Yeni Sandviç Gezegen Oluşumu Teorisi Daha Küçük Gezegenlerin Nasıl Evrimleştiğini Açıklayabilir

Protogezegen teorisi, daha büyük gaz devlerinin – Satürn ve Jüpiter gibi – önce gaz halindeki ham maddenin mevcudiyeti nedeniyle oluştuğunu söylüyor. Ve Venüs gibi daha küçük ve kayalık gezegenler Güneş’e daha yakın oluşurken, genellikle ev sahibi yıldızlarından daha uzaktadırlar. Warwick Üniversitesi bilim adamları tarafından ortaya atılan yeni teori, atagezegen disklerinde halkalar ve boşluklar olduğunu ve […]

Yeni Sandviç Gezegen Oluşumu Teorisi Daha Küçük Gezegenlerin Nasıl Evrimleştiğini Açıklayabilir

Protogezegen teorisi, daha büyük gaz devlerinin – Satürn ve Jüpiter gibi – önce gaz halindeki ham maddenin mevcudiyeti nedeniyle oluştuğunu söylüyor. Ve Venüs gibi daha küçük ve kayalık gezegenler Güneş’e daha yakın oluşurken, genellikle ev sahibi yıldızlarından daha uzaktadırlar.

Warwick Üniversitesi bilim adamları tarafından ortaya atılan yeni teori, atagezegen disklerinde halkalar ve boşluklar olduğunu ve sandviç gezegen oluşumunun meydana geldiği yerlerin bu halkalarda olduğunu söylüyor. Bir disk içindeki iki dev gezegen arasında toz akışı kısıtlıdır. Ancak bu toz bir şekilde kaçmayı başarırsa, iki büyük kardeş arasında daha küçük, orta bir gezegenin oluşmasına yol açar.

Warwick Üniversitesi fizik bölümünde doçent olan Farzana Meru, “Gezegenlerin olmasını beklediğimiz boşluklar var ve teori çalışmasından gezegenlerin toz halkalarının onların hemen dışında oluşmasına neden olduğunu biliyoruz” diye açıklıyor. Özellikle araştırmacılar, sandviç oluşum teorisini destekleyen gezegen mimarisine dair kanıtlar bulduklarını söylüyorlar.

Ekip, bir güneş sisteminde iki büyük gezegen arasında oturan daha küçük bir gezegenin ve oranlarının da kontrol edildiği örnekler olduğunu söylüyor. Daha da önemlisi, araştırmacılar, sandviç teorisinin, her iki tarafta daha büyük gezegenlerle çevrili olan Mars ve Uranüs’ün oluşumunu çok iyi açıklayabileceğini iddia ediyor. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, Dünya’nın kendi güneş enerjisi arka bahçesinde yeni bir kozmik süreci çözebilecek heyecan verici yeni bir buluş.

Teknory