kaydetmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, oyun görüntülerini kaydetmek ve diğer video türlerinden yüksek tanımlı klipler yapmak için de kullanabilirsiniz. IMyFone MirrorTo açık kaynaklı bir araç olmadığı için daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Bunları OBS Studio’da bulamazsınız.

Uygulamayı doğru bir şekilde kurarsanız, telefonun bir ekran giriş cihazı işlevi görmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede doğrudan OBS için video kaynağı olarak seçilebilir hale gelir.

SSS

OBS’yi TikTok’a Aktarmak için kullanmak kolay mı?

OBS’yi TikTok’a bağlamayı başarırsanız gerisi halledilebilir. Yalnızca sunucu URL’sini ve akış anahtarını almanız gerekir. Çoğu TikTok kullanıcısı, OBS Studio’yu ihtiyaçları için yeterli bulacaktır. Sunabileceğinden daha fazlasını isteyen herkes, OBS gibi çalışan bir üçüncü taraf yazılım aracını düşünmelidir.

TikTok uygulamamda nasıl canlı yayına ev sahipliği yapabilirim?

TikTok uygulamanızda bir canlı yayına ev sahipliği yapmak kolaydır. “Oluştur” düğmesini bulun ve “Canlı” özelliğini görüntülemek için kaydırın. Yeni akış için bir başlık ve resim seçin ve ardından “Canlı Yayına Geç”i tıklayın. Aynısını Windows, Mac veya Linux PC’nizde yapmaya çalışırsanız, önce bir sunucu URL’si ve bir akış anahtarı edinmelisiniz.

OBS Studio gibi bir aracın yardımcı olabileceği yer burasıdır. Alternatif olarak, TikTok Live Studio ile akış için talimatları izleyin.

TikTok’ta yayın anahtarı nasıl alınır?

Yayın anahtarları, en az 1.000 takipçiye sahip olunarak verilir, ancak hemen sağlanamayabilir. Bir yayın anahtarınız yoksa, daha uzun videolar oluşturmak ve bir tane alana kadar içeriğinizi öne çıkarmak için OBS’yi kullanmaya devam edebilirsiniz.

TikTok Hayranlarıyla OBS’den Canlı Konuşun

TikTok’ta sadece kısa videolar yayınlamak yerine, ekranları ve sesleri kaydetmek için OBS Studio’yu kullanabilirsiniz. Daha sonra bunları OBS’den TikTok’ta canlı olarak yayınlayabilirsiniz. OBS’yi indirip yükledikten sonra işlem basittir. Gereksinim duyduğunuz iki öğe, sunucu URL’si ve akış anahtarıdır. Daha fazla özellik istiyorsanız, üçüncü taraf alternatiflerini deneyin.

TikTok’a akış yapmak için OBS stüdyosunu kullanmayı denediniz mi? Başardın mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory