Twitter aka X, reklam etiketlerini değiştirir, tanıtılan tweet’leri daha az belirgin hale getirir

Eskiden Twitter olarak bilinen X’teki büyük değişiklikler bu hafta da gelmeye devam ediyor. Elon Musk, Twitter X’i yeniden adlandırdıktan ve kuş logosunu alfabenin 24. harfiyle değiştirdikten sonra kullanıcılar şimdiden çok farklı görünen bir platforma uyum sağlamaya çalışıyor. Artık, ücretli reklamları tespit etme konusunda kullanıcıların daha dikkatli olması gerekecek. Görünüşe göre Perşembe akşamı geç saatlerde Musk’ın […]

Twitter aka X, reklam etiketlerini değiştirir, tanıtılan tweet’leri daha az belirgin hale getirir

Eskiden Twitter olarak bilinen X’teki büyük değişiklikler bu hafta da gelmeye devam ediyor.

Elon Musk, Twitter X’i yeniden adlandırdıktan ve kuş logosunu alfabenin 24. harfiyle değiştirdikten sonra kullanıcılar şimdiden çok farklı görünen bir platforma uyum sağlamaya çalışıyor. Artık, ücretli reklamları tespit etme konusunda kullanıcıların daha dikkatli olması gerekecek.

Görünüşe göre Perşembe akşamı geç saatlerde Musk’ın şirketi, reklamları etiketlemek için yeni bir format sunmaya başladı. Onları gören birçok kullanıcı işaret etmek yeni etiket nasıl karartmak yazının bir reklam olduğu gerçeği.

Tanıtılan tweet’ler daha önce platformda bu şekilde etiketleniyordu.
Kredi: Mashable ekran görüntüsü

Önceden, ücretli Twitter reklamları veya tanıtılan tweet’ler, gönderiyi “Tanıtılan” olarak işaretleyen bir etiketle gösteriliyordu. Etiket, gönderinin altında, yanıtla ve retweet gibi etkileşim düğmelerinin hemen altında göründü. Ücretli gönderiye “Tanıtıldı” kelimesini gösteren ok içeren bir kutu da yapıştırıldı.

X yeni reklam etiketi

Yeni X reklam etiketi böyle görünür.
Kredi: Mashable Ekran Görüntüsü

Artık ücretli Twitter reklamları sadece “Reklam” etiketiyle gösteriliyor ve bu, bir gönderinin sağ üst köşesine, üç nokta düğmesi olarak da bilinen kebap menüsünün yanına taşındı.

Mashable, yeni reklam etiketiyle tanıtılan tweet’leri inceledi ve ücretli reklam ifşasını daha az belirgin hale getiriyor gibi görünüyor.

Birincisi, artık etiketin bir parçası olarak görünmeyen kutulu ok simgesi, kullanıcılara ücretli bir reklam görüntülediklerini bildiren görsel bir işaret sağlıyordu. Daha uzun olan “Tanıtılan” kelimesi de iki harfli “Reklam” etiketinden çok daha fazla göze çarpıyordu.

Muhtemelen burada bir öğrenme eğrisi var. Kullanıcılar, “yanıtla” ve “retweetle” gibi düzenli olarak kullanılan platform özelliklerinin yanında öne çıkan eski “Tanıtıldı” etiketinin konumuna alışkındır. Ancak artık yeni etiketin bulunduğu gönderinin sağ üst köşesindeki kebap menüsü eskisi kadar sık ​​kullanılmadığı için dikkatler oraya gitmiyor. Diğer bir olası sorun da, mobil cihazlarda sağ elini kullanan kullanıcıların reklam etiketini, kaydırırken başparmağının olduğu yerde olduğu için kolayca ve istemeden gizleyebilmesidir.

Platformun sadece yeni formatı deniyor olması mümkündür. Musk’ın az pişmiş fikirlerle yaşama alışkanlığı vardır ve görünüşe göre kullanıcı tepkisi nedeniyle zaman zaman rotayı tersine çevirmiştir.

Yine de, yeni etiketleme, bu ücretli reklamların daha çok organik tweet’ler gibi görünmesini sağlıyor ve bu, X kullanıcıları için iyi değil.

Teknory