Yönlendiricinizi nasıl sıfırlayabilirsiniz?

Tekrar kapatıp açmayı denediniz mi? Bu klişe bir tavsiye ya da biraz şaka ama bugün de aynı derecede geçerli ve yönlendirici sorunlarını çözmenin en iyi yollarından biri. İnternetiniz kesilirse denemeniz gereken ilk şeylerden biri yönlendiricinizi sıfırlamaktır. Yönlendiricinizi yeniden başlatmak bağlantı ayarlarınızı sıfırlayacak, ağınıza yapılan kötü niyetli saldırıları engelleyecek ve istenmeyen cihazları ağınızdan önyükleyecektir. Yönlendiricinizi yeniden […]

Yönlendiricinizi nasıl sıfırlayabilirsiniz?

Tekrar kapatıp açmayı denediniz mi? Bu klişe bir tavsiye ya da biraz şaka ama bugün de aynı derecede geçerli ve yönlendirici sorunlarını çözmenin en iyi yollarından biri. İnternetiniz kesilirse denemeniz gereken ilk şeylerden biri yönlendiricinizi sıfırlamaktır. Yönlendiricinizi yeniden başlatmak bağlantı ayarlarınızı sıfırlayacak, ağınıza yapılan kötü niyetli saldırıları engelleyecek ve istenmeyen cihazları ağınızdan önyükleyecektir. Yönlendiricinizi yeniden başlatmak aynı zamanda hız ve bağlantıyla ilgili çok çeşitli sorunları da çözecektir.

Yönlendiricinizi manuel ve uzaktan nasıl sıfırlayabileceğinizi ve yönlendiricinizi yeniden başlatmayla ilgili bilmeniz gereken bazı önemli şeyleri burada bulabilirsiniz.


Getty Images

Yönlendiricinizi yeniden başlatın

Yönlendiricinizi sıfırlamanın en kolay yolu, onu yeniden başlatmaktır. Yönlendiricinizin üzerinde yeniden başlatma için bir düğme bulunabilir, ancak basmadan önce bunun fabrika ayarlarına sıfırlama düğmesi olmadığını bir kez daha kontrol edin.

Alternatif olarak, güç kablosunu prizden çıkarabilir veya elektrik prizinden kapatabilirsiniz. Ayrı bir cihazsa kablolu modeminiz için de aynısını yapın. Fişi çıkardıktan sonra, yönlendiricinin tamamen soğuduğundan ve cihazlarınızın Wi-Fi ağının gerçekten kapalı olduğunu kaydettiğinden emin olmak için yönlendiriciyi yaklaşık bir dakika kadar yalnız bırakın.

Şimdi geri dönün ve modemi tekrar güç kaynağına takın. Şimdi yönlendiriciyi modeme, prize ve diğer gerekli bağlantılara tekrar takın. Yönlendiricinin herkesle el sıkışması ve kablosuz internet sinyalinizi yeniden kurması için birkaç dakika bekleyin.

Yönlendiricinize fiziksel erişiminiz yoksa yönetici paneli ayarlarınızı kullanarak yönlendiricinizi uzaktan yeniden başlatabilirsiniz. Kullanmak Yönlendiricinizin IP’sini bulmak için bu kılavuzu kullanın, ardından uzaktan oturum açın ve Yeniden başlat yeniden başlatma komutunu verin.

ASRock X10 IoT Yönlendirici

ASRock

Yönlendiricinizin donanım yazılımını güncelleyin

Ürün yazılımı, yönlendiricinizin çalışmasını sağlayan entegre yazılımdır. Yönlendiricinin ürün yazılımı, bilgisayar işletim sistemleri kadar sık ​​yükseltilmese de, özellikle büyük bir güvenlik sorunu olduğunda ara sıra güncellemeler alır. Bir sonraki adımınız, mevcut olabilecek yönlendirici güvenlik açıklarının düzeltilmesi için yeni bir yönlendirici ürün yazılımı indirmek olmalıdır. Bunun için yönlendirici giriş bilgilerinize ihtiyacınız olacak.

Tipik olarak, ürün yazılımını kontrol etmek ve ardından indirmek için bir uygulamayı veya yönetici sitesini kullanabilirsiniz. Daha sonra bunu, yönlendiricinizin IP adresi aracılığıyla erişerek bulabileceğiniz yönetici menü sistemi aracılığıyla uygulayabilirsiniz. Bunun ne olduğundan emin değil misin? Yönlendiricinizin IP’sini nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Her marka yönlendiricinin, hatta belirsiz olanları bile, bu yönetici araçlarına erişim için kendi talimatları olmalıdır. Oturum açtığınızda seçeneklerden biri Ürün Yazılımı Güncellemesi, Yönlendirici Güncellemesi veya benzeri bir şey olacaktır. Bu seçeneği seçin ve talimatları izleyin.

Yönlendirici ürün yazılımı düzeltme ekini yükleyip uyguladığında Wi-Fi ağınızı kullanamayacağınızı lütfen unutmayın. Bu genellikle yaklaşık beş dakikadan uzun sürmez, ancak yine de akılda tutmakta fayda var. Firmware güncellenirken asla yönlendiricinizi kapatmaya veya karıştırmaya çalışmayın, çünkü bu ciddi sorunlara neden olabilir.

Yükseltme işlemi yönlendiricinizi fabrika varsayılan ayarlarına döndürürse yeniden kurulum kılavuzumuzu izleyin.

Asus yönlendirici uygulaması.

Asus

İlgili uygulamaları güncelleyin

Birçok modern yönlendirici, yönlendirici ayarlarınızı yönetmek veya yönlendirici kullanım raporlarını görüntülemek için mobil cihazlara indirebileceğiniz uygulamalar sunar.

Bu uygulamalardan birini kullanıyorsanız uygulama ayarlarınızı da ziyaret etmeli ve en son sürüme güncellemelisiniz. Atmanız gereken küçük ama önemli bir adım. Yönlendiriciniz bir sesli asistan uygulaması veya benzeri bir şey kullanıyorsa aynı durum geçerlidir.

Bir odada TP-Link Archer AXE7800 üç bantlı Wi-Fi 6E yönlendirici.

TP-Link

Yönlendiricinizi ne sıklıkla sıfırlamanız gerekir?

Çoğu kişi, teknik sorunları çözmek için yönlendiricisini sıfırlamaktan tasarruf eder, ancak bunu yapmanız gereken tek zaman bu değildir. Bilgisayarlar gibi yönlendiriciler de düzenli donanım sıfırlamalarıyla en iyi şekilde çalışır. Yönlendiricinin sıfırlanması, birden fazla cihaza veya daha eski bir yönlendiriciye sahip olanlar için kritik olan belleği de temizleyebilir. Yönlendiricinizi sıfırlamak, kötü amaçlı yazılım girişimlerini önlemenin kolay bir yoludur; FBI, bu nedenle yönlendiricinin sıfırlanmasını bile önerir.

Yaklaşık iki ayda bir, takviminizde bir yönlendirici sıfırlamasını işaretleyin. Unutursanız bu dünyanın sonu değildir, ancak cihazınızın sağlıklı kalmasını ve etkili performans göstermesini istiyorsanız çaba harcamaya değer. Bu makalede gördüğünüz gibi, yönlendiriciyi sıfırlamak hızlı ve kolaydır, bu nedenle sık sık zaman ayırmaya değer.

Sıfırlamadan sonra bile yönlendirici sorunları yaşıyorsanız, şu sayfamıza göz atmak isteyebilirsiniz: Yaygın Wi-Fi sorunları ve bunların nasıl düzeltileceği hakkında kılavuz. Ancak, en iyi ipuçlarının bile son aşamasına gelmiş bir yönlendiriciyi kurtaramayacağını unutmayın. Her şeyi boşuna denediyseniz, yeni bir yönlendirici satın almanın ve eski yönlendiricinizi bir kenara bırakmanın zamanı gelmiş olabilir.

Editörlerin Önerileri


Teknory