Windows 10’da Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır

Hemen hemen her Windows PC kullanıcısı, saklamak istedikleri bir dosyayı yanlışlıkla silmiştir. İlk hamleniz Geri Dönüşüm Kutusu’nu kontrol etmek olsa da, orada olmayabilir. Windows 10, silinen tüm dosyaları otomatik olarak Geri Dönüşüm Kutusu’nda tutmaz. Bazen dosyaları kalıcı olarak siler ve onları bir daha görme umudunuzu azaltır. Bu durumdaysanız, sizin için cevaplarımız olabilir. Bu makalede, Windows […]

Windows 10’da Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır

Hemen hemen her Windows PC kullanıcısı, saklamak istedikleri bir dosyayı yanlışlıkla silmiştir. İlk hamleniz Geri Dönüşüm Kutusu’nu kontrol etmek olsa da, orada olmayabilir. Windows 10, silinen tüm dosyaları otomatik olarak Geri Dönüşüm Kutusu’nda tutmaz. Bazen dosyaları kalıcı olarak siler ve onları bir daha görme umudunuzu azaltır. Bu durumdaysanız, sizin için cevaplarımız olabilir.

Bu makalede, Windows 10’da silinen dosyaların nasıl kurtarılacağı açıklanmaktadır.

Windows 10’da Silinen Dosyaları Geri Alma

Silinen Windows dosyalarını nasıl kaybetmiş olursanız olun yine de kurtarabilirsiniz. Aşağıda, denenecek en iyi dosya kurtarma teknikleri verilmiştir:

Silinmiş Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusunda Arayın

Windows 10’da bir dosyayı vurgular ve “Sil” veya “Geri al” tuşuna basarsanız, dosya doğrudan Geri Dönüşüm Kutusu’na gider. Dosya, siz onu kurtarana, Geri Dönüşüm Kutusunu boşaltana veya depolama alanı dolana ve önce en eski dosyalar silinene kadar orada kalır. Böylece, silinen dosyaları kurtarmak için yeterli zamanınız olur. Ek olarak, Geri Dönüşüm Kutusu silinen dosyaları Ad, Orijinal Konum, Silinme Tarihi, Boyut, Öğe Türü ve Değiştirme Tarihi’ne göre gruplar. Bu, dosyaları en çok tercih edilen parametrelere göre sıralamanıza olanak tanır.

Silinen Windows 10 dosyalarını Geri Dönüşüm Kutusu’ndan kurtarmak için şunu yapın:

 1. Masaüstüne gidin ve “Geri Dönüşüm Kutusu” simgesini çift tıklayın. Ayrıca bu simgeye sağ tıklayıp “aç”ı da seçebilirsiniz.
 2. “Ad” altında, silinen tüm dosyaları göreceksiniz.
 3. Bir dosyayı geri yüklemek için bir öğe seçin.
 4. Vurgulanan dosyayı sağ tıklayın ve “Geri Yükle”yi seçin.
 5. Windows için En İyi Veri Kurtarma Aracını Kullanın

Ayrıca bir dosyayı vurgulayıp “Shift + Delete” tuşlarına basarak da sonsuza kadar silebilirsiniz. Çöp kutusunu boşaltırsanız veya bir dosyayı el ile silerseniz, disk alanı açarsınız ancak bu içeriği kaybedersiniz. Kalıcı olarak silmeden önce bir dosyaya tekrar ihtiyacınız olmayacağından emin olmalısınız. Üzerine yazmaya başlamadan önce silinen Windows 10 dosyalarını aldığınızdan emin olun.

PC’nizdeki bir dosyayı her sildiğinizde, işletim sistemi onu fiziksel olarak sürücüden kaldırmaz. Bunun yerine, alanı “mevcut” olarak işaretler. Yeni veriler eklerseniz, silinen dosyaların kümelerinin üzerine yazar. Bu gerçekleşmeden önce dosyalarınızı kurtararak bunu önleyebilirsiniz. Beklerseniz, silinen dosyaları hiçbir zaman tam olarak kurtaramayabilirsiniz. Bu iş için en iyi aracınız, üçüncü taraf veri kurtarma yazılımıdır. İşte seçenekleriniz:

Windows Kurtarma Aracı

bu Windows Dosya Kurtarma araç, silinen dosyaları kurtarmak için komut istemlerini kullanır; bu, bazı gelişmiş bilgisayar bilgisi gerektirebileceği anlamına gelir. Bu aracı kullanmak için Microsoft mağazasından indirin, ancak yalnızca Windows 10 veya daha yeni bir sürüm çalıştırıyorsanız. Bu aracı indirdikten sonra, kullanımla ilgili talimatları şu adreste görüntüleyin: Microsoft’un destek sayfası.

Söz dizimlerini ve anahtarları anlıyorsanız, C Sürücüsünden E’ye kaybolan dosyaları almak için bu aracı kullanmayı deneyin. Çalıştırılması biraz zaman alabilecek dosya kurtarma işlemini yarıda kesmeyin. Aksi takdirde, silinen dosyaların üzerine yazma ve kurtarma sürecini zorlaştırma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Üçüncü Taraf Dosya Kurtarma Yazılımı Araçları

Karmaşık Komut İstemi tekniğini kullanamıyorsanız, üçüncü taraf bir kurtarma aracı deneyin. Üçüncü taraf veri kurtarma araçlarının çoğu gayet iyi çalışıyor. Ancak, Windows’ta yakın zamanda silinen dosyaları kurtarmak istiyorsanız başarı oranı artar. Üzerine yazılan silinmiş belgelerin ve ortam dosyalarının kurtarılması, yazılımla bile zordur. Kayıp dosyalarınız bozulmamışsa, onları kurtarmak için aşağıdaki araçları kullanın:

iyileşmek

Bazı ücretsiz üçüncü taraf kurtarma araçları, kayıp dosyalarınızı geri yükleyebilir. Pek çok özgür yazılım aracı olmasına rağmen, en iyi seçeneklerden biri, iyileşmek. Silinen dosyaları Recuva’nın ücretsiz planıyla kurtaramıyorsanız, premium üyeliğe yükseltebilirsiniz. Bu arada, ücretsiz yazılım, silinen dosyaları yalnızca Windows sabit sürücülerinden değil, aynı zamanda hafıza kartlarından ve USB çubuklardan da kurtarabilir. Nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır:

 1. Resmi web sitesinden “Recuva”yı indirin ve kurun.
 2. “Recuva”yı başlatın ve başlatma sihirbazını yüklemesini bekleyin.
 3. Sihirbaz, kurtarmak istediğiniz dosya türünü ve konumunu seçmenizi isteyecektir.
 4. “Recuva”nın belirtilen dosya konumunu taramasını ve silinen dosyaları geri getirmesini bekleyin. Hiçbir şey döndürmezse, derin bir tarama yapın.
 5. Almak istediğiniz dosyayı seçin ve “Kurtar”ı tıklayın.

Diskli Matkap

Disk Drill, silinen dosyaları kurtarırken kullanabileceğiniz başka bir araçtır. Windows dosyalarını birçok formatta kurtardığı için çok sayıda kullanıcısı olan profesyonel bir veri kurtarma aracıdır. Disk Drill’i ücretsiz kullanmak için aşağıdakileri yapın:

 1. İndirmek Diskli Matkap ücretsiz.
 2. İndirilen dosyayı Windows PC’nize kurun.
 3. Silinen verileri kurtarmak istediğiniz sabit sürücünün yanında, “Kayıp verileri ara” simgesine basın.
 4. Listeden kurtarmanız gereken dosyaları seçin ve “Kurtar” ı tıklayın.

Ücretsiz Disk Drill sürümü, 500 megabayta kadar silinmiş dosyayı kurtarabilir. Kurtarmayı planladığınız dosyalar azsa Disk Drill kullanmalısınız. Ayrıca, teknik bilgisi ne olursa olsun yeni başlayanların anlayacağı basit bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.

