Açık Kaynak Kod Nedir? 7 Yazılım Örneği

Açık kaynak kod , sanki bir yerlerden duymuşsunuz gibi değil mi. İşte size tüm detaylarıyla açık kaynak kod nedir ve ne anlama gelir konusunu anlatıcağız.

Açık Kaynak Kod Nedir? 7 Yazılım Örneği

Açık kaynak kod yazılım herkesin erişimine açık, değişip geliştirebileceği kaynak kodlu bir yazılım türüdür.  Hiçbir lisanslama gerekmez ve düzeltmeleri genellikle online ortamda istediğiniz şekilde olabilir. Hatta bazı durumlarda açık kaynak kodlar arasında düzeltme bile yapabilirsiniz. Dünya üzerinde de 100’den fazla açık kaynak kodlu yazılım lisansı bulunur.  

Açık Kaynak Kodlu Tarayıcılar Hangileri? 

Birçok web tarayıcısı açık kodları yapılarında bulundurur. Bu sayede takip edilir, izlenir ve düzeltilebilir bir yapıyı almıştır. Kolayca ulaşılabilir olmaları da büyük bir avantaj. Web tarayıcıları üzerinde açık kaynak kod örnekleri ‘ne şimdi ayrıntılı bakalım. 

  1. Chromium
  2. Firefox
  3. QupZilla 

1.Chromium 

Google Chrome ile kardeş sayılır. Aralarında ki fark; Chrome çoğunlukla kapalı kaynak kod kullanırken, Chromium tamamen açık kod kullanır. Şu an uygulama geliştirme aşamasında olduğundan dolayı da mevcut bir sürümü yoktur. 

2.Firefox 

Frefox olmadan açık kaynak kodlu tarayıcılar için konuşmak imkânsız. Dünyanın en popüler ikinci web tarayıcısı olan Firefox kullanıcılara; cihazlar arası senkronizasyon, şifre yönetimi, izleyici engelleme… Gibi avantajlar sunar. 

3.QupZilla 

İlk kez 2010 yılında kullanılmaya başlamasına rağmen hızla ilerledi. Kullanılan tüm web tarayıcılarının özellikleriyle neredeyse aynı oranda çalışır ve tüm özellikleri içerir. Zengin ve basit bir ara yüze sahiptir. 

Açık Kaynak Kodlu Programlar Hangileri? 

Yazılım sektöründe genellikle çok bilinen açık kaynak kod kullanan birçok program bulunur. Bu programlar hem günlük hayatımızı kolaylaştıran bir takım işlemleri yapmamızı sağlar hem de geliştirebilir ve değiştirebilir birçok eklentiyi bize sunar. Bu programlardan bazıları; 

  1. Apache OpenOffice
  2. LibreOffice
  3. Eclipse
  4. Scribus

Açık kaynak kod yazılımlar

1.Apache OpenOffice 

Özgür ve ücretsiz diye tabir edilen yazılım ailesinin bir programıdır. Kelime işlemcileri, hesap tablosu, sunum yapma, veri tabanı gibi bileşenleri içermektedir. 

2.LibreOffice 

Ofis programları ile uyumlu çalışabilen bir programdır. Güncel yazılımı size sağlar. Birbirine uyumlu çalışan uygulamaların bir toplamıdır desek yalan olmaz. 

3.Eclipse 

Eclipseodaklandığı temel nokta Java ve Java ‘nın ilişkili olduğu teknolojiler olsa da, esnek yapısı ile  C ve Python gibi farklı diller için de kullanılmaktadır. 

4.Scribus  

Masaüstü yayıncılık yazılımıdır. Açık kaynak kod yazılımlar arasında bayağı popülerdir. PDF ve Postscript düzeyinde dosyalar elde etmek amacıyla oluşturulmuştur.