Yazmayan bir klavye nasıl düzeltilir

Klavyeniz siz yazarken hiçbir şey yapmıyorsa bu bir sorundur. Neyse ki bu genellikle düzeltilmesi nispeten kolay bir sorundur. Cihazı kapatıp tekrar açmanız, fişini çıkarıp tekrar takmanız, pilini şarj etmeniz veya iyice temizlemeniz gerekebilir. Tekrar çalışmasını sağlayabilecek (ya da çalışmayabilecek) bir dizi seçenek var, ancak bunlar üzerinde çalışırsanız, onu çalışır duruma getiren bir tane bulmanız kaçınılmazdır. […]

Yazmayan bir klavye nasıl düzeltilir

Klavyeniz siz yazarken hiçbir şey yapmıyorsa bu bir sorundur. Neyse ki bu genellikle düzeltilmesi nispeten kolay bir sorundur. Cihazı kapatıp tekrar açmanız, fişini çıkarıp tekrar takmanız, pilini şarj etmeniz veya iyice temizlemeniz gerekebilir. Tekrar çalışmasını sağlayabilecek (ya da çalışmayabilecek) bir dizi seçenek var, ancak bunlar üzerinde çalışırsanız, onu çalışır duruma getiren bir tane bulmanız kaçınılmazdır.

Yazmayan bir klavyeyi birkaç farklı şekilde nasıl düzeltebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Andy Boxall / Dijital Trendler

Doğru yere mi yazıyorsunuz?

Klavyenizi düzeltmeye başlamadan önce yazmaya çalıştığınız yerin seçtiğiniz yer olduğundan emin olun. Tarayıcınızın URL çubuğuna yazmaya çalışıyorsanız ancak bunun yerine web sayfasında bir alan seçtiyseniz, istediğiniz yere yazmayacaktır, hatta hiç yazmayabilir.

İstediğiniz yere yazmaya çalıştığınızdan emin olmak için alanı birkaç kez tıklamayı unutmayın. Bu işe yaramazsa, not defteri belgesi gibi başka bir yeri seçmeyi deneyin. Ardından, klavyeniz yerine web sayfasının veya yazdığınız başka bir alanın arızalı olup olmadığını görmek için klavyede tekrar yazmayı deneyin.

Corsair K70 LUX RGB klavyeye bağlı bir USB kablosu.
Corsair K70 LUX RGB Klavye

Korsan

Klavye bağlantısını kontrol edin

Herhangi bir nedenden dolayı klavyenizin bilgisayarınızla bağlantısı kesilirse, sinyal bilgisayarınıza ulaşamadığı için yazma işlemi çalışmayacaktır. Herhangi bir USB kablosunun takılı olduğundan emin olun ve varsa fişini çıkarıp yeniden takmayı deneyin. Kablosuz klavyeniz varsa mutlaka bilgisayara bağlı olduğundan emin olun. Ayrıca kablosuz bağlantıyı devre dışı bırakıp yeniden etkinleştirmeyi de deneyebilirsiniz.

Bluetooth klavye kullanıyorsanız klavyeyi unutup yeniden eşleştirmeyi de deneyebilirsiniz. Bu kılavuz Bluetooth kulaklıklar içindir ancak klavyeler için de aynı şekilde çalışır.

Kablosuz klavyelerin de pile ihtiyacı vardır. Sizinkinin şarjlı olup olmadığını kontrol edin; eğer aydınlatması varsa, çalışıp çalışmadığını kontrol etmek, en azından gücü olup olmadığını anlamak için iyi bir testtir.

Klavyenizin bağlı olup olmadığını ve giriş alıp almadığını görmek için iyi bir test Büyük Harf Kilidini etkinleştirmektir. Klavyenizin Caps Lock göstergesi yanıyorsa, komutlarınız bilgisayarınızda görünmese bile klavyenizin komutlarınızı tanıdığını bilirsiniz.

