Windows PC, Mac veya Chromebook’ta Fare DPI’sı Nasıl Kontrol Edilir

DPI (inç başına nokta sayısı), farenizin en önemli özelliklerinden biridir. Ne kadar yüksek olursa işaretçiniz ekranda o kadar hızlı hareket eder. Bu ölçümü tercihinize göre değiştirmek performansınızı artırabilir ancak öncelikle mevcut DPI’nizi belirlemeniz gerekir. Bu makalede fare DPI’nızı nasıl kontrol edeceğiniz konusunda ayrıntılı bir kılavuz sunacağız. Bu bilgi, cihazınızın önerilen DPI aralığını kullanıp kullanmadığını veya […]

Windows PC, Mac veya Chromebook’ta Fare DPI’sı Nasıl Kontrol Edilir

DPI (inç başına nokta sayısı), farenizin en önemli özelliklerinden biridir. Ne kadar yüksek olursa işaretçiniz ekranda o kadar hızlı hareket eder. Bu ölçümü tercihinize göre değiştirmek performansınızı artırabilir ancak öncelikle mevcut DPI’nizi belirlemeniz gerekir.

Bu makalede fare DPI’nızı nasıl kontrol edeceğiniz konusunda ayrıntılı bir kılavuz sunacağız. Bu bilgi, cihazınızın önerilen DPI aralığını kullanıp kullanmadığını veya onu ayarlamanız gerekip gerekmediğini size söyleyecektir.

Windows 10’da Fare DPI’sı Nasıl Kontrol Edilir

Windows 10’da fare DPI’nızı kontrol etmenin en kolay yollarından biri, adlı çevrimiçi bir aracı kullanmaktır. DPI Analizörü. Doğru ölçümler elde etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Fare altlığınız görevi görecek bir kağıt parçasına inç veya santimetre çizgiler çizin.
 2. Farenizi fare altlığınızın üzerine getirin ve mesafeyi uygun alana girin. DPI Analizörü.
 3. Pencerenin alt kısmındaki kırmızı artı işaretine tıklayın ve fare düğmenizi basılı tutun.
 4. Önceki ölçüme göre fareyi birkaç inç veya santimetre hareket ettirin ve artı işaretinin nerede bittiğini kontrol edin. Kırmızı artı işaretini mavi işaretin üzerinde hareket ettirmediğinizden emin olun çünkü bu yalnızca %0 sapmanın konumunu gösterir.
 5. Kaydı tamamlamak için fare düğmenizi bırakın; DPI Analizörü size DPI’nızı söylemelidir.

Windows 10’da DPI’nızı kontrol etmenin başka bir yolu da Paint’i kullanmaktır. Bu programdaki işaretçi, ekranınızdaki piksel hareketlerini göstererek DPI’nizi doğru bir şekilde ölçmenize olanak tanır. İşte yapmanız gerekenler.

 1. Öğle yemeği Boyamak.
 2. Yeni pencerenin üzerine gelin ve işaretçinizi ekranınızın altbilginin sıfır olduğu sol bölümüne taşıyın. Yakınlaştırma ayarlarınızın %100 olduğundan emin olun.
 3. Bu konumdan üç adet 2-3 inçlik çizgi yapın ve alt bilginin ilk değerini not edin.
 4. Üç çizginin tümü için aynısını yapın ve farenizin DPI değerini belirlemek için ortalamayı hesaplayın.

Mac’te Fare DPI’sı Nasıl Kontrol Edilir

Mac kullanıcıları farelerinin DPI değerini belirlerken de çeşitli yöntemler kullanabilirler. Bunu yapmanın en hızlı yollarından biri çevrimiçi arama yapmaktır:

 1. Tarayıcınızı başlatın.
 2. Arama çubuğuna farenizin markasını ve modelini girin.
 3. Farenizin markası olmadığı sürece, arama sonuçları DPI rakamlarınızı listeleyen bir web sitesi içermelidir. Birçok üretici fareniz için mümkün olan en yüksek DPI’yı sağlar, ancak Logitech ve diğerleri farenizin menzilini belirler.

Alternatif olarak uygun sürücüleri de yükleyebilirsiniz. Yine markalı bir fareniz varsa bu seçeneği kullanabilirsiniz. Bu ürünler, gerekli yazılımı sağlayıcının web sitesinden indirmenize olanak tanır.

DPI’nızı sürücülerle kontrol etmek için yapmanız gerekenler:

 1. Tarayıcınızı açın.
 2. Fare üreticinizin web sitesine gidin.
 3. Sürücüleri indirin ve yükleyin. DPI ayarlarınızın konumu üreticiye göre değişebilir. Örneğin, Logitech’in yazılımı, bir dişli çark ve işaretçiyle simgeye tıklamanızı gerektirir. Biraz araştırma yapmanız gerekebilir ancak platformunuz DPI ölçümlerinizi içermelidir.

Birçok kullanıcı bu yaklaşımı tercih ediyor çünkü bu onlara bilgisayarlarının yerleşik bileşenlerinden daha fazla özgürlük sağlıyor. Sürücüleri yüklemek, DPI ayarlarını değiştirmenin yanı sıra, sahibinin her düğme için belirli bir eylem belirlemesine olanak tanır.

Chromebook’ta Fare DPI’sı Nasıl Kontrol Edilir

Chromebook’ta Fare DPI’nızı kontrol etmekte çok fazla sorun yaşamazsınız. Yalnızca birkaç tıklama alacaktır:

 1. Şuraya gidin: Durum Ekranınızın sağ alt kısmındaki bölüm.
 2. Seç Ayarlar seçeneği ve ardından Cihazlar.
 3. Artık DPI’nizi belirleyen bir dokunmatik yüzey kaydırıcısını görmelisiniz. İmlecinizin daha hızlı hareket etmesini istiyorsanız sağa doğru hareket ettirin. İmlecinizin yavaşlamasını istiyorsanız sola taşıyın.

Yazılım Olmadan Fare DPI’sı Nasıl Kontrol Edilir

DPI’nızı kontrol etmenin birkaç kolay yolundan bahsettik, ancak bunların çoğu sürücü veya yazılım indirmeyi içeriyordu. DPI’nızı belirlemenin daha hızlı bir yöntemi vardır ve bu, çevre biriminizin yerleşik düğmelerini kullanmayı gerektirir:

 1. Şuraya gidin: Microsoft Fare ve Klavye Merkezi.
 2. Kontrol etmek istediğiniz fareyi seçin.
 3. Seçme Temel Ayarlar.
 4. Bul Duyarlılık bölümü ve farenizin DPI’sını sağlamalıdır. Ayrıca bu ayarı değiştirmenize de izin vermelidir.

Logitech Mouse ile Fare DPI’sı Nasıl Kontrol Edilir?

Logitech son derece popüler bir fare markasıdır. Pek çok model, ayarlarını kontrol etmenize olanak tanıyan DPI düğmeleriyle birlikte gelir. Logitech fareniz varsa DPI’nizi kontrol edip değiştirmek için şu adımları izleyin:

 1. Cihazınızın yanında veya üstünde DPI düğmesini arayın.
 2. Modele bağlı olarak DPI’nizi değiştirmek için kaydırın veya düğmeye basın.
 3. DPI ayarı ekranınızda kısa süreliğine görünecek ve değişiklik konusunda bilgilendirilmeniz gerekecektir.

Logitech modellerinin çoğu, daha iyi doğruluk için geçici olarak düşük ayarlara geçmenize yardımcı olan bir DPI kaydırma düğmesi sunar. Düğmeyi bıraktıktan sonra cihaz mevcut DPI seviyenize geri döner.

Cihazınızda DPI düğmesi yoksa indirebilirsiniz. Logitech oyun Yazılımı. Çoğu çevre birimi, yazılımı içeren kurulum CD’leriyle birlikte satılır, ancak onu da indirebilirsiniz.

oyun yazılımınızı kurduktan sonra sıra DPI’nızı kontrol etmeye gelir:

 1. Ana ekranınıza gidin ve Otomatik oyun Algılama seçenek.
 2. tuşuna basarak seçeneği etkinleştirin. Açık düğmesine tıklayın ve işaretçi dişli sembolü yeni bir pencere açmak için.
 3. Artık mevcut DPI’nizi görmelisiniz. Modelinize bağlı olarak değişen ayar aralıklarını görmelisiniz. Örneğin, G305 ve G304 fareleri, beş düzeyde ve 50 DPI artışlarla 200-12000 DPI özelliğine sahiptir.

Razer Faresinde Fare DPI’sı Nasıl Kontrol Edilir

Razer, DPI’yi düğmelerle kontrol etmenizi sağlayan, yaygın olarak kullanılan bir başka fare markasıdır. Bununla birlikte, her model DPI düğmeleriyle birlikte gelmiyor, bu da farklı bir yaklaşım izlemeniz gerekeceği anlamına geliyor. Razer Synapse’i indirmek en iyi seçeneğiniz olabilir.

 1. Tarayıcınızı açın ve şuraya gidin: Razer Synapse’in web sitesi.
 2. I vur Şimdi İndirin butonuna tıklayın ve indirme işleminin tamamlanmasını bekleyin.
 3. Yazılımı yükleyin ve başlatın.
 4. Farenize tıklayın ve şuraya gidin: Verim sekmesi.
 5. Bu pencere size farenizin DPI’sı hakkında fikir verecektir.

Değiştirmek isterseniz “Hassasiyet Aşamaları”nı aktif hale getirin ve ihtiyacınız olan aşama sayısına karar verin. İstediğiniz aşamayı uygulayın ve hazır olacaksınız.

Ek SSS

Ortalama Fare DPI’sı Nedir?

Ortalama fare DPI’sı 1600’dür. Bu ayar, yüksek hızlı cihazlara ihtiyaç duymayan sıradan kullanıcılar için mükemmeldir. Ancak sizin için en iyi DPI değeri, yapmak istediğiniz görevlere bağlıdır.

Örneğin, video oyunlarınızda hızlı reflekslere ihtiyacınız varsa, daha yüksek bir DPI ile daha iyi durumda olursunuz. Hatta bazı oyuncular, doğru hedefleme yerine hızlı refleksler ve tepkiler gerektiren durumlarda uzmanlaştıklarından 16.000 DPI fare bile kullanıyor.

Aksine, yavaş hareketlere ve hassas hedeflemeye ihtiyacınız varsa, daha düşük DPI’ya sahip fareler üstündür.

Birinci Sınıf Bir Bilgisayar Deneyimi için Ayarlarınızı Değiştirin

Farenizin DPI değerini bilmek, iş yerinizi ve oyun performansınızı iyileştirmede uzun bir yol kat eder. Yanlış ayarı kullanıp kullanmadığınızı söyleyerek projelerinizi daha hızlı tamamlamanıza veya düşmanları etkili bir şekilde alt etmenize engel olur. DPI değeriniz önerilen aralıkta değilse butonlarla veya uygun yazılımla değiştirin.

Tercih ettiğiniz DPI aralığı nedir? Ne sıklıkla değiştiriyorsunuz ve genellikle hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory