Windows 10’da CHKDSK ile Sabit Diskleri Tarama ve Düzeltme

CHKDSK (genellikle “Diski Kontrol Et” olarak telaffuz edilir), HDD veya SSD sağlığınızı izlemek için kullanışlı ve hayati bir araçtır. Bu araç, bir sürücünün sağlığının ve işlevselliğinin bozulmamış olduğunu doğrulamak için çok geçişli tarama etkinliğini kullanır. HDD’lerinizin ve SSD’lerinizin doğru çalıştığından emin olmak için CHKDSK kullanmak, Windows 10’u hızlandırınve sürücülerinizi güvenli ve sağlıklı tutmak için aracı […]

Windows 10’da CHKDSK ile Sabit Diskleri Tarama ve Düzeltme

CHKDSK (genellikle “Diski Kontrol Et” olarak telaffuz edilir), HDD veya SSD sağlığınızı izlemek için kullanışlı ve hayati bir araçtır. Bu araç, bir sürücünün sağlığının ve işlevselliğinin bozulmamış olduğunu doğrulamak için çok geçişli tarama etkinliğini kullanır. HDD’lerinizin ve SSD’lerinizin doğru çalıştığından emin olmak için CHKDSK kullanmak, Windows 10’u hızlandırınve sürücülerinizi güvenli ve sağlıklı tutmak için aracı birkaç ayda bir kullanmanızı öneririz.

Bu makale, CHKDSK’nin ayrıntılarını, nasıl çalıştığını ve Windows 10’da sabit sürücünüzü onarmak için nasıl kullanabileceğinizi açıklamaktadır.

Windows CHKDSK Nasıl Çalışır?

CHKDSK, HDD/SSD üzerindeki dosya sistemini tarayarak ve sürücüdeki dosyaların, dosya sisteminin ve dosya meta verilerinin bütünlüğünü analiz ederek başlar.

CHKDSK mantıksal dosya sistemi hataları bulduğunda, bunları yerinde düzeltir ve hiçbir şeyin kaybolmaması için diskteki verileri kaydeder. Mantıksal dosya sistemi hataları, sürücüye, sürücü donanımının karanlık labirentlerinde dosyaların nasıl bağlandığını söyleyen bir tablo olan sürücünün ana dosya tablosundaki (MFT) bozuk girişler gibi birkaç şeyi içerir.

CHKDSK, HDD dosyalarındaki yanlış hizalanmış zaman damgalarını, dosya boyutu verilerini ve güvenlik bayraklarını da düzeltir. CHKDSK, her donanım sektörüne erişerek ve bunları test ederek eksiksiz bir disk sürücüsü taraması gerçekleştirebilir. Sabit sürücüler, belirli miktarda verinin depolanacağı tanımlanmış alanlar olan mantıksal sektörlere bölünmüştür.

Sektörler gelişebilir”yumuşak hatalarverilerin manyetik ortama yanlış yazıldığı. Ayrıca alabilirler”zor hatalar” sürücüde sektör olarak belirlenen alanda gerçek bir fiziksel kusur olduğunda. CHKDSK, hatalı verileri yeniden yazarak geçici hataları düzeltir ve sabit hataları, o disk bölümünü ileride kullanmak üzere hasarlı ve “sınırların dışında” olarak işaretleyerek çözer.

CHKDSK, her yeni nesil depolama donanımıyla tekrar tekrar güncellenip yükseltildiğinden, program, sabit sürücüleri ve SSD’leri analiz etmek ve onarmak için doğru şekilde çalışmaya devam eder. 160K tutan bir disketi analiz etmek için kullanılan kesin süreç, bugün 15 terabayt tutan bir SSD’yi analiz etmek için yürütülebilir.

CHKDSK’yi Windows 10’da Çalıştırma

Bir Windows 10 makinesinde CHKDSK’yi çağırmanın birkaç farklı yolu olsa da, yardımcı programı çalıştırmak için açık ara en yaygın ve sıradan yer, Windows Komut İstemi’nin yerine geçmesi amaçlanan Windows PowerShell’dir.

Ancak, CHKDSK doğrudan sürücü donanımıyla konuştuğu için, yönetici ayrıcalıkları olarak bilinen belirli bir düzeyde işletim sistemi izni gerektirir. Bu, CHKDSK’nin bilgisayardan sorumlu hesapmış gibi çalışmasına izin verildiği anlamına gelir.

 1. “ sağ tıklayınBaşlangıç ​​menüsü” ve “Windows PowerShell (Yönetici)” öğesini seçin.Windows Menüsü
 2. Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) penceresinde, Windows Komut İşlemcisini başlatmasına ve değişiklik yapmasına izin vermek için “Evet”i seçin.
 3. Sürücüyü çıkarmak, hatalara karşı taramak ve onarmak için tırnak işaretleri olmadan “chkdsk c: /x /r” yazın. Ayrıca diski çevrimiçi kontrol etmek ve düzeltmeyi denemek için “chkdsk /scan” yazabilirsiniz. Windows PowerShell'i
 4. Sürücünün başka bir işlem tarafından “kullanımda” olarak belirtilmesi nedeniyle yukarıdaki komutu çalıştırırken sorun yaşıyorsanız, işletim sistemi kullanırken birincil sürücünüzü (önyükleme sürücüsü) taramaya çalışıyorsunuz demektir. Taramayı gerçekleştirmek için kurtarma modunda yeniden başlatın veya işlemi gerçekleştirmek için bir Windows Kurtarma Aracı oluşturun.

CHKDSK’nin “chkdsk c:” gibi temel çağrılması, diski tarayacak ve durum bilgilerini görüntüleyecektir, ancak karşılaşılan hataları düzeltmeyecektir.

Bu nedenle, CHKDSK’yi karşılaştığı sorunları çözeceği bir modda çalıştırmak için birkaç parametre eklemeniz gerekir. Bir Windows PowerShell programında, parametreler, her parametreden önce “/” karakteriyle program adının sonuna eklenen ek komutlardır. CHKDSK’nin tam bir tarama ve onarım geçişi yapmasını sağlamak için “chkdskc: /x /r” Powershell konsolunda.

“/r” parametresi, diskteki hataları düzelten ve CHKDSK’ye bozuk sektörleri bulmasını ve okunabilir bilgileri kurtarmasını söyleyen “/f” ile aynı görevleri gerçekleştirir.

“/x” parametresi, CHKDSK’ye, işlem başlamadan önce sürücünün bağlantısını kesmesini (işletim sisteminden çevrimdışına almasını) söyler.

Ek CHKDSK Parametreleri

CHKDSK, programın davranışını değiştirmek için kullanabileceğiniz kapsamlı bir isteğe bağlı parametreler kitaplığına sahiptir.

 • Hacim parametresi, bir sürücü harfi (iki nokta üst üste ile) veya birim adı belirtmenizi sağlar. < ve > karakterlerine ihtiyacınız yoktur.
 • []Yol Ve Dosya adı parametreler yalnızca FAT veya FAT32 kuruluş modellerini kullanan bir sürücüde kullanılabilir. İle Yol Ve Dosya adı, CHKDSK’nin parçalanmayı denetlemesini istediğiniz bir dosyanın veya dosya kümesinin konumunu ve adını belirtebilirsiniz. Birden fazla dosya belirtmek için “?” ve “*” joker karakterleri.
 • /F/F parametresi, CHKDSK’ye diskteki hataları düzeltmesi talimatını verir. Disk kilitli olmalıdır, bu nedenle CHKSDK bunu yapamazsa, bilgisayarı yeniden başlattığınızda sürücüyü kontrol etmek isteyip istemediğinizi soran bir mesaj görüntülenir.
 • /v/v parametresi, disk kontrol edildiğinde her dizindeki her dosyanın adını görüntüler.
 • /R/R parametresi bozuk sektörleri bulur ve okunabilir bilgileri kurtarır. Disk kilitli olmalıdır. /R işlevselliğini içerir /Ffiziksel disk hatalarının ek analizi ile.
 • /X/X parametresi, gerekirse birimin önce bağlantısını kesmeye zorlar. Sürücünün tüm açık tanıtıcıları geçersiz kılınır. /X işlevselliğini de içerir. /F.
 • /Ben/Ben parametresi yalnızca NTFS modeliyle biçimlendirilmiş bir sürücüyle kullanılabilir. Bu, dizin girişlerini daha az güçlü bir şekilde kontrol ederek CHKDSK’yi hızlandırır ve CHKDSK’yi çalıştırmak için gereken süreyi azaltır.
 • /c – /c parametresi yalnızca bir NTFS diskinde kullanılabilir. Bu, CHKDSK’ye klasör yapısı içindeki döngüleri kontrol etmemesini söyleyerek CHKDSK’yi çalıştırmak için gereken süreyi azaltır.
 • / l[:]/ l parametresi yalnızca NTFS ile kullanılabilir. Ortaya çıkan günlük dosyasının boyutunu yazdıklarınıza göre değiştirir. size parametresini atlarsanız, / l bunun yerine geçerli boyutu görüntüler.
 • /B/B parametresi yalnızca NTFS ile kullanılabilir. Birimdeki kötü kümelerin listesini temizler ve ayrılan ve boş olan tüm kümeleri hatalara karşı yeniden tarar. /B işlevselliğini içerir /R. Bir birimi yeni bir sabit disk sürücüsüne görüntüledikten sonra bu parametreyi kullanın.
 • /?/? parametresi, bu parametre listesini ve CHKDSK’yi kullanmak için diğer talimatları içeren bir yardım dosyası görüntüler.

Özetlemek gerekirse, Komut İstemi’ne veya PowerShell’e yazılması gereken komutun tamamı şöyledir:

chkdsk [Drive:] [parameters]

Örneğimizde, bu:

chkdsk C: /x /r

Önyükleme Sürücüsünde CHKDSK Kullanma

Önyükleme sürücüsü, sabit sürücünüzün bilgisayarın başlatıldığı bölümüdür. Önyükleme bölümleri birçok yönden özeldir ve bu yollardan biri, CHKDSK’nin bunlarla başa çıkabilmesi için özel işlem gerektirmesidir.

CHKDSK’nin taradığı herhangi bir önyükleme sürücüsünü kilitleyebilmesi gerekir; bu, bilgisayar kullanımdaysa sistemin önyükleme sürücüsünü inceleyemeyeceği anlamına gelir. Hedef sürücünüz harici veya boot olmayan bir dahili disk ise yukarıdaki komutu girdiğimiz anda CHKDSK işlemi başlayacaktır.

Hedef sürücü bir önyükleme diskiyse, sistem size bir sonraki önyüklemeden önce komutu çalıştırmak isteyip istemediğinizi soracaktır. “Evet” (veya “y”) yazın, bilgisayarı yeniden başlatın ve işletim sistemi yüklenmeden önce çalışarak diske tam erişim kazanmasına izin verin.

Bir CHKDSK komutunun yürütülmesi, özellikle daha büyük sürücülerde gerçekleştirildiğinde uzun zaman alabilir. Tamamlandığında, toplam disk alanı, bayt tahsisi ve en önemlisi bulunan ve düzeltilen hatalar dahil olmak üzere sonuçların bir özetini sunacaktır.

Windows’un Önceki Sürümlerinde CHKDSK

CHKDSK komutu, Windows’un tüm sürümlerinde mevcuttur, bu nedenle Windows 7, 8 veya XP’de çalışan kullanıcılar, sabit sürücülerinin taranmasını başlatmak için yukarıdaki adımları da uygulayabilir.

