Video, bir yayaya boyun eğmeyen sürücüsüz Tesla’yı gösteriyor

Geçtiğimiz hafta sonu Twitter’da yayınlanan yedi saniyelik kendi kendine giden bir Tesla videosu, ne yazık ki sıradan durumlarda her zaman meydana gelen, San Francisco’da muhtemelen yasadışı bir sürüş olayını gösteriyor. İnternetteki pek çok kişiyi tedirgin eden, posterin tepkisidir. Tweet silinmiş olabilir (yeni bir sekmede açılır) Videoda, robo-Tesla’nın bir kavşağa giren bir yayaya yaklaşmasını arabanın kabininin […]

Video, bir yayaya boyun eğmeyen sürücüsüz Tesla’yı gösteriyor

Geçtiğimiz hafta sonu Twitter’da yayınlanan yedi saniyelik kendi kendine giden bir Tesla videosu, ne yazık ki sıradan durumlarda her zaman meydana gelen, San Francisco’da muhtemelen yasadışı bir sürüş olayını gösteriyor. İnternetteki pek çok kişiyi tedirgin eden, posterin tepkisidir.

Videoda, robo-Tesla’nın bir kavşağa giren bir yayaya yaklaşmasını arabanın kabininin içinden izliyoruz. Yazılım ekranı, yazılımın tamamen korumasız ve savunmasız insanın varlığını algıladığını açıkça gösteriyor, ancak Tesla’nın yazılımı, görünüşe göre, arabaların yayalara yol vermesi gerektiğini söyleyen ilgili yasaya uyumu tetiklemiyor.

Tweet’in metni, kurbansız (bu durumda) hareket ihlali hakkında daha neşeli olamazdı ve bunu “Tesla Tam Kendi Kendine Sürüş Beta 11.4.1’de gördüğüm en yükseliş / heyecan verici şeylerden biri” olarak adlandırdı ve boyun eğmemeyi “frene basmak” yerine “bir insanın yapacağı gibi” ilerlemek olarak tanımlıyor.

AYRICA BAKINIZ:

Tesla’nın şimdiye kadarki en hızlı Modeli S, Top Gear videosunda test ediliyor

Videoyu yayınlayan Tüm Mars Kataloğu, görünüşe göre bir Tesla ve SpaceX hayranının çevrimiçi kimliği. Ömer Qazi adlı(yeni bir sekmede açılır). Whole Mars Catalog Twitter hesabının yüzbinlerce takipçisi var ve Elon Musk’tan onaylayıcı yanıtlar alıyor(yeni bir sekmede açılır).

Bu hiç de muğlak olmayan yasanın bir özeti için, videonun üçüncü saniyesine bakın. [PICTURE OF PEDESTRIAN] CROSSWALK İÇİNDE”, yaya geçidinde yol verilmeyen yayanın hemen sağında.

Elon Musk kısa bir süre önce Tesla Full Self-Driving beta sürümü 11.4.1’in en son güncellemesini büyük bir gelişme olarak lanse etti. Oldu yavaşça yuvarlanıyor(yeni bir sekmede açılır) bu ay Tesla tüketicilerine ve sözde o kadar iyi ki sürüm 12 olarak adlandırılmalı, ancak 12’nin, Musk iddiaları(yeni bir sekmede açılır)ne anlama geliyorsa, FSD’nin “uçtan uca yapay zeka” sürümünün piyasaya sürülmesi olabilir.

Video, bazı Twitter kullanıcılarını endişelendiriyor:

Whole Mars Catalog Twitter hesabı şu ana kadar FSD 11.4.1’i savunmak için tam gaz çalışıyor. iddia etmek(yeni bir sekmede açılır) “şehirlerde yaşamayan insanlar bunu anlamıyor” ve önceki FSD güncellemelerinin bu senaryoda söz konusu Tesla’nın yaya geçidi içinde durmasına neden olacağı. Whole Mars Catalog, “Bu yanlış, ilerlemeye devam etmek doğru” diyor. Aslında, bir yaya geçidi içinde durmak onu engeller ve hayır, bu yayalar için güvenli değildir. Ancak mesele şu ki, bu Tesla’nın yaya geçidinden çok önce durmak için oldukça açık bir şekilde yeterli zamanı var.

Kaliforniyalı bir sürücünün de benzer bir durumda yasayı göz ardı edebileceği reddedilemez (bu makalenin yazarı isteksiz bir Los Angeles sürücüsüdür). Bununla birlikte, robotik arabalarımızı da bu şekilde çalışacak şekilde programlayıp programlamamamız gerekip gerekmediği, belki de kamuoyu tartışması ve belki de yasal sistemin karar vermesi gereken bir konu olmalıdır. Böylesine demokratik olarak bilinçli bir karar, belki de bu yeni norm bir yazılım güncellemesi olarak piyasaya sürülmeden ve daha sonra onu halka açık yollarda deneyecek olan bir milyarderin hayranları tarafından coşkuyla kucaklanmadan önce verilebilir.

Teknory