Yazar, Amazon’da kendi adına yapay zeka tarafından oluşturulmuş sahte kitaplar bulur

Bir yazar, yanlış bir şekilde kendi adını kullanarak yapay zeka tarafından üretilmiş yarım düzine kitap keşfetti. Yazar Jane Friedman geçen Pazar günü Goodreads profilini kontrol ederken Amazon’a kendisinin yazmadığı “bir yığın çöp kitap” yüklendiğini keşfetti. Tweet silinmiş olabilir İçinde Blog yazısı Friedman, “Kitaplarımın Bundan Daha Korsan Olmasını Görmeyi Tercih Ederim (Veya: Goodreads ve Amazon Neden […]

Yazar, Amazon’da kendi adına yapay zeka tarafından oluşturulmuş sahte kitaplar bulur

Bir yazar, yanlış bir şekilde kendi adını kullanarak yapay zeka tarafından üretilmiş yarım düzine kitap keşfetti.

Yazar Jane Friedman geçen Pazar günü Goodreads profilini kontrol ederken Amazon’a kendisinin yazmadığı “bir yığın çöp kitap” yüklendiğini keşfetti.

İçinde Blog yazısı Friedman, “Kitaplarımın Bundan Daha Korsan Olmasını Görmeyi Tercih Ederim (Veya: Goodreads ve Amazon Neden Çöp Kutusu Yangınlarına Dönüşüyor?”) başlıklı kitapların neden yapay zeka tarafından üretildiğine inandığını açıklıyor. “2009’dan beri blog yazıyorum – AI modellerini eğitmek için herkese açık birçok içeriğim var. Bu sahte kitapların ilk sayfalarını okur okumaz, kendi oluşturduğum ChatGPT yanıtlarını okumak gibiydi.”

AYRICA BAKINIZ:

ChatGPT ve yapay zeka edebiyat dünyasını nasıl etkiliyor?

Salı günü, kitaplar Goodreads profilinden ve Amazon’dan kaldırıldı, ancak hikaye viral hale gelmeden önce değil, bir kez daha kredisiz bir sanatçının adını kullanarak yapay zeka tarafından oluşturulan içerik sorununu gündeme getirdi. Bu, telif hakkı ihlali olabilir veya yazarların itibarını zedeleyen yanıltıcı veya hileli içerik yaymak olabilir.

Friedman, medya ve yayıncılık endüstrisi hakkında kapsamlı yazılar yazdı ve adlı bir kitap yayınladı. Yazar Olmanın İşi. Yanlışlıkla ona atfedilen kitaplar dahil Hızlıca Bir E-Kitap Yazma, Yayınlama ve Para Kazanma Ve Başarılı Olmak İçin Teşvik Edin: Amazon’da e-Kitap Satışlarınızı Fırlatacak Stratejiler.

Friedman, blog gönderisinde Goodreads ve Amazon gibi sitelere kitapların meşruiyetini doğrulamak için bir yol oluşturmaları ve yazarların kendilerine yanlış bir şekilde atfedilen kitapların listelenmesini engellemeleri için yalvardı.

Aksi takdirde, sahte kitaplar için web sitelerini denetleme yükü yazarlara düşer. “Çalışan yazarların hayatlarının geri kalanında her haftayı bunu denetlemek için harcamalarını nasıl makul bir şekilde bekleyebiliriz?” Friedman yazdı. “Ve eğer yazarlar yapma Bu çöp kitaplardan endişe duyan okuyuculardan ve bu saçmalığı inanarak satın alan ve şikayetleri olan okuyuculardan kesinlikle duyacaklar.” Başka bir yazar Friedman’a ulaştı ve ona 29 gayri meşru kitabı bildirmek zorunda kaldığını söyledi. Amazon.

Friedman’ın sorunu çözüldü, ancak Amazon’un yalnızca adının ticari marka olması durumunda kaldırılabileceğini söyleyen çileden çıkaran ilk yanıtı olmadan değil. Sonunda Amazon’u kitapları kaldırmaya iten şeyin bir yazar olarak görünürlüğü ve itibarı olduğuna inanıyor. Ancak muhtemelen burada bitmeyen yazarlar için rahatsız edici bir konu. “Tekrar olması ne kadar sürer?” tweet attı Friedman. “Benim yaptığım gibi büyük bir kırmızı bayrak kaldırma yeteneğine sahip olmayan yazarlar ne olacak?”

Teknory