Yeni tahminlere göre, son teknoloji işten çıkarmalar yaklaşık 80.000 Hintli BT çalışanını etkiledi

Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden bazılarındaki çalışanların işten çıkarılması, taşkın ve dalgalı bir piyasayı çalkalıyor. Hem yeni çalışanlar hem de kariyerinin ortasındaki vasıflı profesyoneller için korkutucu bir durum ve üzerinde feci etkileri var. yüzbinlerce yabancı işçi(Yeni bir pencerede açılır) ve vize sahipleri. Ve bildirilen yeni tahminlere göre, bu etki tek bir nüfus için orantısız bir […]

Yeni tahminlere göre, son teknoloji işten çıkarmalar yaklaşık 80.000 Hintli BT çalışanını etkiledi

Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden bazılarındaki çalışanların işten çıkarılması, taşkın ve dalgalı bir piyasayı çalkalıyor. Hem yeni çalışanlar hem de kariyerinin ortasındaki vasıflı profesyoneller için korkutucu bir durum ve üzerinde feci etkileri var. yüzbinlerce yabancı işçi(Yeni bir pencerede açılır) ve vize sahipleri. Ve bildirilen yeni tahminlere göre, bu etki tek bir nüfus için orantısız bir şekilde yıkıcı olabilir: Hintli BT çalışanları.

AYRICA BAKINIZ:

Spotify’ın işten çıkarmaları, Big Tech’in kesintilerinin en sonuncusu

Finans haber sitesi tarafından bildirildi nanebir dizi “endüstri uzmanı” şunu tahmin ediyor: BT işten çıkarmalarının yüzde 30 ila 40’ı(Yeni bir pencerede açılır) Hindistan’dan geçici çalışma statüsünde etkilenen çalışanlar. Kasım ayından bu yana işten çıkarmalardan doğrudan etkilenen ülke çapında 200.000 BT çalışanına ilişkin tahmin göz önüne alındığında, bu, potansiyel olarak 80.000 kişinin, menşe ülkelerine geri dönmeye zorlanmadan önce 60 gün içinde istikrarlı bir iş bulma göreviyle karşı karşıya olduğu anlamına geliyor.

Bu çalışanların büyük bir bölümü de dahil olmak üzere çoğu Çin’den teknoloji çalışanları(Yeni bir pencerede açılır), uzatma seçeneği olan üç yıllık geçici bir vize olan H-1B gibi göçmen olmayan çalışma vizeleri kullanıyor. 2022’de birçok teknoloji çalışanı ve savunucusu mevcut kongre sınırlarını protesto etti(Yeni bir pencerede açılır)ve denetim eksikliği, H-1B gibi vizeleri olan ve ihtiyaç sahibi teknoloji işverenleri tarafından sıklıkla yararlanıldığını söyledikleri işçiler için. Bu, 2017 hükümetinin aldığı bir kararla kışkırtılan bir endüstri kargaşasını takip ediyor. H-1B vizelerini askıya alın(Yeni bir pencerede açılır)eski Başkan Donald Trump tarafından imzalanan ve H-1B vizelerinin verilmesini gerektiren bir yürütme emrinin yanı sıra daha yüksek maaşlı ve daha yüksek eğitimli çalışanlar(Yeni bir pencerede açılır), bir piyango sistemi yerine. Trump yönetiminin yabancı işçi kararları, kadınlar ve eşler üzerinde dalgalanma etkileri(Yeni bir pencerede açılır)ilave olarak,(Yeni bir pencerede açılır) ve hatta Hindistan gibi uluslararası iş fırsatlarına güvenen ülkelerde küresel protestoları kışkırttı.

Şimdi, aynı zamanda işten çıkarmalar, zaten onaylanmış olan bu çalışan grubunu da kapsıyor ve iş fırsatları daha nadir ve daha nadir hale geliyor(Yeni bir pencerede açılır), özellikle teknoloji alanlarında yeni H-1B vizelerine olan talep arttı. ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetlerine göre, bilgisayarla ilgili işler, yaklaşık yüzde 70(Yeni bir pencerede açılır) 2021’de onaylanmış H-1B alıcılarının sayısı. 2023 için devlet kurumu yüzde 57 artışla 483.000 başvuru aldı, göre Bloomberg Yasası(Yeni bir pencerede açılır). ABD hükümetinin açıkladığı gibi, vizeler de birçok kişi için daha az erişilebilir hale geliyor. H-1B sponsorları için ücretleri artırmayı planlıyor(Yeni bir pencerede açılır).

Hem gelir kaynaklarının hem de göçmenlik statülerinin aniden ortadan kaldırılmasında yol alan çalışanlar, benzer durumlarda köşeye sıkıştırılmış insan ağlarına güveniyor. Gibi nane bildirildiğine göre, bazıları Global Indian Technology Professionals Association (GITPRO) ve Foundation for India and Indian Diaspora Studies (FIIDS) gibi uluslararası kuruluşlar veya vize çalışanları için ağ oluşturma web siteleri aracılığıyla yardım arıyor. Zeno’ya git(Yeni bir pencerede açılır). Diğerleri, bu gerekli işleri bulmak için resmi olmayan yollar arıyor. Google Formlar ve LinkedIn gibi kariyer siteleri(Yeni bir pencerede açılır), ZAMAN Aralık ayında bildirildi. Eşit hukuk grupları(Yeni bir pencerede açılır) çalışanlara vizeye uygun iş arayışında yardımcı olmak için adım atarken, birçoğu H-1B statülerine göçmenlik alternatifleri(Yeni bir pencerede açılır).

Son zamanlarda teknoloji iş gücündeki azalmalar, çalışanlara yönelik muameleyle ilgili diğer önemli endişelerle örtüştüğünden, teknoloji endüstrisi, nihai rakamlar ve bunların insan maliyetleri hakkındaki etik tartışmalara yabancı değil. Örneğin, Kenya’da düşük ücret alan işçiler kullanılarak geliştirilen popüler AI uygulaması ChatGPT’nin, çalışanları şiddet içeren ve sansürsüz çevrimiçi içeriğe maruz bıraktığı bildirildi. Hindistan ve Filipinler gibi ülkelerde bulunan çağrı merkezi çalışanları gibi diğer iş gücü devam eden sorunlarla karşı karşıyadır. çevrimiçi taciz ve hatta fiziksel tehditler(Yeni bir pencerede açılır) işyerinde Ve çalışanların aksanlarını robotik, “beyaz gibi görünen” yapay zeka aracılığıyla maskeleyecek kadar ileri giden mekanizasyon, artık personelini yığınlar halinde işten atan, giderek daha fazla meçhul bir endüstrinin evrimine katkıda bulundu.

Ancak kitlesel işten çıkarmaların ve şirketlerin gelir hedeflerinin kişisel olmayan ölçeğinin ötesinde, vasıflı işler yapanların yaşanmış gerçekleri var – acil ihtiyaçları olan gerçek aileleri destekleyen ve şimdi geleceklerini korumak için çabalayan binlerce gerçek insan.

Teknory