 1. Windows’un eski sürümleri söz konusu olduğunda, kullanıcılar Komut istemi giderek Başlat > Çalıştır ve ” yazarakkomut
 2. Komut İstemi sonucu görüntülendiğinde, üzerine sağ tıklayın ve seçin Yönetici olarak çalıştır CHKDSK’yi başarıyla yürütmek için programa gerekli ayrıcalıkları vermek.

Bir uyarı notu: CHKDSK’yi daha eski bir sabit sürücüde kullanırsanız, komutu çalıştırdıktan sonra sabit sürücü alanınızın önemli ölçüde azaldığını görebilirsiniz. Bu sonuç bir sabit disk arızasıCHKDSK’nin gerçekleştirdiği en önemli işlevlerden biri bozuk sektörleri tespit etmek ve engellemektir.

Eski bir sürücüdeki birkaç bozuk sektör genellikle kullanıcı tarafından fark edilmeyecektir. Yine de, sürücü arızalanıyorsa veya ciddi sorunları varsa, CHKDSK tarafından eşleştirildiğinde ve engellendiğinde, sabit sürücünüzün kapasitesinin önemli bir bölümünü “çalıyor” gibi görünen çok sayıda bozuk sektöre sahip olabilirsiniz.

CHKDSK’yi Başlatmanın Diğer Yolları

Komut istemini kullanmaktan hoşlanmıyorsanız, sisteminizde CHKDSK’yi çalıştırmanın başka yolları da vardır. Belki de en kolayı doğrudan Windows Gezgini’dir.

 1. “Dosya Gezgini,” kontrol etmek istediğiniz sürücüye sağ tıklayın ve seçin “Özellikler.” Windows Dosya Gezgini
 2. Ardından, “Aletler” sekmesine tıklayın ve “Kontrol etmek” CHKDSK’yi standart parametrelerle başlatmak için. C Disk Sürücüsü Özellikleri - Araç Sekmesi

CHKDSK, Windows 10 bilgisayarlarda sabit sürücüleri taramak ve düzeltmek için çok güçlü bir araçtır. Bu makalede özetlenen adımları izleyerek, PC’nizin performansını optimize etmek ve sürücünüzle ilgili sorunları gidermek için CHKDSK işlevini kullanabilirsiniz.

Windows CHKDSK SSS

Chkdsk harici bir sürücüde çalışır mı?

Harici bir sürücüde “chkdsk” komutunu kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken çalıştırırken o sürücüyü komutta belirtmek.

İşte bir örnek:

1. Yukarıda gösterildiği gibi Windows Power Shell’i veya Komut İstemi’ni Yönetici olarak açın.

2. Ardından “chkdsk d: /f” yazın ve Enter’a basın. Windows PowerShell'i

Bu örnekte, harici sürücü D sürücüsü olarak listelenmiştir; /f komutu diski tarar ve onarmaya çalışır.

Chkdsk taramasının çıktı günlüklerini nasıl görüntülersiniz?

1. Tip Windows tuşu + R açmak için aynı anda Koşmak programı, ” yazınolay vwr“ve vur Girmek. Çalıştır - Olay Görüntüleyici

2. Şimdi tıklayın Windows Günlükleri. Etkinlik göstericisi

3. Ardından, üzerine tıklayın Başvuru. Olay Görüntüleyici 2

4. Şimdi günlükler arasında gezinin ve “Kaynak” sekmesinde “Wininit”i arayın. “Genel” sekmesinde chkdsk bilgisi olan olanı istiyorsunuz.

Kullanımda olan CHKDSK ile bir sürücüyü nasıl tararsınız?

Bazen bir sürücüyü chkdsk ile taramak, sürücünün hala kullanımda olduğunu bildiren bir mesaja neden olabilir. Bu başınıza gelirse, ya sürücünün bağlantısını kesmeniz ya da üzerinde Windows Kurtarma Araçları bulunan bir flash sürücüyü başlatmanız gerekir.

Teknory