Windows 10’da PS veya Xbox Denetleyicinizi Kalibre Etme

Tüm oyuncular, ekipmanlarını korumanın önemini bilir ve buna, kontrol cihazlarının mükemmel durumda olduğundan emin olmak da dahildir. Rekabetçi atıcılar en hassas eylemleri gerektirdiğinden, bazı sorunlar genellikle amacınızı ve hatta hareketinizi bozabilir. Neyse ki, Windows 10’da denetleyici eksenlerini sıfırlamanın yolları var. Windows 10’da bir denetleyiciyi nasıl kalibre edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız bu makale size yardımcı olacaktır. Takip […]

Windows 10’da PS veya Xbox Denetleyicinizi Kalibre Etme

Tüm oyuncular, ekipmanlarını korumanın önemini bilir ve buna, kontrol cihazlarının mükemmel durumda olduğundan emin olmak da dahildir. Rekabetçi atıcılar en hassas eylemleri gerektirdiğinden, bazı sorunlar genellikle amacınızı ve hatta hareketinizi bozabilir. Neyse ki, Windows 10’da denetleyici eksenlerini sıfırlamanın yolları var.

Windows 10’da bir denetleyiciyi nasıl kalibre edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız bu makale size yardımcı olacaktır. Takip edilecek birçok seçenek var. Ayrıca, sahip olabileceğiniz bazı yakıcı soruları da yanıtlayacağız.

Windows 10’da PS veya Xbox Denetleyicinizi Kalibre Etme

Tüm Windows 10 PC’ler, Kalibrasyon Aracı adı verilen bir programla birlikte gelir. PlayStation ve Xbox denetleyicileri dahil olmak üzere tüm USB denetleyicileriyle çalışır. İsterseniz Nintendo Switch Pro denetleyiciniz için bile kullanabilirsiniz.

Adımlara geçmeden önce başka bir şey deneyelim.

Denetleyici Kalibrasyonunu Varsayılana Sıfırla

Bu yöntem, küçük sorunlarla başa çıkmak için harikadır. Tıpkı tarayıcınızdaki arızalı veya yavaş bir web sayfasını yenilediğiniz gibi, esas olarak denetleyicinin kalibrasyonunu yeniler. Adımlar son derece basit ve tüm bu süreci bir dakikadan kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Denetleyici kalibrasyonunu sıfırlama adımları şunlardır:

 1. Denetleyicinizin Windows 10 PC’niz tarafından bağlı ve okunabilir olduğundan emin olun.

 2. seninkine git “Cihazlar ve yazıcılar” ayarlar.

 3. Denetleyicinizi bulun ve sağ tıklayın. Seçme “Oyun Kumandası Ayarları” açılır menüden

 4. Seçme “Özellikleri” yeni pencereden.

 5. Üzerinde “Ayarlar” sekme, seç “Varsayılana sıfırla.”

 6. Bittiğinde, seçin “TAMAM” bitirmek

 7. Orijinal denetleyici penceresi için de aynısını yapın.

 8. Denetleyiciniz şu anda fabrika kalibrasyonunda olmalıdır ve kapatabilirsiniz “Cihazlar ve yazıcılar” eğer istersen.

Bu hızlı düzeltme, garip hassasiyet ve kalibrasyon ayarlarının ortadan kaldırılmasında etkilidir. Ancak bazen çalışmayabilir. Hızlı sıfırlama yöntemi işe yaramazsa, sonraki yöntemi deneyebilirsiniz.

Oyun Kumandanızı Kalibrasyon Aracıyla Kalibre Edin

Kalibrasyon Aracı, kontrol cihazınızı eski haline getirmek için güvenilirdir. Talimatları izlemeniz gerekeceğinden bu işlem daha uzun sürer. Ancak, araç size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

Oyun kumandanızı manuel olarak kalibre etmek için Kalibrasyon Aracını şu şekilde kullanabilirsiniz:

 1. git “Cihazlar ve yazıcılar.”

 2. Donanımdan denetleyicinizi bulun. Denetleyiciye sağ tıklayın ve seçin “Oyun Kumandası Ayarları.”

 3. Doğru denetleyiciyi seçtiğinizden emin olun ve ardından “Özellikleri.”

 4. Gitmek “Ayarlar” Yeni pencerede sekme.

 5. Seçme “Ayarla.”

 6. Kalibrasyon Aracı çalışacak ve sadece “Sonraki” başlamak.

 7. D-pad’i (Xbox) veya sol kontrol çubuğunu (PS) ortalanmış bırakın ve herhangi bir düğmeye basın.

 8. D-pad’i (Xbox) veya sol kontrol çubuğunu (PS) dört köşeye de getirin ve ardından herhangi bir düğmeye basın.

 9. Sağ kontrol çubuğu için Adım 8’i tekrarlayın. Bittiğinde, seçin “Bitiş” süreci tamamlamak için.

 10. Her şeyin çalışıp çalışmadığını test edin. İşiniz bittiğinde “Tamam”ı seçin.

 11. Orijinal denetleyici ayarları penceresi için “Tamam”ı seçin.

Manuel kalibrasyon, sıfırlamanın çözemediği sorunları çözebilir. Genellikle, yeniden kalibrasyon oturumundan sonra kontrol cihazınız yeni kadar iyi olacaktır.

Steam ile nasıl kalibrasyon yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki bölüme göz atın.

Oyun Kumandanızı Steam ile Kalibre Edin

Steam’in kendi denetleyici kalibrasyon işleviyle geldiğini biliyor muydunuz? Daha derinlemesine ve hatta ölü bölgeleri ayarlamanıza izin veriyor. Hatta oyun USB denetleyicilerini desteklemese bile denetleyici ayarlarınızda oyun bazında ince ayar yapabilirsiniz.

Steam ile bazı temel kalibrasyonları nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Steam istemcisini başlatın.

 2. Üst çubukta tıklayarak Büyük Resim Modunu açın.

 3. Ayarlar çarkına tıklayın.

 4. git “Denetleyici” ve daha sonra “Denetleyici Ayarları.”

 5. Denetleyicinizi seçin ve ardından “Ayarla.”

 6. İlk önce etkinleştir “Oyun Kolu Gezinmesini Kilitle.”

 7. Bundan sonra, seçin “Tam Otomatik Kalibrasyonu Başlat.”

 8. Talimatları izleyin ve analog çubukları farklı yönlerde 10 kez hareket ettirin.

Bundan sonra geri dönüp şu adımları izlemeniz gerekir:

 1. Seçme “kalibre et” Yeniden.

 2. Bu sefer devre dışı bırak “Oyun Kolu Gezinmesini Kilitle.”

 3. Ayarlarda kendinizi rahat hissedene kadar her iki çubuğun da ölü bölgelerini ayarlayın.

 4. İşiniz bittiğinde, geri dönün “Denetleyici Ayarları” ekran.

Tek tek oyunların ayarlarını yapmak için oyun kumandanıza göre Xbox Yapılandırma Desteği veya PlayStation Yapılandırma Desteği’ni seçin. Bundan sonra, ayarlamak istediğiniz oyunu seçin ve isterseniz ayarlarda çıldırın.

Üçüncü Taraf Kullanarak Oyun Kumandanızı Kalibre Edin

Bazı web siteleri denetleyicinizi kalibre etmenize izin verir. Onlardan biri Gamepad Test Cihazıve kullanımı tamamen ücretsizdir. Çok kaba, ancak denetleyicinizi kalibre etmek için kullandığınızda yine de iyi çalışıyor.

Gamepad Tester’ın bazı deneysel özellikleri vardır, ancak bir denetleyicide hata ayıklamıyorsanız bunlar özellikle alakalı değildir. Basit süreç sizin için çalışmalıdır.

Kalibrasyonu Test Etme

Daha önce Kalibrasyon Aracını kullanarak kalibrasyonu test edebildiniz, ancak bunu test etmenin hassasiyet gerektiren bir oyun oynamaktan daha iyi bir yolu yok. Örneğin, birinci şahıs nişancı (FPS) veya yarış oyunu yükleyebilirsiniz. Her iki tür de oynanışta öne çıkmak için çok kesin girdiler gerektirir.

