Twitch 500 Çalışanını İşten Çıkaracak

Geçtiğimiz yıl, oyunların piyasaya sürülmesi açısından en iyi yıllardan biriydi, ancak Microsoft, Epic Games, BioWare, Bungie, Naughty Dog ve daha pek çok şirket dahil olmak üzere çeşitli şirketler tarafından 10.000’den fazla işçinin işten çıkarılmasıyla, onları yapan insanlar için kesinlikle en kötü yıllardan biriydi. Daha. Ne yazık ki, bu yürek burkan trend dün olduğu gibi bu […]

Twitch 500 Çalışanını İşten Çıkaracak

Geçtiğimiz yıl, oyunların piyasaya sürülmesi açısından en iyi yıllardan biriydi, ancak Microsoft, Epic Games, BioWare, Bungie, Naughty Dog ve daha pek çok şirket dahil olmak üzere çeşitli şirketler tarafından 10.000’den fazla işçinin işten çıkarılmasıyla, onları yapan insanlar için kesinlikle en kötü yıllardan biriydi. Daha. Ne yazık ki, bu yürek burkan trend dün olduğu gibi bu yeni yılda da devam edecek gibi görünüyor. Bloomberg Amazon’un sahibi olduğu yayın şirketi Twitch’in 500 çalışanını, yani personelinin yaklaşık yüzde 35’ini işten çıkaracağını bildirdi.

Bu işten çıkarmalar, Twitch’in geçen yıl yaşadığı iki turlu işten çıkarmaların ardından geldi. Bloomberg İşten çıkarmaların bugün açıklanması bekleniyor. Nedenine gelince, yayın Twitch’i çalıştırmanın son derece pahalı olduğunu ve şirketin milyarlarca saatlik canlı yayın içeriğini destekleme maliyetini mali olarak aşmaya çalıştığını söylüyor.

Daha geçen yıl, Twitch’in baş gelir sorumlusu, baş içerik sorumlusu, baş müşteri sorumlusu ve baş ürün sorumlusu şirketten ayrıldı. Ayrıca Aralık ayında Twitch, Güney Kore’deki hizmetine son vereceğini duyurdu. Ve göre BloombergKaynakları, Twitch’in son yıllarda reklamlarını artırmaya çalıştığını ancak bu odaklanmaya rağmen “kârsız” kaldığını söylüyor.

Bugün gerçekleşmesi beklenen bu 500 işten çıkarma, Twitch’te 2023’te kesilen 400 pozisyona katılıyor ve bu işten çıkarmalar, geçen yılı oyun geliştiricileri ve oyun geliştirmeye yakın sektörlerdeki insanlar için şimdiye kadarki en kötülerden biri haline getiren, sürekli büyüyen işten çıkarmalar listesine katılıyor.


Microsoft, geçen yılın Ocak ayında, Ekim ayında tamamladığı 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımının ardından 10.000 çalışanını işten çıkarmıştı.

2022’nin Callisto Protokolü’nün arkasındaki ekip olan Striking Distance Studios, 2023 yılının Ağustos ayında 30’dan fazla çalışanını işten çıkardı. Aynı ay, Mass Effect ve Dragon Age geliştiricisi BioWare, uzun süredir stüdyo emektarları da dahil olmak üzere 50 çalışanını işten çıkardı. Ertesi ay, Eylül ayında, Immortals of Aveum geliştiricisi Ascendant Studios, personelinin yaklaşık %45’ini işten çıkardı ve Fortnite geliştiricisi Epic Games 830 çalışanını işten çıkardı.

Geçen yılın ekim ayında, The Last of Us geliştiricisi Naughty Dog en az 25 çalışanını işten çıkardı ve Telltale Games de işten çıkarmalara maruz kaldı, ancak etkilenen çalışanların gerçek sayısı henüz açıklanmadı. Dreams geliştiricisi Media Molecule, Ekim ayının sonlarında 20 çalışanını işten çıkardı.

Kasım ayında Amazon Games 180 personelini, Ubisoft 100’den fazla çalışanını, Bungie yaklaşık 100 geliştiriciyi ve 505 Games’in ana şirketi Digital Bros, personelinin %30’unu işten çıkardı.

Aralık ayında Embracer Group, yenilenmiş TimeSplitters stüdyosu Free Radical Design’ı kapattı ve yılın başlarında Embracer, 30 yılı aşkın geliştirme geçmişine sahip bir stüdyo olan Saints Row geliştiricisi Volition Games’i kapattı. Kış tatilinden birkaç hafta önce Dungeons & Dragons ve Magic: The Gathering’in sahibi Hasbro 1.100 çalışanını işten çıkardı.

oyun sektörü bu tür korkunç işten çıkarmaların etkilerini önümüzdeki yıllarda da mutlaka hissedecek. Kalpleri oyun Bilgilendirici personel işten çıkarmalardan veya kapanmalardan etkilenen herkesin yanındadır.

[Source: Bloomberg]

Teknory