Windows’ta Programlardan Çıkmaya Zorlama

Alt + F4 klavye kısayolu, uzun süredir Windows’ta bir programdan çıkmanın en kolay yolu olmuştur, ancak Microsoft, Windows 11 Preview Build 23466’dan başlayarak müşterilerine başka bir seçenek sunuyor. Bu sürümde, Windows 11’in görev çubuğunda, tıklandığında, çok kullanışlı bir seçeneğe sahip bir menü açılır: “Çıkmaya Zorla.” Windows’a programdan çıkmasını söylemek yerine, bu seçenek ona görevi tamamen […]

Windows’ta Programlardan Çıkmaya Zorlama

Alt + F4 klavye kısayolu, uzun süredir Windows’ta bir programdan çıkmanın en kolay yolu olmuştur, ancak Microsoft, Windows 11 Preview Build 23466’dan başlayarak müşterilerine başka bir seçenek sunuyor. Bu sürümde, Windows 11’in görev çubuğunda, tıklandığında, çok kullanışlı bir seçeneğe sahip bir menü açılır: “Çıkmaya Zorla.”

Windows’a programdan çıkmasını söylemek yerine, bu seçenek ona görevi tamamen bitirmesini söyler. Bu, Alt + F4 kısayoluna yanıt vermeyen donmuş uygulamaları kapatabileceği anlamına gelir. Özelliği kullanmak için yapmanız gerekenler:

  1. Görev çubuğunda donmuş uygulamanın simgesine sağ tıklayın.
  2. Görünen menüde “Çıkmaya Zorla”yı seçin.

Bu özellik hala beta aşamasındadır ve yalnızca bazı Windows Insider beta kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Özelliğin ilk sürümleri, menüde “Çıkmaya Zorla” yerine “Görevi Sonlandır” ifadesine sahipti, ancak özelliğin Windows 11 için son sürümünde hangi ifadenin kullanılacağını söylemek zor. sağ tıklama menüsünde görünmesi için özellik:

  1. Görev çubuğundaki Windows simgesine tıklayın.
  2. Ayarlar’ı açmak için dişli simgesini tıklayın.
  3. “Sistem”i seçin.
  4. “Geliştiriciler İçin” seçeneğini seçin.
  5. “Görevi Sonlandır” başlıklı menü kartının yanındaki düğmeyi açın.

Bu özelliğin yazı yazılırken manuel olarak açılması gerekse de, son güncelleme yayınlandığında varsayılan olarak etkinleştirilmesi mümkündür.

Teknory