Yüzlerce Tanık Dün Gece İnanılmaz Bir Meteor Gördü. İşte Neden Büyük Bir Anlaşma

Kullandığımız hemen hemen her şeyin içine yerleştirilmiş kameraların ortaya çıktığı günümüz çağında, dünyadan bir meteoru tespit etme olasılığı daha da arttı. Bildirilen olayların çoğu, örneğin, birçoğunun sahip olduğu yapay zeka destekli hareket algılama özellikleri olmadan yakalanmayabilecek olan kapı zili kameralarından geldi. Geniş rapor yelpazesine katkıda bulunan bir başka şey de meteorun kendisinin uçuş yolu. AMS’den […]

Yüzlerce Tanık Dün Gece İnanılmaz Bir Meteor Gördü.  İşte Neden Büyük Bir Anlaşma

Kullandığımız hemen hemen her şeyin içine yerleştirilmiş kameraların ortaya çıktığı günümüz çağında, dünyadan bir meteoru tespit etme olasılığı daha da arttı. Bildirilen olayların çoğu, örneğin, birçoğunun sahip olduğu yapay zeka destekli hareket algılama özellikleri olmadan yakalanmayabilecek olan kapı zili kameralarından geldi.

Geniş rapor yelpazesine katkıda bulunan bir başka şey de meteorun kendisinin uçuş yolu. AMS’den Mike Hankey’e göre uzay kayası kesinlikle daha büyükken (per. Muhabir Sanjay Maru), aldığı sığ açı, bölgedeki açık gökyüzü ile birleştiğinde, normalden iki kat daha uzun bir süre boyunca çok daha geniş bir mesafeden (600 mile kadar) görülebilmesine neden oldu. Bu öğleden sonra gelen raporların ilk akışı sırasında, şimdiden yılın en büyük ikinci gözlemiydi.

Hankey, günün saatinin ideal olduğunu da kaydetti. Karanlık gökyüzü ve büyük ölçüde eve gidip gelen bir iş halkı kombinasyonu, görünürlüğünün artmasına yardımcı oldu. Göre AMS veritabanıBu, 2022’de tek bir meteor için ABD raporlarının en büyük koleksiyonudur ve 25 Temmuz’daki bir olay için 600’den fazla raporu geride bırakır. Küresel olarak, 16 Mayıs (895) ve 14 Eylül (1259) tarihlerinde Avrupa genelinde görülenlerin arkasında üçüncü sırada yer alıyor.

Teknory