Ücretsiz Tarayıcı Metin Tabanlı Oyunlar

Bu teknoloji dolu dünyada, karakterinize tam olarak uyan bir oyun seçmek zor. Günümüzde pek çok seçenek var, ancak bazen nostaljik hissetmek iyidir. Tarayıcı metnine dayalı oyunların devreye girdiği yer burasıdır. Bu hobiye ayıracak çok fazla saatiniz yoksa, bu oyunlar sizi daha kısa sürelerle eğlendirmek için hile yapmalıdır. Bu makale, orada bulunan en iyi tarayıcı metin […]

Ücretsiz Tarayıcı Metin Tabanlı Oyunlar

Bu teknoloji dolu dünyada, karakterinize tam olarak uyan bir oyun seçmek zor. Günümüzde pek çok seçenek var, ancak bazen nostaljik hissetmek iyidir. Tarayıcı metnine dayalı oyunların devreye girdiği yer burasıdır. Bu hobiye ayıracak çok fazla saatiniz yoksa, bu oyunlar sizi daha kısa sürelerle eğlendirmek için hile yapmalıdır.

Bu makale, orada bulunan en iyi tarayıcı metin tabanlı oyunlardan bazılarını inceleyecektir.

Ücretsiz Tarayıcı Metin Tabanlı oyun Türleri

Metin tabanlı oyunlar, iyi hikaye anlatımından hoşlanan insanlar için mükemmeldir. Kitaplarda bulunan dinamik hikaye türü ile filmlerin görsel öğelerini birleştiriyorlar. Metin tabanlı bir oyunda ana karakter sizsiniz ve hikayenin nasıl başlayıp nasıl biteceğine siz karar verirsiniz.

Metin Tabanlı oyunların üç farklı türü vardır:

Metin Macerası

Burada anlatıyı takip eder, metin komutlarına ve görevlere yanıt verir, farklı dünyalardaki NPC’lerle etkileşime girer ve çevreyi keşfedersiniz. Bu türe Etkileşimli Kurgu veya IF de denir.

ÇAMUR

Çok Kullanıcılı Zindan veya Çok Kullanıcılı Boyut ve Çok Kullanıcılı Etki Alanı, rol yapma öğeleri, hack-and-slash ve çevrimiçi sohbet içerir. Oyuncular birbirleriyle etkileşim kurabilir, odaların açıklamalarını, görevleri vb. okuyabilir.

roguelike

Bu rol yapma oyununun birkaç farklı özelliği var. Roguelike oyunlar, RPG’nin alt türleri olarak bilinir. Bir oyuncunun karakterinin kalıcı ölümünü ve farklı seviyelerde sıra tabanlı zindan taramasını içerir. Zindanlar ve Ejderhalar gibi yüksek bir fantezi anlatısı, oyunu farklı kılan şeydir.

Tarayıcı için Ücretsiz Metin Tabanlı Oyunlar

Devasa Mağara Macerası

Macera metin tabanlı oyunlardan bahsederken akla ilk gelen Colossal Cave’dir. Bu oyun ayrıca Macera veya ADVENT olarak da bilinir. Türün yaratıcısı, ilk İnteraktif Kurgu oyunu ve bilgisayarlarda oynanan ilk macera oyunudur. 1970’lerin sonlarında oldukça popüler olan Colossal Cave, artık dünya çapında on milyonlarca oyuncu tarafından biliniyor.

oyun, hazine, altın ve ıvır zıvırlarla dolu eski bir mağarayı keşfetmekten ibarettir. Oyuncu, komutlar yazarak, nesneleri kullanarak, hazineyi yağmalayarak ve envanter için öğeleri toplayarak mağaradaki bulmacayı çözmelidir. Komutlar bağlamsaldır, yani oyuncu her oda için aynı şeyleri yazamaz. Oyuncu ayrıca Troll Köprüsü’nde konuşlanmış Troll, bir yılan, cüceler ve bir korsan gibi diğer karakterlerle de etkileşime girebilir. Ana görev, bulmacaları çözerken tüm hazineyi toplamaktır.

Zork

Zork, başka bir macera metin tabanlı oyundur ve bu türün soyundan gelmektedir. Bu oyun Colossal Cave’den ilham aldı ve daha sonra MUD türünü etkiledi. 1980’lerde oyun 600.00’den fazla kopya sattı ve eleştirmenler oyunu “en büyük video oyunlarından biri” olarak nitelendirdi. İki kelimelik komutlardan daha fazlasına, daha fazla olasılıklara, bulmacalara sahip olduğunu düşünürsek, Zork’un Colossal Cave’in daha iyi bir versiyonu olduğunu söyleyebilirsiniz. ve daha karmaşık, daha büyük irfan.

