WiFi Şifresi Olmadan WiFi'ye Nasıl Bağlanılır

Günümüz dünyasında, Wi-Fi ağlarının büyük çoğunluğu parola korumalıdır. Halka açık Wi-Fi bile kontrol edilmeye başlandı. Ziyaret ettiğiniz birçok yer, dışarıdan gelen bant genişliği hırsızlarını önlemeye ve içerideki veri aktarımlarını şifr...

WiFi Şifresi Olmadan WiFi'ye Nasıl Bağlanılır

Günümüz dünyasında, Wi-Fi ağlarının büyük çoğunluğu parola korumalıdır. Halka açık Wi-Fi bile kontrol edilmeye başlandı. Ziyaret ettiğiniz birçok yer, dışarıdan gelen bant genişliği hırsızlarını önlemeye ve içerideki veri aktarımlarını şifrelemeye yardımcı olmak için binaya şifrelerini asar. Kolaylık sağlamak için üreticiler, misafir bir kullanıcının şifre bilmeden ağa girmesi için çeşitli yollar yarattı, ancak bu düşündüğünüz kadar basit değil. Bu makalede, Wi-Fi'ye şifre olmadan bağlanmanın birkaç yöntemini göreceksiniz.

Ancak, birinin Wi-Fi ağına izni olmadan erişmesinin görgü kurallarının (ve büyük olasılıkla yasaların) ihlali olduğunu lütfen unutmayın. Aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanmadan önce ağ sahibinden onay aldığınızdan emin olun. Kamu kurumları için onay afişler ve tabelalar üzerindedir.

Bu hikayeye devam etmek gerekirse, Wi-Fi ağları için şifresiz bağlanabileceğiniz iki kablosuz protokol var ve bunlardan biri artık geçerliliğini yitirdi. Wi-Fi Korumalı Kurulum (WPS), yalnızca eski cihazlarda çalışan durdurulan kurulumdur. WPS, Wi-Fi Easy Connect™ olarak da adlandırılan Cihaz Sağlama Protokolü (DPP) ile değiştirildi ve 2018'de Wi-Fi Alliance tarafından piyasaya sürüldü. Endişelenmeyin, yeni cihazlarınız tercih edildiğinde SSID ve şifreyi kullanarak hala bağlanabilir. Sadece WPS bağlantıları kullanımdan kaldırılmıştır.

DPP/Wi-Fi Easy Connect™, WPS'nin yerini alırken, yine de WPS özellikli cihazlarınız olabilir, bu nedenle bu makale bu içeriği referans olarak muhafaza etmektedir. Ne olursa olsun, DPP daha güvenlidir ve şifreler söz konusu olduğunda işleri tamamen değiştirir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Yönlendiricilere Parola Olmadan Bağlanmak için DPP/Wi-Fi Easy Connect™ Kullanımı

Android 10 ve üzeri, WPS'yi DPP güvenlik bağlantılarıyla değiştirdi; bu, veri iletiminde daha sıkı bir mühür oluşturur ve bir parola olmadan ağlara ve yönlendiricilere daha zahmetsiz cihaz bağlantısı sağlar. Bugün bu bağlantı türünü WPS yerine DPP bağlantısını kullanan "Wi-Fi Easy Connect™" olarak biliyor olabilirsiniz.

Not: Wi-Fi Kolay Bağlantı ile aynı DEĞİLDİR Cihazları bir ağ olarak birbirine bağlayan Wi-Fi Direct.

DPP ve Wi-Fi Easy Connect™ Özellikleri:

 • Bağlantı, WPA3 güvenliğini kullanır.
 • Bağlantı, Wi-Fi cihazlarının bir SSID ve şifre kullanmadan yönlendiriciye bağlanmasına yardımcı olur.
 • Bağlantı, cihazların kolaycabir SSID ve şifre gerektirmeden Wi-Fi ağlarına (yönlendirici ile veya yönlendirici olmadan bağlantıları yönetmek için bir cihaz kullanarak) katılın.
 • Protokol NFC Etiketleri, QR Kodları, Bluetooth LE ve insan tarafından okunabilirliği kullanırağ, cihaz ve internet erişimi elde etmek için karakter dizeleri (eski eski SSID/parola birleşimi).

Daha iyi anlamak içinteknolojisi, akıllı telefonunuzu yönlendiriciye bağlarsınız, ardından telefonu diğer cihazları ağa bağlayan bir yapılandırıcı olarak kullanırsınız. Ardından, tüm bağlı cihazlar yönlendiriciye bağlanır ve internete ve bir Kablosuz Yerel Alan Ağı (WLAN) bağlantısına sahip olur. Telefonunuz, cihazları ağa bağlamak için yardımcı görevi görür ve birden fazla cihaz yapılandırıcı olabilir.

Yönlendirici Parolasına İhtiyaç Duymadan Bağlanmak için DPP Kullanma.

