Uzamsal Ses Nedir ve Daha İyi Kulağa Sahip Midir?

Buna göre Hangi Hi-Fi?“Uzamsal ses” terimi, Apple’ın 2020 Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’ndaki açılış konuşmasında ilk kez ortaya çıktı. O zamanlar bu, Apple’ın Dolby’s Atmos ve Sony’nin PlayStation 5 için 3D Audio gibi üst düzey surround ses ses çözümlerine ayak uydurma girişimiydi. O zamandan beri terim daha geniş bir kullanım alanı aldı. Apple, uzamsal sesi iOS […]

Uzamsal Ses Nedir ve Daha İyi Kulağa Sahip Midir?

Buna göre Hangi Hi-Fi?“Uzamsal ses” terimi, Apple’ın 2020 Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’ndaki açılış konuşmasında ilk kez ortaya çıktı. O zamanlar bu, Apple’ın Dolby’s Atmos ve Sony’nin PlayStation 5 için 3D Audio gibi üst düzey surround ses ses çözümlerine ayak uydurma girişimiydi. O zamandan beri terim daha geniş bir kullanım alanı aldı. Apple, uzamsal sesi iOS ve iPadOS 15’e dahil ettiğinde, “uzaysal ses” belirli bir ses çözümünün standart tanımı haline geldi.

Kısacası, uzamsal ses, kulaklıkların hoparlör tabanlı bir surround ses sistemini simüle etmesini ve bazı durumlarda geçmesini sağlayan bir teknolojidir. Sesin tek bir birimde karıştırıldığı, ardından ikiye bölündüğü veya her kulak için bir tane olmak üzere iki gruba karıştırıldığı kulaklıklarla eski mono veya stereo deneyimi yerine, uzamsal sesin amacı tam 360 derecelik bir dinleme oluşturmaktır. deneyim. Apple’ın uzamsal ses sistemi, hoparlörlere surround ses için kaydedilen sesi desteklemek üzere oluşturulmuş bellenim, belirli frekansları sınırlandırmak veya artırmak için programlanmış çıkış aygıtları ve hatta kafa hareketini izlemek ve sesi buna göre değiştirmek için kulaklıklardaki jiroskoplarla, aygıt ekosistemine yayılır.

Uzamsal ses artık Apple dışındaki Dolby, Sony ve hatta Windows Sonic aracılığıyla Microsoft gibi şirketler aracılığıyla kullanılabilir. En önemlisi, teknolojiden yararlanmak için kayıtların uzamsal ses dikkate alınarak yapılması gerekir. TV ve filmler genellikle surround ses düşünülerek kaydedilir, bu nedenle video genellikle uzamsal ses özellikli teknolojiden yararlanır. Amazon Music, Apple Music ve Tidal’daki müzik dosyaları, mekansal ses sistemleri için optimize edilip edilmediklerini de listeler.

Teknory