Bir Dosya Geçmişi Yedeğinden Nasıl Geri Alınır

Dosya Geçmişi, Windows 10’daki bir yedekleme ve geri yükleme özelliğidir. Yalnızca Geri Dönüşüm Kutusu dosyalarını değil, sonsuza kadar sildiğiniz dosyaları da kurtarır. Bu şekilde çalışır:

 1. “Başlat”a tıklayın ve “Dosyaları geri yükle”ye girin.
 2. “Enter” tuşuna basın.
 3. Silinen dosyaları içeren klasörü arayın.
 4. “Giriş – Dosya Geçmişi” ekranının altındaki yeşil “Geri Yükle” simgesini seçin.
 5. Dosyalarınızın orijinal depolama konumlarında olup olmadığını kontrol edin.

“Ana Dosya Geçmişi” penceresinde birkaç klasör olacaktır. Herhangi bir klasör göremiyorsanız, “Dosya Geçmişi” özelliğiniz kapalı olabilir. Öyleyse açın ve herhangi bir klasörü görüntüleyip görüntüleyemeyeceğinize bakın.

Önceki Sürümleri Geri Yükle Veri Kurtarma Özelliğiyle Dosyaları Geri Yükle

Windows 10, “Önceki sürümleri geri yükle” veri kurtarma aracına sahip olduğundan daha gelişmiştir. Görevi, dosyalarınızın ve klasörlerinizin önceki sürümlerini kurtarmaktır. Yalnızca etkinleştirdiyseniz çalışacaktır. Nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır:

 1. “Başlat” simgesine tıklayın ve “Sistem koruması”na girin.
 2. “Yapılandır”ı tıklayın ve “Sistem korumasını aç”ı seçin.
 3. “Önceki sürümleri geri yükle” aracını kullanmak için “Tamam”a basın.
 4. Ardından, bir klasöre veya dosyaya sağ tıklayın ve “Önceki Sürümler”e tıklayın.
 5. Vurgulanan dosya veya klasörü geri yüklemek için en uygun sürümü seçin.
 6. İşlemi bitirmek için “Geri Yükle”ye tıklayın.

SSS

Silinen Windows 10 dosyalarını Google Drive’dan kurtarabilir miyim?

Google Drive favori bulut depolama seçeneğinizse, onu kalıcı olarak kaybolan dosyaları kurtarmak için kullanın. Bir veri kurtarma aracı kullanırken Google Drive klasörünü seçebilirsiniz. Google Drive’daki “Çöp Kutusundan Geri Yükle” özelliğini de kullanabilirsiniz.

Birkaç ay önce sildiğim Windows 10 dosyalarını kurtarabilir miyim?

Silme işleminden önce başka yedeklemeler mevcutsa bu dosyaları kurtarabilirsiniz. Örneğin, birkaç ay sonra bile silinen dosyaları kurtarmak için yukarıdaki “Dosya Geçmişi” yöntemini kullanabilirsiniz. Bu, bir veri kurtarma aracı dosyalarınızı almazsa en iyi sonucu verebilir.

Kalıcı Olarak Silinen Dosyaları Bulun

Geri Dönüşüm Kutusu, boşaltılmadıkça silinen dosyalarınızın çoğunu içerir. Ayrıca, bir dosyayı Shift + Delete tuşlarına basarak kaldırdıysanız, bu dosya Geri Dönüşüm Kutusu’nda değildir. Ücretsiz bir veri kurtarma aracıyla kurtarabilirsiniz. Ek olarak, “Dosya Geçmişi” veya “Önceki sürümleri geri yükle” özelliklerinden alabilirsiniz.

Bazı önemli Windows dosyalarını kalıcı olarak sildiniz mi? Yukarıdaki teknikleri kullanarak bunlardan herhangi birini aldınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow