YouTube, içerik oluşturucuların çok dilli ses parçaları yüklemesi için dublajlı video özelliğini kullanıma sunuyor

Dünyanın dört bir yanından aylık 2 milyardan fazla giriş yapan kullanıcıyla, bu özelliğin zaten var olmadığını fark etmek neredeyse şaşırtıcı. Ama şimdi burada. YouTube resmi olarak yuvarlanıyor(Yeni bir sekmede açılır) yeni çok dilli ses parçaları, küresel içerik oluşturucu kullanıcı tabanına eklendi. Daha önce test aşamasında olan ve yalnızca belirli içerik oluşturucuların kullanımına sunulan bu özellik, […]

YouTube, içerik oluşturucuların çok dilli ses parçaları yüklemesi için dublajlı video özelliğini kullanıma sunuyor

Dünyanın dört bir yanından aylık 2 milyardan fazla giriş yapan kullanıcıyla, bu özelliğin zaten var olmadığını fark etmek neredeyse şaşırtıcı. Ama şimdi burada.

YouTube resmi olarak yuvarlanıyor(Yeni bir sekmede açılır) yeni çok dilli ses parçaları, küresel içerik oluşturucu kullanıcı tabanına eklendi. Daha önce test aşamasında olan ve yalnızca belirli içerik oluşturucuların kullanımına sunulan bu özellik, YouTuber’ların birden fazla farklı ses parçasını tek bir videoya yüklemesine olanak tanıyor. Bu, içerik oluşturuculara dublajlı video içeriği sunma yeteneği sağlarken, yüklenen ses parçaları izleyicilerine ana dillerinde izleme seçeneği sunar.

YouTube’a göre, şirketin birlikte çalıştığı küçük içerik oluşturucu test grubu arasında sonuçlar çok olumlu oldu. YouTube, içerik oluşturucuların, görüntülemelerinin yüzde 15’inden fazlasının, geçen ay kanalın ana dilinden farklı bir dilde izlenen dublajlı videolardan geldiğini gördüğünü söylüyor. Ocak ayında platformda günde ortalama iki milyon saat dublajlı video izlendi. Ve bu, o ay platforma yüklenen 3.500’den biraz fazla dublajlı video arasında yer alıyor. Şu an itibariyle, YouTube dublajlı videolarında yaklaşık 40 farklı dil öne çıkıyor.

Bunun ne kadar büyük bir özellik olduğunu gerçekten vurgulamak için YouTube ayrıca piyasaya sürülmüş(Yeni bir sekmede açılır) ilk test grubunun bir parçası olarak dublajlı videolarla çalışma deneyimini ayrıntılarıyla anlatmak için en popüler yaratıcısı Mr. Beast ile birlikte oturduğu bir video.

İçerik oluşturucular, bu özellik kullanıma sunulmadan önce dublajlı video içeriği yüklediler. Ancak önceden, bu YouTuber’ların her dil seçeneği için yeni, ayrı bir video yüklemesi gerekiyordu. Ancak şimdi, bu dil seçenekleri orijinal video yüklemesinde sunulabilir.

İzleyiciyseniz, YouTube oynatıcısında bir videonun ayarlarına (dişli simgesi) tıklayarak en sevdiğiniz videonun çok dilli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Burası normalde video oynatma kalitesiyle ilgili seçenekleri seçeceğiniz yerdir, ancak dublajlı videolarda da yeni bir ses parçası özelliği göreceksiniz. YouTube, parantez içinde izleyicilere kaç dil seçeneği sunulduğunu bildirir ve kullanıcılar açılır menüden bir dil seçebilir.

İçerik oluşturucular, belirli bir video için Altyazı Düzenleyici aracından çok dilli ses parçaları yükleyebilir. YouTubers ayrıca kitaplıklarına geri dönebilecek ve mevcut tüm içerikleri için çok dilli ses parçaları yükleyebilecek.

YouTube ilk olarak videolar için altyazı ve altyazı özelliğini kullanıma sundu dönüş yolu(Yeni bir sekmede açılır) 2008’de. Yaklaşık 15 yıl sonra, kullanıcılar artık içerikleri ana dillerinde de dinleyebiliyor. İçerik oluşturucuların şu anda bu alternatif çok dilli parçaları kendilerinin üretmesi gerekse de, bunları oluşturmanın otomatik bir yolunun bulunması sadece an meselesi gibi görünüyor.

Teknory