 1. "Ayarlar"a gidin.
 2. "Ağ ve İnternet"i seçin.
 3. "Wi-Fi"yi seçin.
 4. Kaydırın. altta (SSID listeniz uzunsa) ve "Ağ Ekle" satırının sağ tarafındaki "NFC tarama simgesi"'ne dokunun.
 5. Yapılandırıcı cihazda QR kodu yoksa, bir PIN arayın ve bunun yerine onu girin.

 6. Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra gerisini cihazınız halleder. Göz atılacak parola ve SSID listesi yok. Artık ağa bir bağlantınız ve varsa muhtemelen bir internet bağlantınız var. Bir başkasından QR kodunu tarayan her yeni cihaz da otomatik olarak bağlanır.


  Kapanışta, artık Wi-Fi'ye şifre olmadan bağlanmanın birincil yöntemlerini biliyorsunuz. Unutmayın, her zaman açık ağları dikkatli kullanmalısınız. Sonuçta, o ağda kimin gözetlediğini asla bilemezsiniz. WPS bağlantılarının eski cihazlar için kullanılması genellikle kabul edilebilir, ancak daha yeni DPP protokolü en iyisidir. Yönlendirici, telefon, tablet veya bilgisayarın yanı sıra WPA3'ü de desteklemelidir. Bunu yalnızca daha yeni cihazlarda ve bilgisayarlarda alırsınız. Android, Android 10'dan başlayarak DPP/Wi-Fi Easy Connect™'e geçti.

  —-Referans için Korunan WPS İçeriğinin Başlangıcı—-

  Parola Olmadan Bağlanmak için WPS Kullanma

  WPS, Wi-Fi Korumalı Kurulum anlamına gelir. WPS, WPA Kişisel veya WPA2 Kişisel güvenlik protokolünü kullanan ağlarda çalışan daha eski bir teknolojidir. WPS, bir sonraki bölümde tartışıldığı gibi DPP (Aygıt Sağlama Protokolü) ile değiştirilmiştir.

  Not: Android 10 ve üzeri daha güvenli olanı kullanın DPP Wi-Fi bağlantısı (Wi-Fi Easy Connect™) yerineWPS'den daha fazla. Makalenin bu bölümü, WPS kullanan eski cihazlar için korunmuştur.

  Teknobababble'dan sıyrılan WPS, bir Wi-Fi yönlendiricinin konukların fiziksel olarak erişebildiği bir yerde bulunuyorsa, parola girmek yerine cihazdaki bir düğmeye basarak yönlendiriciyle ağ bağlantısı oluşturabilecekleri anlamına gelir. Genel olarak halka açık bir yerde yönlendiricilere erişiminiz yoktu, ancak kiracının veya ev sahibinin yönlendiricilerine "dokunmanıza" izin verdiğini varsayarsak, WPS'yi konut ortamında KULLANABİLİRSİNİZ.

  WPS, bir ev veya küçük ofis ortamında konuk kullanıcıları birbirine bağlamanın yaygın bir yöntemiydi. Binanın dışındaki veya bir dizi odadaki kişilerin yönlendiriciye fiziksel erişimi olmadığından, Wi-Fi hizmetini gizlice çalmanın hiçbir yolu yoktu. Yalnızca davet ettiğiniz kişiler Wi-F'inize erişebildişifresiz ağ kuruyorum. Yönlendiricinin kontrol panelindeki bir düğmeye dokunmak, akıllı telefonun küçük klavyesine 16 basamaklı rastgele bir güvenlik kodu girmekten çok daha kolaydır.

  WPS kullanmak çok basittir. Genel olarak tek yapmanız gereken, akıllı telefonunuzda (Android 9 veya öncesi) veya başka bir misafir cihazında doğru ayarlara sahip olduğunuzdan ve yönlendiriciye fiziksel olarak erişebildiğinizden emin olmaktır. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

  Not: Tam adımlar, işletim sisteminize ve sürümünüze bağlı olarak biraz değişebilir.

  Şifre Yerine WPS Kullanma

  1. Ana ekrandan “Ayarlar” uygulamasını başlatın.

  2. “Ağ ve internet ayarları” bölümüne gidin.

  3. “Kablosuz”
  4. “Ek ayarlar”ı seçin.

  5. “WPS düğmesiyle bağlan” seçeneği.
  6. Ardından, yönlendiricideki “WPS düğmesine” basmanızı söyleyen bir iletişim kutusu açılmalıdır. 
  7. WPS el sıkışma protokolü kapanmadan önce bunu yapmak için yaklaşık 30 saniyeniz var. onun adımı. Henüz yapmadıysanız, “WPS düğmesine” basın; genellikle “WPS” ile açıkça etiketlenir.

  8. Telefonunuz Wi-Fi ağına otomatik olarak bağlanır ve cihazınıza Wi-Fi bağlantısını unutmasını söylemediğiniz sürece bu adımları tekrarlamanız gerekmez.

