TikTok’u hangi ülkeler yasakladı?

TikTok, küresel ölçekte artan sınırlamalar ve yasaklarla karşı karşıya. ABD’de yaklaşmakta olan bir yasak ve TikTok CEO’su Shou Zi Chew ile yakın zamanda yapılan bir kongre oturumu birçok kişi için manşet oldu. Bunun ötesinde, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da birçok ülke, büyük ölçüde Çin hükümetiyle bağları olan ana şirketi ByteDance ile bağlantılı gizlilik ve siber […]

TikTok’u hangi ülkeler yasakladı?

TikTok, küresel ölçekte artan sınırlamalar ve yasaklarla karşı karşıya.

ABD’de yaklaşmakta olan bir yasak ve TikTok CEO’su Shou Zi Chew ile yakın zamanda yapılan bir kongre oturumu birçok kişi için manşet oldu. Bunun ötesinde, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da birçok ülke, büyük ölçüde Çin hükümetiyle bağları olan ana şirketi ByteDance ile bağlantılı gizlilik ve siber güvenlik endişeleri nedeniyle uygulamaya bir miktar kısıtlama getirdi. Avrupa Komisyonu dahil olmak üzere uluslararası hükümet organları ve NATO(Yeni bir sekmede açılır) dünyanın dört bir yanındaki ülkelerdeki federal hükümetler gibi, personelin kurumsal telefonlarında TikTok kullanmasını yasakladı.

İşte uygulamada kısmen veya tamamen yasaklanan ülkeler.

AYRICA BAKINIZ:

ABD liderleri bir TikTok yasağını tartışırken, milletvekilleri ve içerik oluşturucular nesiller arası ve sosyal farklılıklar konusunda çatışıyor

Afganistan

Taliban, TikTok’u Nisan 2022’de Afganistan’da platformun içeriğinin “İslami yasalara uygun olmadığını” söyleyerek yasaklamıştı. Bloomberg’e göre.(Yeni bir sekmede açılır)

Avustralya

4 Nisan’da Avustralya uygulamayı yasakladı(Yeni bir sekmede açılır) İçişleri Bakanlığı tarafından dile getirilen güvenlik endişelerine atıfta bulunarak federal hükümete ait tüm cihazlardan. Başsavcı Mark Dreyfus, yasağın “mümkün olan en kısa sürede” uygulanacağını söyledi.

Belçika

Belçika TikTok’u yasakladı(Yeni bir sekmede açılır) devlet görevlilerinin iş telefonlarından. Başbakan Alexander De Croo, Politico’ya yaptığı açıklamada,(Yeni bir sekmede açılır) “Saf olamayız: TikTok, şu anda Çin istihbarat servisleriyle işbirliği yapmakla görevli bir Çinli şirket.”

Kanada

Diğer ülkeleri yansıtmak, Kanada TikTok’u yasakladı(Yeni bir sekmede açılır) bu yılın Şubat ayında tüm devlet mobil cihazlarından. Hazine Kurulu Başkanı Mona Fortier,(Yeni bir sekmede açılır) Kısmi yasak, uygulamanın “gizlilik ve güvenlik için kabul edilemez düzeyde risk” sunmasından kaynaklanıyor.

“TikTok’u devlet mobil cihazlarından kaldırma ve engelleme kararı, özellikle mobil cihazlardan toplanan bilgileri yöneten yasal rejimle ilgili endişeler göz önüne alındığında bir önlem olarak alınıyor ve uluslararası ortaklarımızın yaklaşımıyla uyumlu” dedi. Bir açıklamada.

Danimarka

Danimarka Savunma Bakanlığı çalışanları yasakladı(Yeni bir sekmede açılır) TikTok’un Mart ayında iş cihazlarına indirilmesinden. Yine ülkenin Siber Güvenlik Merkezi tarafından değerlendirilen güvenlik hususlarıyla ilgili olarak, personele uygulamayı mümkün olan en kısa sürede kaldırmaları söylendi.

Hindistan

Hindistan, 2020’de TikTok’a karşı hamleler yaptı ve TikTok’a ve diğer 58 Çin uygulamasına “[engaging] Hindistan’ın egemenliğine ve bütünlüğüne, Hindistan’ın savunmasına, devlet güvenliğine ve kamu düzenine zarar veren faaliyetlerde.” Hükümet, Hindistan ve Çin askeri güçleri arasında ölümcül bir sınır çatışmasının ardından yasağı koydu. uygulamada genel bir yasak.


Sizin İçin Öne Çıkan Video

TikTok doktorları en viral COVID aşısı mitlerini çürütüyor


Hollanda

Kesin bir yasak olmasa da, Hollandalı yetkililer TikTok kullanmamaları söylendi(Yeni bir sekmede açılır). Genel işler bakanlığından bir sözcü Politico’ya verdiği demeçte, tavsiyenin diğer bazı devlet hizmet kuruluşlarıyla aynı çizgide olduğunu, ancak Hollanda’da daha az izlendiğini söyledi.

Yeni Zelanda

Birkaç Avrupa ülkesinin benzer kararlar almasının ardından, Yeni Zelanda parlamentosu, TikTok’un tüm personel cihazlarında yasaklandığını duyurdu(Yeni bir sekmede açılır).

“Bu karar, kendi uzmanlarımızın analizine ve hükümet genelinde ve uluslararası alanda meslektaşlarımızla yaptığımız tartışmaya dayanarak verildi.” hükümetin açıklamasını okuyun(Yeni bir sekmede açılır) Parlamento servisi başkanı Rafael Gonzalez-Montero tarafından yapıldı. “Bu bilgilere dayanarak Hizmet, mevcut Yeni Zelanda Parlamento ortamında risklerin kabul edilemez olduğunu belirledi.”

Norveç

bu Norveç Parlamentosu TikTok’u yasakladı(Yeni bir sekmede açılır) Mart ayında devlet cihazlarında, ancak memurların uygulamayı kişisel cihazlarında profesyonel gerekçelerle kullanmalarına izin veriyor. Ülkenin adalet bakanı Emilie Enger Mehl yaptığı açıklamada, “Norveç istihbarat servisleri, Norveç’in güvenlik çıkarları için ana risk faktörleri olarak Rusya ve Çin’i ayırıyor.” Mehl, TikTok’un iş telefonunda olmasıyla ilgili incelemeden adil payını aldı(Yeni bir sekmede açılır) yasaktan önce de olsa.

Tayvan

Tayvan’daki hükümet cihazları Çin malı yazılım kullanma yasağı(Yeni bir sekmede açılır)Aralık 2022’de TikTok dahil.

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Merkezi tarafından yapılan incelemelerin ardından, İngiliz hükümet bakanlarının TikTok’u iş telefonlarında ve cihazlarında kullanmaları yasaklandı. Kabine ofisi bakanı Oliver Dowden açıkladı(Yeni bir sekmede açılır) ABD ve Kanada hükümetleri ile Avrupa Komisyonu’na atıfta bulunarak, hükümetin kararının “kilit uluslararası ortaklar tarafından getirilen benzer kısıtlamalarla uyumlu” olduğu yönündeki bir açıklamada.

Açıklamada, “Devlet cihazlarında depolanan bilgilerin potansiyel olarak hassas doğası göz önüne alındığında, üçüncü taraf uygulamalarının yönetimine ilişkin hükümet politikası güçlendirilecek ve devlet cihazlarında TikTok’a ihtiyati bir yasak getiriliyor.”

Amerika Birleşik Devletleri

Kısacası, karmaşık. Mart ayında ABD, Bytedance’ın TikTok’u satmasını veya ülkede tam bir yasakla karşı karşıya kalmasını talep etti. ABD hiçbir zaman bir uygulamaya ülke çapında bir kısıtlama getirmedi, ancak şimdi bunu TikTok için yapıp yapmayacağını tartışıyor. Federal kurumlardan uygulamayı personel telefonlarından silmeleri isteniyor(Yeni bir sekmede açılır)Ve Beyaz Saray zaten cihazlarda TikTok’a izin vermiyor.(Yeni bir sekmede açılır) CEO Shou Zi Chew kısa süre önce Kongre’de ifade vererek uygulamayı savundu ve şirketin ABD’deki kullanıcı verilerini koruma girişimi olan “Project Texas”ı gündeme getirdi. Amerika’da TikTok’un geleceği sorgulanmaya devam ediyor.

İşte TikTok’un ABD tarafından yasaklanma olasılığı hakkında bilmeniz gereken her şey.

Teknory