Watch Kilit Açma, telefonunuzun kilidini açmayı çok kolaylaştırabilir

Rita El Khoury / Android Otoritesi TL;DR Yeni bir rapor, yakında yayınlanacak olan İzleme Kilidini Açma özelliğinin nasıl çalışacağına dair daha fazla ışık tuttu. Bu Wear OS özelliği, akıllı saatinizle telefonunuzun kilidini açmanıza olanak tanır. Kilidini açmak için saatinizi telefonunuzdan 10 cm’den daha az bir mesafede tutmanız gerekir. Google geçen yıl Wear OS saatinizin Android […]

Watch Kilit Açma, telefonunuzun kilidini açmayı çok kolaylaştırabilir

Rita El Khoury / Android Otoritesi

TL;DR

  • Yeni bir rapor, yakında yayınlanacak olan İzleme Kilidini Açma özelliğinin nasıl çalışacağına dair daha fazla ışık tuttu.
  • Bu Wear OS özelliği, akıllı saatinizle telefonunuzun kilidini açmanıza olanak tanır.
  • Kilidini açmak için saatinizi telefonunuzdan 10 cm’den daha az bir mesafede tutmanız gerekir.

Google geçen yıl Wear OS saatinizin Android telefonunuzun kilidini açma özelliği üzerinde çalıştığını doğruladı. Bu özellik henüz yaygın olarak kullanılamıyor ancak artık nasıl çalıştığına dair daha iyi bir fikrimiz var.

9to5Google Saatin Kilidini Açma özelliğini etkinleştirmeyi başardı ve giyilebilir cihazınızın çalışması için “kilidinin açık olması, bileğinizde olması ve bu telefona erişilebilmesi gerektiğini” doğruladı.

Daha spesifik olarak, çıkış, Pixel Watch’larının Pixel 7 Pro’dan dört inçten (10 santimetre) daha fazla uzakta olmaması gerektiğini buldu. Telefon ayrıca, saat hala menzil içinde değilse kullanıcıları saati daha yakına getirmeye teşvik edecek. Telefonun kilidi açıldığında, devam etmek için bir bildirime dokunmanız veya kilit ekranını yukarı kaydırmanız yeterlidir.

İzleme Kilidini beklemeye değer mi?

9to5Google Ayrıca Saat Kilidinin çoğu zaman tam kilit açma hızı açısından Yüz Tanıma Kilidini geride bıraktığını da belirtti. Pixel 7’nin yüz kilidinin, uygun 3D yüz kilidi yerine bazı makine öğrenimi serpiştirmeleriyle kamera tabanlı olduğu göz önüne alındığında bu bir sürpriz değil.

İlginç bir şekilde Google, kullanıcıları Saat Kilidinin biyometrik yöntemlerden veya geleneksel desen/PIN/şifre kilidi açma yöntemlerinden daha az güvenli olabileceği konusunda uyarıyor. Bu özelliğin aynı zamanda daha fazla pil ömrü tüketebileceğini de ekliyor (muhtemelen akıllı saate atıfta bulunuyor).

Bununla birlikte, bu özellik, Uzatma Kilidi (eski adıyla Akıllı kilit olarak biliniyordu) işlevinin yerini alacak güzel bir seçenek olabilir. Uzatma Kilidi, yakında bir Bluetooth cihazı olduğunda telefonunuzun kilidini açık tutar ve bu da onu daha fazla güvenlik ve gizlilik riski haline getirir.

Bu özelliğin lansman tarihi hakkında bir bilgi yok, ancak Google’ın 4 Ekim’de Pixel Watch 2 ile birlikte Watch Kilidini de yayınlayabileceğini tahmin ediyoruz.

Watch Kilit Açma, telefonunuzun kilidini açmayı çok kolaylaştırabilir

Teknory