Google Chrome Site Engelleme Nasıl Yapılır?

Google Chrome site engelleme işlemi nasıl yapılır? Ebeveyn kontrolünü elden bırakmak istemiyorsanız çocuklarınızın bazı web sitelerine nasıl erişim engeli getirebileceğinizi öğrenmek iyi bir fikir olabilir.

Google Chrome Site Engelleme Nasıl Yapılır?

Google’ın web tarayıcısında herhangi bir web sitesini engellemek için neler yapılması gerektiğini öğrenmek istiyorsanız rehberde yer verilen adımları sırasıyla takip etmeniz yeterli olacaktır.

Chrome Site Engelleme Adımları

  • İlk olarak Chrome’un web mağazasından Chrome uzantısı BlcokSite’nin sayfasına gidin ve “Chrome’a ekle” butonuna tıklayın.
  • Web uzantısını indirdikten sonra adres çubuğunun hemen yanına kırmızı renkli bir simge gelecektir. Bu uzantı simgesinin geldiğinden emin olduktan sonra engellemek istediğiniz web sitesine gidin.
  • Engellemek istediğiniz web sitesinin “Twitter” olduğunu varsayalım. Twitter’ın sitesine gittikten sonra sağ üst köşedeki uzantı simgesine tıklayın ve “Block this Site” butonuna tıklayın.
  • Birden fazla web sitesi engellemek veya engellediğiniz bir web sitesinin erişim engelini kaldırmak istiyorsanız “Edit block this” butonuna tıklayın.
  • Önünüze gelen sayfada tüm engellenmiş siteler yer alacaktır. Bu sitelerin sağ tarafında yer alan “-” butonuna tıklarsanız erişim engeli doğrudan kalkacaktır. Aynı anda birden fazla web sitesi engellemek için “Block Sites” yazısının altındaki butonun içerisine engellemek istediğiniz web sitesinin adresini yazın ve yeşil renkli “+” butonuna tıklayın.

Chrome Site Engelleme Faydaları Nelerdir?

Dünyanın en çok kullanılan web tarayıcılarından Google Chrome, kötü niyetli web sitelerini büyük bir çoğunlukla otomatik olarak engelleyerek web kullanıcılarının güvende kalmasını sağlamaya devam ediyor ancak bazı kötü web siteleri arka planda olup bitenleri o kadar başarılı bir şekilde saklamayı beceriyor ki dünyanın dört bir yanında popüler olan bir web tarayıcısı bile o web sitesindeki tehditleri tespit edemiyor.

Bu makalede yer alan adımları takip ederseniz zararlı kod ve benzerlerini içeren herhangi bir web sitesine yalnızca saniyeler içerisinde erişim engeli getirebilirsiniz. Yukarıdaki talimatları takip ederek bir web sitesine erişim engeli getirirseniz Google Chrome kullandığınız süre boyunca o web sitesine girilmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Google Chrome tarayıcısı üzerinden bir site engellemenin temel yararları şunlardır:

1. Dikkat Dağıtıcı Siteleri Odak Merkezinizden Çekip Alır

Kendinizi ne zaman çevrim içi olursanız belli başlı web sitelerine istençsiz girerken buluyor olabilirsiniz. Bu aslına bakılırsa çok fazla internet kullanıcısının mücadele etmeye kalkıştığı fakat her defasında mağlup olduğu bir sorundur.

Kullanıcıların özellikle çalışma saatleri içerisinde sıklıkla ziyaret ettiği web siteleri genellikle sosyal medya sitelerinden oluşur. Bu siteler dikkat dağıtıcı siteler grubundadır. Masabaşı bir işle meşgulseniz işinizin büyük bir kısmını muhtemelen bilgisayar üzerinden yapıyorsunuzdur. Dikkatinizi dağıtmada çok başarılı olan bu siteler ise sizi asıl odaklanmanız gereken konudan alıp uzaklaştıracak ve işinizi tamamlamanıza engel olacaktır.

Facebook, Twitter ve daha nicesini Chrome site engelleme adımlarını takip ederek engellerseniz bu sorunun üstesinden gelebilir; işlerinize daha çok zaman ayırma fırsatı elde edebilirsiniz.

. Zararlı Sitelere Girilmesini Engeller

Evinizdeki bilgisayarınıza çocuğunuzun da erişimi varsa ve çocuğunuzun siber güvenliğe dair çok fazla bilgisi yoksa istemeden de olsa zararlı sitelere girebilir. Bu siteler, internet kullanıcısına bilgisayara ciddi hasar verecek virüsleri indirtmek için binbir türlü yönteme başvurur.

Çocuğunuz bilinçli bir internet kullanımı hakkında yeterince bilgili değilse bilgisayarınıza zarar vereceğini düşündüğünüz web sitelerini engelleyerek çocuğunuzun bilgisayarınıza virüs bulaştırmasının önüne geçebilirsiniz.

3. İnternet Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sahibi Yapar

Web tarayıcınızı kullanarak hangi web sitelerinin ziyaret edilip edilmeyeceğini söz konusu yöntemle birlikte siz belirleyebilirsiniz ancak şunu unutmamanız gerekiyor: Uzantının nasıl kullanıldığı hakkında bilgisi olan kişiler, sizin engellediğiniz web sitesinin erişim engelini kaldırabilir ve web sitesine yeniden erişim sağlayabilir.

Bu yöntem daha çok odaklanma sorunundan şikâyetçi olan kişilere göre bir yöntemdir. Çalışma saatleri içerisinde belirli web siteleri yüzünden dikkat dağınıklığı yaşıyorsanız bu yöntemi kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.