Yoğun bir Supercharger’da %90’ın üzerinde şarj ederseniz Tesla ekstra şarj etmeye başlayacak

Tesla, yoğun Supercharger istasyonlarını daha fazla kullanıcı için serbest bırakmak ve potansiyel olarak bu süreçte ekstra kazanç elde etmek için bir adım daha atıyor. Şirket “Süperşarj Ücretlerini” güncelledi açıklayıcı sayfa “tıkanıklık ücreti” adı verilen yeni bir ücret türüyle. Açıklamayı yapan kişi, “Belirli Süper Şarj konumlarında tıkanıklık ücretleri boşta kalma ücretlerinin yerini alacaktır” diye okuyor. “Sıkışıklık […]

Yoğun bir Supercharger’da %90’ın üzerinde şarj ederseniz Tesla ekstra şarj etmeye başlayacak

Tesla, yoğun Supercharger istasyonlarını daha fazla kullanıcı için serbest bırakmak ve potansiyel olarak bu süreçte ekstra kazanç elde etmek için bir adım daha atıyor.

Şirket “Süperşarj Ücretlerini” güncelledi açıklayıcı sayfa “tıkanıklık ücreti” adı verilen yeni bir ücret türüyle.

Açıklamayı yapan kişi, “Belirli Süper Şarj konumlarında tıkanıklık ücretleri boşta kalma ücretlerinin yerini alacaktır” diye okuyor. “Sıkışıklık ücreti, Supercharger meşgul olduğunda ve aracınızın aküsü belirli bir seviyenin üzerinde olduğunda ödediğiniz ücrettir. Sıkışıklık ücretlerinin geçerli olduğu akü şarj seviyesini aracınızın dokunmatik ekranında görebilirsiniz.”

Şirket, bu ücretin yalnızca Süper Şarj Cihazı meşgul olduğunda ve aracınızın aküsü zaten tıkanıklık ücreti seviyesinde veya üzerinde olduğunda uygulanacağını söylüyor. Bu gerçekleştiğinde, kullanıcılar Tesla uygulamasında uyarılacak ve trafik sıkışıklığı ücretleri uygulanmaya başlamadan önce araçlarının bağlantısını kesmek için beş dakikalık bir ek süreye sahip olacaklar.

Şirket, “Bu ücret, sürücüleri %100 yerine yalnızca yolculukları için ihtiyaç duydukları kadar ücret almaya teşvik ediyor. Bu, Supercharger’ların kullanılabilirliğini artırıyor, böylece herkes ihtiyaç duyduğunda erişime sahip oluyor” diyor.

Şu anda trafik sıkışıklığı ücretlerinin yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde, yüzde 90’ın üzerinde ücretlendirme yapıldığında dakika başına 1 ABD doları tutarında ücretlendirildiği görülmektedir. Ancak yukarıdaki ifade, diğer pil şarj seviyeleri için trafik sıkışıklığı ücretlerini tanıtmak için yer bırakmaktadır.

AYRICA BAKINIZ:

Tesla, Çin’de yeni potansiyel zorluklarla karşı karşıya: Xiaomi’nin ilk EV arabaları

Trafik sıkışıklığı ücretleri, kullanıcıların akü tamamen şarj olduktan sonra araçlarını şarj cihazına bağlı bırakmaları durumunda tahsil edilen boşta ücretlerden farklıdır. Trafik sıkışıklığı ücretleri nedeniyle kullanıcıların Supercharger’larda araçlarını nasıl şarj ettikleri ve bu Supercharger’ların ne kadar meşgul olduğu konusunda daha dikkatli olmaları gerekecek.

Tesla’nın SSS bölümüne göre hem rölanti ücretleri hem de trafik sıkışıklığı ücretleri, araçları ücretsiz Süperşarj ayrıcalıklarına sahip kişiler için de geçerli.

Tesla, gelecekte araçlarının tamamen şarj edildikten sonra kendi kendine hareket edebilmesi gerektiğini, bunun da ağ verimliliğini ve müşteri deneyimini artıracağını söylüyor. Şirket, “O zamana kadar araçların şarj edildikten sonra Supercharger’dan çıkarılmasını istiyoruz. Bir müşteri asla bir benzin istasyonunda pompanın yanına park edilmiş bir aracı bırakmaz ve aynı düşünce Supercharger’lar için de geçerlidir” diyor.

Değişiklik, Tesla’nın Supercharger’larını diğer elektrikli arabalara açmaya başlamasının ardından geldi ve bu da ağ üzerindeki baskıyı artırdı. BMW, Ford, General Motors, Honda, Hyundai, Nissan ve Toyota ve Volvo programa katıldı (diğerlerinin yanı sıra), arabaları 2024’te Tesla Süper Şarj Cihazlarını kullanma yeteneğine sahip olacak.

Teknory