  Not: Bazı yönlendiriciler için bir WPS PIN vardır. bir düğme yerine. Cihazınızdaki İnternet ayarlarınızda bu seçeneğe dokunmanız ve genellikle yönlendiricinin altındaki bir çıkartmada bulunan PIN'i girmeniz gerekir.

  WPS, bir Wi-Fi ağına parola olmadan bağlanmanın kullanışlı ve pratik bir yöntemiydi. Ancak, çoğunlukla saldırıya uğramış Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarından ve PIN'de kaba kuvvetten kaynaklanan parola ve SSID korsanlığına eğilimliydi. Apple, WPS standardını desteklemeyi reddetti ve Android, Android 9 güncellemelerindeki seçeneği ortadan kaldırdı. Bu açıklama, yeni teknolojimizin bunu bir seçenek olarak sunmayacağı anlamına geliyor. Elbette, yukarıdakilerin bir kısmını zaten okudunuz.

  Yönlendirici Konuk Modunu Parola Olmadan Kullanma

  WPS'nin yanı sıra Wi-Fi şifresi olmadan bağlanmak için başka bir seçenek de “Misafir” Wi-Fi bağlantısı kullanmaktır. Daha yeni DPP protokolünün misafir seçeneğine ihtiyacı yoktur. Bu tür, daha önce belirtildiği gibi misafir olarak güvenli bir ağa bağlanmaktan farklıdır. Zaten bildiğiniz bir "Misafir" ağı, genellikle güvenli olmayan/şifresiz olan ve bağlanmak için şifre gerektirmeyen bir Wi-Fi ağıdır. "Genellikle" terimi, bazı konuk ağlarının şifreli bağlantılar gibi bir parola ile kurulması, yalnızca sinyalin şifrelenmemesi ve kolayca ele geçirilmesi nedeniyle kullanılmıştır.

  Ücretsiz Wi-Fi sunan çoğu kamu kuruluşunda şifresiz "Misafir" bağlantısı bulunur. Kullanılan ağa bağlı olarak çoğu, bir tarayıcı açılır penceresi olarak görünen hüküm ve koşulları kabul etmenizi gerektirir. "Kabul et" veya "Kabul et"i seçtiğinizde, Wi-Fi internet erişiminin kapısı açılır.

  Parolasız bir misafir ağının dezavantajı, işletme tarafından belirlenen potansiyel bant genişliği sınırları ve bağlantının şifreleme yoluyla güvenli olmamasıdır. Bununla birlikte, dağın tepesindeki kulübeniz veya Mars'taki ikinci eviniz için muhtemelen iyidir. Ne olursa olsun, misafir ağları herhangi bir cihaz türü için çalışır.

  WiFi'ye Şifre Olmadan Erişmek için WPS'de QR Kodu Kullanma

  Birinin WPS Wi-Fi ağına erişmek istiyorsanız, bunun yerine her zaman QR kodlarını kullanabilirsiniz. QR kod yönteminin biraz karmaşık olduğunu ve biraz teknik bilgi gerektirdiğini unutmayın.

  Bazı yönlendiricilerin arkasında veya altında, genellikle SSID ve varsayılan parola bilgilerinin yanında bir QR kodu bulunur. Ancak bu yöntem yalnızca fabrika ayarlı SSID'ler ve parolalar için çalışır. Ayrıca, daha yeni yönlendiricilerdeki QR kodu, WPS yerine DPP/Wi-Fi Easy Connect™ bağlantıları için olabilir.

  Kullanıcı herhangi bir zamanda SSID adını veya parolasını değiştirirse yönlendiricinin yazdırılan QR kodu kullanılamaz hale gelir. Bu dezavantajdan bağımsız olarak, bu yöntem genellikle akıllı telefonlar ve tabletler için kullanılır çünkü dizüstü bilgisayarlar genellikle bir QR tarama cihazı veya uygulaması sunmaz.

  Birinin Wi-Fi'sine Erişmek için Yönlendiricinin QR Kodunu Kullanma

  1. iPhone'da kamera uygulamasını açın ve "Ayarlar"a gidin. QR kodu taramanın etkinleştirildiğinden emin olun, ardından 3. Adıma geçin. Android kullanıcıları için 2. Adıma geçin.
  2. Android'de, QR kodlarını tarayan bir uygulama indirin.
  3. Android'de veya kamera uygulamasında (iPhone/iOS) QR kod uygulamasını başlatın ve ekranın arkasındaki QR kodunu tarayın. yönlendirici.
  4. Şimdi, Wi-Fi ağına bağlanmak için bir başlık veya bildirim almalısınız. Bağlanmak için Wi-Fi SSID'sine dokunun.

  —-Referans için Korunan WPS İçeriğinin Sonu—-

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow