Tüm Zamanların En İyi 14 Google Doodle’ı

Charlie Chaplin on yıllar boyunca aralarında “Büyük Diktatör” ve “Şehir Işıkları”nın da bulunduğu 80’den fazla film yazdı, yönetti ve rol aldı. Chaplin imzalı tarzı, kaba mizahı ve çekiciliğiyle izleyicileri büyüledi ve tek bir kelime etmeye gerek kalmadan insanları kahkahalara ve gözyaşlarına boğdu. Dünyanın lider adamı olmak onu Red Scare’den korumadı. Göre Tarih Günlük, “Modern Zamanlar” […]

Tüm Zamanların En İyi 14 Google Doodle’ı

Charlie Chaplin on yıllar boyunca aralarında “Büyük Diktatör” ve “Şehir Işıkları”nın da bulunduğu 80’den fazla film yazdı, yönetti ve rol aldı. Chaplin imzalı tarzı, kaba mizahı ve çekiciliğiyle izleyicileri büyüledi ve tek bir kelime etmeye gerek kalmadan insanları kahkahalara ve gözyaşlarına boğdu.

Dünyanın lider adamı olmak onu Red Scare’den korumadı. Göre Tarih Günlük, “Modern Zamanlar” ve “Diktatör” filmleri, Chaplin’in fazla komünist gibi konuşmaya başladığını düşünen dönemin FBI direktörü J. Edgard Hoover’ın dikkatini çekti. Bu endişeler ve onlar gibi diğerleri, sonunda McCarthy dönemine ve komünist cadı avlarına yol açar. 18 Eylül 1952’de Chaplin, tam olarak geri dönme niyetiyle bir filmin tanıtımını yapmak için ülkeyi terk etti. Ancak Başsavcı, geri dönmeye teşebbüs etmesi halinde girişine izin verilmeyeceğini açıkladı. Sürgünden 20 yıl sonra, Oscar’larda bir ödülü kabul etmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne yalnızca bir kez geri döndü.

Chaplin’e yapılanları telafi etmenin bir yolu yok ama Google yaptı 16 Nisan 2011’de sembolik bir jestChaplin’in 122’si ne olurdu?nd doğum günü. Ziyaretçilere, klasik Chaplin şakalarının kurbanı olurken kendi karalamasını yapmaya çalışan Chaplin’e benzeyen bir kişinin yer aldığı kısa bir sessiz film sunuldu.

Teknory