PC’nizi yeniden başlatın

PC’nizi yeniden başlatın. Bu hemen hemen her şey için denenmiş ve doğrulanmış bir çözümdür, çünkü elektroniği kapatıp tekrar açmak çoğu zaman ihtiyacınız olan şey olabilir. Klavyeniz yazmıyorsa bağlı olduğu bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyin.

Birisi klavyeyi pamuklu çubukla temizliyor.

Jacob Roach / Dijital Trendler

Klavyenizi temizleyin

Normalde, klavyeniz girdi almayacak kadar kirliyse yalnızca bir veya iki tuşta olur, ancak klavyeniz özellikle kirliyse veya üzerine bir şey döktüyseniz bu mümkündür. artık düzgün yazmayacaktır. İyi bir temizlik yapmak bazen bunu tersine çevirebilir ve üzerinde çalışmak veya oyun oynamak için daha temiz bir çevre birimine sahip olmanın hiçbir zaman zararı olmaz.

Klavyeyi temizlemenin basit bir yolu, bir kutu basınçlı hava kullanarak tuş başlıklarının altındaki pislikleri veya pislikleri dışarı üflemektir. Dikkatli olursanız elektrikli süpürgenizin yanı sıra kullanabileceğiniz klavye fırçaları da vardır. Daha derin bir temizlik için, tuş başlıklarını çıkarın ve etkilenebileceğini düşündüğünüz her tuşun veya gerçekten derinlemesine bir temizlik yapmak istiyorsanız hepsinin temas noktalarını temizlemek için kağıt havlu üzerinde izopropil alkol kullanın.

Başlamadan önce klavyenizin düzeninin fotoğrafını çekmeyi düşünün, böylece büyük harflerin nereye gittiğini hatırlarsınız.

Daha fazla ipucu için rehberimiz şu şekilde: klavye nasıl temizlenir (tuşlara zarar vermeden).

Sürücülerinizi güncelleyin

Bir sürücü çakışması varsa veya klavyenizin sürücüsü bir şekilde bozulmuşsa, bu durum klavyenin çalışmasını durdurabilir. Bilgisayarınızın veya anakart üreticinizin web sitelerini ziyaret ederek ve en son yonga seti sürücülerini indirerek bilgisayarınızın yonga seti sürücülerini güncelleyin.

Klavye sürücüleri için, kendi sürücülerini üreten bir üreticinin bağımsız klavyesini kullanıyorsanız bunları resmi web sitesinden indirin. Genel klavyeler veya dizüstü bilgisayar klavyeleri için şunu arayın: Aygıt Yöneticisi Windows aramasında klavyenizi açılır listede arayın. Sağ tıklayın ve seçin Sürücüyü güncelle bunu takiben Yeni sürücüleri otomatik olarak ara ve ekrandaki talimatları izleyin.

İşletim sisteminizi güncelleyin

Çözemediğiniz bir sorununuz varsa işletim sisteminizi güncellemenin hiçbir zaman zararı olmaz. Klavye güncellemesi almanız pek olası değildir, ancak en son güncellemenin düzelttiği benzersiz bir hatayla karşılaşıp karşılaşmadığınızı asla bilemezsiniz. Bunun klavye sorununu çözüp çözmediğini görmek için Windows, macOS veya ChromeOS sürümünüzü güncelleyin.

Kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın

Kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarda her türlü tuhaf soruna neden olabilir ve klavyenizi hâlâ çalıştıramıyorsanız, soruna sinir bozucu bir hatanın neden olup olmadığını görmekten zarar gelmez. Virüsten koruma yazılımınızı en son sürüme güncelleyin, manuel tarama yapın ve ardından klavyenin tekrar çalışıp çalışmadığını görmek için yeniden başlatmayı deneyin.

Antivirüs korumanız yoksa, işte favorilerimizden bazıları.

Editörlerin Önerileri


Teknory