Zork’ta oyuncunun Büyük Yeraltı İmparatorluğu’nun kalıntılarını keşfetmesi gerekiyor. Bu oyunda metin komutları yazar, bulmaca çözer ve aynı zamanda hazine ararsınız. Dünya, her biri benzersiz bir ad ve açıklamaya sahip yüzlerce konum içerir. Zork’taki komutlar “Meşaleyi Al” gibi bir veya iki kelimelik komutlar olabileceği gibi tam bir cümle de olabilir. Elbette, komutlar yine bağlamsaldır ve meşalenin olmadığı bir odada meşale elde edemezsiniz. Programın verdiği cevaplar genellikle D&D’deki bir Zindan Ustası gibi, esprili ve sohbet niteliğindedir.

haydut

Rogue, macera metin tabanlı bir oyun olarak da nitelendirilebilir ve Roguelike türünün adı bu oyundan gelir. Zork gibi, bu tek oyunculu oyun Colossal Cave’den ve Dungeons and Dragons’a özgü yüksek fantazi ortamlarından esinlenmiştir. Rogue or Rogue: Exploring the Dungeons of Doom, bir zindanda geçen başka bir oyundur. Bu oyunun asıl amacı Yendor Tılsımı adlı bir eseri geri almaktır. Buna ulaşmak için, oyuncunun sırayla en düşük zindan seviyesine ulaşması gerekir. Bu tür bir oyun, oyuncunun bir sonraki hamlesini düşünmesine olanak tanır, çünkü zindan seviyeleri siz alçaldıkça daha da zorlaşır. Bu, Rogue’da son derece önemlidir. kalıcı ölüm özellik.

Karakterinizi yeniden canlandıramamak veya canlandıramamak, bu oyundaki en büyük zorluktur. Düşmanlarınızı nasıl geride bırakacağınızı ve sona nasıl ulaşacağınızı öğrenmek, oyunu öylece kaydedip tekrar deneyemediğinizde çok daha tatmin edicidir. Durumu daha da kötüleştirmek için, her zindan seviyesi farklı, farklı canavarlarla, hazine ise her oyunda rastgele dağıtılıyor.

Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi

Bilim kurgu dizisi Otostopçunun Galaksi Rehberi’ne dayanan bu etkileşimli oyun 1984 yılında piyasaya sürüldü. Oyundaki ana karakter, aynı adlı dizinin başkahramanı olan Arthur Dent’tir. Otostopçunun Rehberi, oyuncunun kazanmak için çeşitli bulmacaları çözmesi gereken metin tabanlı bir macera oyunudur.

Bu oyunda ayrıca eşyaları alıp envanterinizde saklayabilirsiniz, ancak komutlar sınırlıdır. Hareket etmek, etkileşimde bulunmak ve gözlemlemek için en temel olanlar “bak”, “kuzey” ve “envanter”dir. Bulmacaları çözerken, oyuncunun yalnızca belirli sayıda deneme hakkı vardır. Başarısız olurlarsa oyun sona erer ancak kaydedilen bir noktadan yeniden başlatılabilir. Rüya Tutuşu

Etkileşimli kurgu oyunu The Dreamhold, 2004 yılında Andrew Plotkin tarafından piyasaya sürüldü ve bu listedeki en yeni ikinci oyun oldu. Oyunun piyasaya sürüldüğü yılda En İyi Bulmacalar ve Aracın En İyi Kullanımı ödüllerini kazandı. Bu oyun diğerlerinden önemli bir açıdan farklıdır – öğretici. Bazıları öğreticilerin oyunu bitirmeyi çok kolaylaştırdığını düşünürken, diğerleri bunun hiç IF oyunları oynamamış bir oyuncu için yararlı bir araç olduğunu düşünüyor. Dreamhold, yazar tarafından eklenen ve bulmacaların çözülmesinin daha zor olduğu bir uzman moduna sahiptir. Alternatif olarak, basit öğretici kapalı düğmesi özelliği kapatır.

Bu klasik metin macera oyununda grafik yoktur. Siz sadece komutları yazın ve ne olduğunu görün. Konu, nerede olduğunuzu bilmeden yerde baş ağrısıyla uyandığınız bir hücrede başlıyor. Devam etmek için oyuncunun bulmacaları keşfetmesi ve çözmesi gerekiyor.

gece evi

Night House, korku unsurlarını metin tabanlı türe getiriyor. 2016’da piyasaya sürüldü ve heyecan verici ve ilgi çekici bir oyun. Night House’u benzersiz kılan şey, yalnızca bir oyuncunun girmesi gereken metin ve komutları içermemesidir. Oyuncu, ekranın sağ tarafında bir envanter, nesneler ve yerler görebilir. Ayrıca hareket etmelerine yardımcı olacak bir pusulaları var.

Hikaye, 8 yaşındaki bir çocuğun gecenin bir yarısı tuvalete gitmek için uyandığında evin boş olduğunu keşfetmesiyle başlar. oyun 90’larda geçiyor. Night House’un amacı, evi aramak ve oraya ait olmayan olağandışı nesneler bulmaktır. Oyuncu bunu yapar yapmaz ürkütücü, korkutucu unsurlar başlayacaktır. Bir fırtınanın sesi sadece pastanın tepesindeki vişne gibidir.

En İyi Metin Tabanlı Oyunları Deneyin

Oynamak isteyebileceğiniz başka birçok metin tabanlı oyun var. Genesis MUD, AI Dungeon ve Scott Adams’ın Pirate Adventure’dan Torn, Spider and Web, The Hobbit ve daha fazlasına. Metin tabanlı oyunların grafik sınırlamaları olsa da, modern dünyada bile oyunlardan keyif alabilirsiniz.

Metin tabanlı oyunlar oynuyor musunuz? En sevdiğiniz başlık nedir? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory