Twitch’te Kanal Puanı Nasıl Verilir?

Twitch’teki izleyicilerinizi kanal puanlarıyla ödüllendirmenin ve onlara genellikle yalnızca abonelere sunulan avantajlardan yararlanmanın eğlenceli bir yolunu arıyorsanız endişelenmeyin. Twitch, içerik yaratıcılarının izleyicilere puan vermesini kolaylaştırırken aynı zamanda yayıncıların kanallarını daha ilgi çekici ve heyecanlı hale getirmelerine olanak tanıyor. İzleyiciler bu puanları ifadelerin kilidini açmak veya değiştirmek veya mesajlarının vurgulanmasını sağlamak için kullanabilir. Topluluğunuzu yeni ve […]

Twitch’te Kanal Puanı Nasıl Verilir?

Twitch’teki izleyicilerinizi kanal puanlarıyla ödüllendirmenin ve onlara genellikle yalnızca abonelere sunulan avantajlardan yararlanmanın eğlenceli bir yolunu arıyorsanız endişelenmeyin. Twitch, içerik yaratıcılarının izleyicilere puan vermesini kolaylaştırırken aynı zamanda yayıncıların kanallarını daha ilgi çekici ve heyecanlı hale getirmelerine olanak tanıyor. İzleyiciler bu puanları ifadelerin kilidini açmak veya değiştirmek veya mesajlarının vurgulanmasını sağlamak için kullanabilir. Topluluğunuzu yeni ve heyecan verici yollarla dahil etme seçenekleri neredeyse sınırsızdır.

Twitch’teki sadık takipçilerinize nasıl kanal puanı vereceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kanal Puan Yönetimi

Platformda veya Twitch Affiliates programında yeniyseniz kanal puanlarını nasıl vereceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Uygulamanız gereken üç ana adım vardır: (1) Kanal noktalarını etkinleştirin. (2) Kanal noktalarını özelleştirin. (3) Ödüllerinizi yönetin. Bu adımlardan geçmek basittir ancak tamamlanması biraz zaman alacaktır. Ayrıca, ödüllerinizi doğru bir şekilde yönetmek için yaratıcılık gerekli olduğundan, düşünme sınırınızı yükseltmeye hazırlanın.

O halde, biraz zamanınız ve yaratıcı enerjiniz olduğunda, hadi gidelim!

Kanal Noktalarını Etkinleştir

Yapmanız gereken ilk şey kanal noktalarını etkinleştirmektir. Bu adımları takip et:

 1. Şuraya gidin: Yaratıcı Kontrol Paneli programınızı yönetmek için.
 2. Sol üst köşedeki hamburger simgesine (hamburger gibi görünen üç çizgi) tıklayın.
 3. “İzleyici Ödülleri”nin altında “Kanal Puanları”nı tıklayın.
 4. Geçişi “Kanal Noktalarını Etkinleştir” seçeneğine kaydırın.

Artık bu etkinleştirildiğinde, atmanız gereken bir sonraki adım kanal noktalarınızı özelleştirmektir.

Kanal Noktalarını Özelleştirin

Kanal noktalarınızı özelleştirmek için.

 1. “Noktaları Özelleştir” seçeneğinin “Düzenle” düğmesine tıklayın.
 2. Kanal Puanlarınız için bir ad seçin ve girin.

  Hangi adı seçeceğinize karar verme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa markanızı, topluluğunuzu ve sunacağınız ödülleri yansıtan bir şey seçmek faydalı bir ipucudur. Örneğin, Twitch’te zamanınızın çoğunu “Mario”da yüksek puanlar almaya çalışarak geçiriyorsanız Kanal Puanlarınızı “Yalnızca Yüksek Skorcular” olarak etiketleyin.
  Kanal adınız da size ödül fikirleri verebilir. Örneğin, bir ödül fikri olarak, “Super Mario Maker”da yüksek puanların kilidini açan videoları oynatarak izleyicilerinizin oyun becerilerini sergileyin.
 3. Ardından, ödüllerinizin simgelerini seçin. İsterseniz simgenizi özelleştirebilir veya Twitch kütüphanesinde bulunan varsayılan seçenekleri seçebilirsiniz.
 4. Simgenizi seçtikten sonra “Kaydet”i seçin.

Ödüllerinizi Yönetin

Ödüllerinizi yönetmenin zamanı geldi. İpuçlarınızı yönetmek, izleyicileriniz için özel ödüller ve etkinlikler oluşturmayı içerir. Twitch’in zaten ayarladığı varsayılan ödüller olduğundan, her şey için bir ödül bulmanız gerekmediğini unutmayın. Ancak bazı özel olanları da oluşturmanız gerekecek. Varsayılan ödüllere bakalım ve ardından eğlenceli ve heyecan verici özel ödülleri ayarlamaya geçelim.

Varsayılan Ödüller

Varsayılan ödüller, Twitch tarafından önceden tanımlanmış ve oluşturulmuş olanlardır. İki varsayılan ödül, izleyicinin mesajını vurgular veya bir ifadenin kilidini açar. Yayıncıların, kilidi açıldıktan sonra bu ödülleri gerçekleştirmek için kendi fikirlerini düşünmelerine veya herhangi bir şey yapmalarına gerek yok. Bununla birlikte, bunu başarmak için gereken maliyeti belirlemek üzere varsayılan ödülü düzenleyebilirsiniz.

Twitch’in yayıncılar için sunduğu harika bir özellik, izleyici kitlesinin büyüklüğüne göre maliyeti otomatik olarak ayarlamaktır. Bu seçenek, izleyici tabanınız büyüdükçe ödül maliyetlerinizi güncelleme yükünü ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Kendi maliyetinizi ayarlayabilir ve Akıllı Maliyet’i istediğiniz zaman açabilir veya kapatabilirsiniz. Etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için “Akıllı Maliyetlerle Otomatik Ayarla”nın yanındaki kutuya tıklayın. Bunu “Ödülleri Yönet” sayfasının sağ tarafında bulacaksınız.

Özel Ödüller

Özel ödüller, izleyicilerinize hangi ödülleri vereceğinizi düşünmenizi gerektirir. Bazı ödül fikirleri arasında bir izleyiciyi sizinle birlikte oyuna davet etmek, izleyicinin oynadığınız haritayı seçmesine izin vermek, birine seslenmek, dans etmek veya komik bir şey yapmak yer alır. Benzersiz, yaratıcı fikirlerden oluşan listenizi hazırladıktan sonra bunları eklemeye hazırsınız. Bunun nasıl yapılacağı basittir:

 1. Kontrol panelinizden “+Yeni bir özel ödül ekle” seçeneğine gidin.
 2. Ödülünüz için bir isim seçin.
 3. İzleyicinin kanal puanı ödülünü kullandıktan sonra ne olacağını açıklayın.
 4. Ödülü kazanmak için gereken kanal puanlarını seçin.

Hedef kitlenizin neyi kullandıklarını açıkça belirten bilgiler eklediğinizden emin olun. Ödül simgesini de özelleştirebileceğinizi unutmayın.

İzleyicinin kanal puanlarını kullandıktan sonra bir metin yazmasını istiyorsanız etkinleştirebileceğiniz bir “metin seçeneği” de bulunmaktadır. Örneğin ödülünüz bir izleyiciyle oyun oynamaksa bunu yapmanız gerekebilir. Bu durumda, onları oyuna davet etmek için oyun içi adlarını bilmeniz gerekir.

İşte size bazı yararlı bilgiler: Twitch, izleyicilerin puan kazanmak için katılabileceği etkinliklerin ve her bir etkinliğin değerinin ne kadar olduğunu gösteren bir liste oluşturdu. Puan kazanma eylemleri arasında izleme (canlı yayınlar ve çevrimdışı izlemenin yanı sıra art arda izleme), baskınlara katılma, takip etme, tezahürat yapma ve abonelik hediye etme yer alır.

Bazı kazanç eylemleri diğerlerinden daha fazla puan kazandırır. Örneğin yayıncıyı takip etmek izleyiciye 250 puan kazandırırken, abonelik hediye etmek izleyiciye 500 puan kazandıracak. Bu bilgilerin yer aldığı tabloyu bulabilirsiniz Burada. Ancak yayıncılar puan maliyetlerini değiştirmekte ve takipçilerin puan kazanmak için harcayacakları süreye bir sınır koymakta özgürdür. Bekleme süresi zamanlayıcısını ayarlamanız ve ardından “Oluştur”a tıklamanız yeterlidir.

Bu kadar! Ödülleriniz ayarlandı ve izleyicileriniz, belirlediğiniz limitleri takip ederek puan kazanmaya başlayabilir. Herhangi bir nedenle Kanal Noktalarının etkinleştirilmesini istemiyorsanız, “Kanal Noktalarını Etkinleştir” seçeneğini değiştirerek özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Canlı Yayındayken Ödülleri Yönetme

Özel bir ödül kullanıldığında bunu Canlı Kontrol Panelinizdeki Etkinlik Akışında göreceksiniz. Etkinlik Akışı, Ödül Kuyruğuna erişmenizi sağlar. Tek yapmanız gereken “Açılır” simgesine tıklamak. Özel ödül taleplerinizi görüntülemek ve yönetmek için bunu kullanın. Özel bir ödülü “Tamamlandı Olarak İşaretleyebilir” veya “Reddedebilirsiniz”. Reddederseniz puanlar izleyiciye iade edilecektir.

Ödül işlevi de dahil olmak üzere kanalınızı yönetmenize yardımcı olabilecekleri için modlarınızın yardımını aldığınızdan emin olun. Modlar bunu şu adımları izleyerek yapabilir:

 1. Kuyruk penceresini açın:
 2. Sohbetteki Kanal Puanları ödül düğmesine tıklayın.
 3. “/requests” yazın.
 4. “Görevler”in altındaki ödül sırasına tıklayın.

Ödül Kullanımlarına İlişkin Sınırlamaların Ayarlanması

Twitch, bunalmamanız için talep edilen ödül sayısını sınırlamanıza olanak tanır. Akış başına kaç hak talebinin olabileceğini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca yayın veya kullanıcı başına kullanımlar arasında bir “bekleme süresi” ayarlama seçeneğiniz de vardır.

 1. “Bekleme Süresi ve Sınırlar”ın altında “soğuma” seçeneğini bulun.
 2. Etkinleştirmek için sağa geçiş yapın.

Bunun altında “Kullanım Bekleme Süresini” dakika ve gün sayısına göre ayarlayabilirsiniz. Ayrıca akış ve kullanıcı başına kullanımları da sınırlayabilirsiniz. Ve isterseniz, kendinizi isteklerden bunalmış hissederseniz veya sadece bir ara vermek istiyorsanız, “geri ödemeleri duraklatabilirsiniz”.

Kanal Puanı vermek kolaydır. Her şeyi doğrudan İçerik Oluşturucu Kontrol Paneli aracılığıyla yönetebilirsiniz ve izleyicilerin daha fazla katılımını sağlayacağınızdan emin olabilirsiniz. Puan vererek izleyicilerinizi yayınlarınızı izlemeye ve farklı etkinliklere katılmaya teşvik edersiniz. Kanal Puanları, kanalınızı büyüyen topluluğunuz için eğlenceli hale getirmenin ve aynı zamanda sadakati artıracağı kesin olan olumlu duyguları beslemenin harika bir yoludur.

Bu kılavuzu kullanarak Kanal Noktalarını ayarladınız mı? Püf noktaları ve ipuçları size yardımcı oldu mu? Kanal Puanları hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Lütfen aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Teknory