Veriler, Reddit protestolarının istenen sonuca ulaştığını gösteriyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Veriler, Reddit protestolarının sitenin trafiğine ve reklamveren katılımına zarar verdiğini gösteriyor. Protestoların zirvesi sırasında, Reddit kullanıcıları platformda ortalamadan yaklaşık %16 daha az zaman geçirdiler. Reddit, protestoların gelir üzerinde önemli bir etkisi olmadığını söyledi, ancak bu rakamlar bununla çelişiyor gibi görünüyor. 12 Haziran’dan 13 Haziran’ın sonuna kadar Reddit, 18 yıllık […]

Veriler, Reddit protestolarının istenen sonuca ulaştığını gösteriyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Veriler, Reddit protestolarının sitenin trafiğine ve reklamveren katılımına zarar verdiğini gösteriyor.
  • Protestoların zirvesi sırasında, Reddit kullanıcıları platformda ortalamadan yaklaşık %16 daha az zaman geçirdiler.
  • Reddit, protestoların gelir üzerinde önemli bir etkisi olmadığını söyledi, ancak bu rakamlar bununla çelişiyor gibi görünüyor.

12 Haziran’dan 13 Haziran’ın sonuna kadar Reddit, 18 yıllık tarihinin en önemli protestolarından birini gördü. O dönemde, Reddit’in veri API’lerine, üçüncü taraf uygulamalarına ve moderasyon araçlarına erişimle ilgili yaptığı değişiklikleri protesto etmek amacıyla binlerce yüksek profilli alt dizinin “karanlaştığını” – tüm kullanıcı etkinliğini durdurduğunu – gördü. Tazelemeye ihtiyacınız varsa, Reddit protestolarının tam bir özetine sahibiz.

Protestoların en yoğun olduğu dönemde, Reddit’in kurucu ortağı ve şu anki CEO’su olan Steve Huffman’dan sızan bir not, protestoların platform üzerinde önemli bir gelir etkisi yaratmadığını iddia etti. Ancak, veriler (üzerinden TechCrunch) bunun tamamen doğru bir ifade olmadığını öne sürüyor.

Bir web trafiği analiz firması olanBenzerweb’e göre, Reddit’in günlük trafiği protestolar sırasında yaklaşık %7 düştü. Ayrıca Reddit kullanıcılarının platformda geçirdikleri süre yaklaşık %16 azaldı. Yine de en ilginç istatistik, Reddit’in reklam portalı ads.reddit.com’a yapılan ziyaretlerin 13 Haziran ile 23 Haziran arasındaki dönemde yaklaşık %20 oranında azalması.

Başka bir deyişle, siteye gelen trafik milyonlarca azaldı, Reddit kullanıcıları sitede normalden çok daha az zaman geçirdi ve reklamverenler için birincil portal etkileşimde önemli bir düşüş gördü. Elbette, bu değişikliklerin sitenin gelirini nasıl etkilemiş olabileceğine dair kesin rakamlara sahip değiliz, ancak Huffman’ın iddia ettiğinin aksine, büyük ihtimalle önemli bir etkisi olmuştur.

Ne olursa olsun, bu veriler büyük ölçüde Reddit protestolarının işe yaradığını gösteriyor. Reddit kullanıcıları, sitedeki değişiklikleri protesto etmek için bir araya geldi ve bu protestonun trafik ve katılım üzerinde önemli bir etkisi oldu.

Ancak,Benzerweb’in verileri, ilk 48 saatlik protesto döneminden sonra trafik ve etkileşim sayılarının yavaş yavaş normal seviyelere çıktığını da gösteriyor. Bazı alt dizinler karanlık kalsa da – hatta bazıları şu anda hala karanlık – devam eden protestolar, 13 Haziran ve 14 Haziran’da gördüğümüz kadar etkili görünmüyor.

Reddit’in öne sürdüğü değişiklikler 1 Temmuz 2023’te yürürlüğe girecek. Bu tarihten sonra, RIF, Apollo, Sync ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok popüler üçüncü taraf uygulaması çalışmayı durduracak.

Veriler, Reddit protestolarının istenen sonuca ulaştığını gösteriyor

Teknory