Girişlerinizin ve hareketlerinizin daha yumuşak hissedilip hissedilmediğini deneyin ve görün. Genellikle kalibrasyon, kontrolörün verdiği hissi fabrika durumuna geri getirebilir. Elbette bu, oyuna özel oldukları için oyun içi hassasiyet ve ölü bölge ayarlarınızın silindiği anlamına gelmiyor.

Bazı video oyunlarında denetleyiciyi kalibre etme seçeneği bile vardır. Bu genellikle platformlar arasında aynıdır, bu nedenle ister PC, PS5 veya Xbox One’da oynuyor olun, oyun kumandanızı bir video oyununda kalibre edebilirsiniz.

Ek SSS

Neden Bunu Yapmam Gerekiyor?

Bir denetleyicinin, özellikle de kullanmamanız gereken platformlarda kullanıyorsanız, garip okumalar ve ayarlar geliştirdiği zamanlar vardır. Örneğin, bir PC’de PS4 veya PS5 kontrol cihazı kullanmak, bazı yetersiz ayarlara ve ölü bölgelere neden olabilir.

Kalibrasyonla, kullandığınız platformda kendinizi daha iyi hissettiriyorsunuz. Elbette oyun ayarlarını değiştirmek yardımcı olabilir, ancak kalibrasyonun daha iyi olduğu zamanlar vardır.

Normalde, Xbox denetleyicileri PC’de iyi çalışacak şekilde önceden kalibre edilir, ancak garip geldiğini fark ederseniz, iyi çalıştığından emin olmak için her zaman kalibre edebilirsiniz.

Daha eski denetleyiciler de uzun süre kullandığınızda daha az hassas hale gelebilir. Kalibrasyon, tüm sorunları çözmese de ona hayatta yeni bir soluk kazandırmaya yardımcı olur. Denetleyiciniz için yoğun kalibrasyon bile çalışmıyorsa, yeni bir tane almanın zamanı geldi.

Bir Denetleyicideki Z Ekseni Nedir?

Z ekseni, Xbox denetleyicinizdeki tetik düğmelerinizin eksenidir. Her iki tetikleyici de nötr konumdayken, değer %50 olmalıdır. Sol tetik, değeri %0’a düşürürken sağ tetik, değeri %100’e kadar artırır.

Steam Hangi Kontrolcüleri Destekliyor?

Steam’de kullanabileceğiniz çeşitli farklı denetleyiciler vardır. İşte en yaygın olanları:

• Steam Kontrolcüsü

• Yeni veya eski, kablolu veya kablosuz tüm Xbox denetleyicileri

• PS4 Denetleyici, kablolu veya kablosuz

• PS5 Denetleyici, kablolu veya kablosuz

• Kablolu Nintendo Switch Pro Denetleyici

Desteklenen denetleyicilerin çok ayrıntılı bir veritabanı için lütfen burayı ziyaret edin sayfa sizinkinin listede olup olmadığını öğrenmek için. Genel olarak, neredeyse tüm USB veya kablosuz denetleyiciler Steam ile çalışır. Bugünlerde Steam’in desteklemediği bir şey bulmak nadirdir.

Potansiyel olarak bir GameCube Denetleyicisini bir adaptör ve bazı ekstra yazılımlarla da kullanabilirsiniz. Biraz kurcalama gerektirebilir, ancak bazı iyi ayarlar bulmaya çalışmaktan memnuniyet duyarız.

Sonunda İyi Hissediyor

Kalibrasyondan sonra, kontrol cihazınız kesinlikle öncekinden çok daha iyi işleyecektir. Artık bunu çeşitli yazılımlarda nasıl yapacağınızı bildiğinize göre, optimum oyun deneyimini elde etmek için ayarları yapabilirsiniz. Kendinizi ne kadar rahat hissettiğiniz kadar iyisiniz.

Denetleyicinizde büyük veya küçük ölü bölgeleri mi tercih edersiniz? En sevdiğiniz kumanda hangisi? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow