Microsoft Word için En İyi 10 İpucu

Microsoft Word, kelime işlemede fiili standarttır. Yüzeyde basit, ancak son derece yetenekli ve etrafta dolaştığınızda zengin özelliklere sahip.

Microsoft Word için En İyi 10 İpucu

Ödevler, denemeler, iş raporları, araştırma projeleri, özgeçmişler ve daha fazlasını hazırlamak için neredeyse hepimizin okulda ve işyerinde karşılaştığı üretkenlik uygulamalarından biridir.

Word, temel grafik tasarım için de kullanışlı olabilir. Dijital yayıncılık için kapak sayfaları, kartvizitler, broşürler ve hatta eksiksiz dergiler ve e-kitaplar oluşturabilirsiniz. Ancak zengin yetenekleri, onu sıradan, günlük kullanıcılar için eşit derecede iyi kılıyor.

Word'ün giriş ve çıkışlarını öğrenmek çok faydalı olabilir, bu da sizi daha üretken kılar, ayrıca iş arkadaşlarınız da yanlarında bir Microsoft Word gurusunu takdir edeceklerdir.

Bu makalede, acemi ve ileri düzey Word kullanıcılarını belgelemede daha etkili ve verimli hale getirecek birkaç önemli ipucu ve püf noktası topladık. Bu özellik için Windows 10 PC'de Microsoft Word 2021 kullanıyoruz. Ancak endişelenmeyin, Word, Office veya OS sürümünüz farklıysa, en az MS Office/Word 2013 veya sonraki bir sürümünü çalıştıran bir Windows veya Mac PC'niz varsa, ipuçlarının neredeyse tamamı işe yarayacaktır...

1. Word'ün yerleşik pano geçmişi aracını kullanın

Belgelerle çalışmak genellikle çok sayıda kopyalama ve yapıştırma eylemi içerebilir. Word, Ctrl+X / Ctrl+C / Ctrl+V kısayollarının yanı sıra sürükle ve bırak özelliğini desteklerken, Office Panosu aynı anda 24 öğeye (metin ve resimler) kadar toplamaya izin verir.

Pano geçmişinin ne kadar yararlı olabileceğini daha önce belgeledik , ancak sisteminizde böyle bir araç kurulu değilse, Microsoft Office'in araçlarına güvenebilirsiniz. Bu özelliği doğru bir şekilde kullanmak, sizi farklı programlar arasında sık sık geçiş yapmaktan kurtaracaktır. Ayrıca, bir 'Ofis' panosu olmak, Excel, PowerPoint veya Outlook gibi diğer MS Office uygulamaları arasında öğeleri özgürce taşıyabileceğiniz ve yönetebileceğiniz anlamına gelir.

Windows Panosuna giden Dosya Gezgini'nden kopyalanan öğelerin Office Panosu'nda görünmeyeceğini, ancak yine de bunları belgenize yapıştırabileceğinizi belirtmekte fayda var.

Giriş Sekmesi altındaki Pano etiketinin yanındaki küçük oka tıklayarak Office Panosu Bölmesi'ne erişebilirsiniz. Bunu yapmanın daha da hızlı bir yolu, Ctrl+C'ye iki kez basmaktır. Bu kısayolu etkinleştirmek için Pano bölmesinin sol alt kısmındaki Seçenekler düğmesine tıklayın ve ilgili ayarı seçin.

Pano bölmesi, bir tarayıcı bağlantısı, e-posta metni, bir çalışma sayfasından veriler veya bir sunudan bir görüntü gibi başka bir programdan kopyaladığınız son 24 metni/görüntüyü sırayla listeler.

Tek bir öğeyi çift tıklatarak yapıştırabilir veya "Tümünü Yapıştır" düğmesini tıklayarak hepsini bir kerede belgenize ekleyebilirsiniz. Projenizle işiniz bittiğinde, 'Tümünü Temizle'yi tıklayarak panonun içeriğini temizlemek iyi bir fikirdir. Boş bir pano gizlilik açısından iyidir, ayrıca bir sonraki göreviniz için yeni bir başlangıç ​​yapmanızı sağlar.

2. PDF'leri oluşturun, düzenleyin ve içe/dışa aktarın

MS Word ile PDF'leri dışa ve içe aktarma yeteneği, programın en kullanışlı özelliklerinden biridir. .pdf ve .docx biçimleri arasında dönüştürme/atlama söz konusu olduğunda, özellikle de ağır biçimlendirme söz konusuysa, bazı sınırlamalar vardır, ancak yine de bir PDF dosyasındaki bir görüntünün parçası olsa bile metni kolayca çıkarabilir veya düzenleyebilirsiniz.

Word dosyanızı PDF olarak dışa aktararak belgenizde değişiklik riskini en aza indirebilir veya bir parola ile koruyabilirsiniz.

Dosya > Dışa Aktar'a gidin ve "PDF/XPS Oluştur" düğmesini tıklayın. "Farklı Kaydet" yoluna giderseniz, çok daha fazla dosya formatı olmasına rağmen benzer bir iletişim kutusu açılacaktır.

Tercihinizi seçtikten sonra, birkaç önemli özelliği daha da tamamlamak için Seçenekler düğmesine basın. Mac için Word'de bu düğmeyi göremeyebileceğinizi, ancak neyi kaçırdığınızı bulmak için okumaya değer olduğunu unutmayın.

  • PDF-A Uyumluluğu

PDF/A uyumlu onay kutusunu işaretlemek, herhangi bir cihazda/ekranda güvenilir bir şekilde açılmasını sağlamak için tüm içeriğinizi PDF'ye gömer ve belgenizin uzun vadede arşivlenmesi ve çoğaltılması gerekiyorsa kullanışlıdır.

Değişmeyi önlemek için JavaScript'i devre dışı bırakır, gömülü video/ses kullanımını yasaklar ve ayrıca dosyanın içeriğinin her zaman tam olarak kullanılabilir olması için parola şifrelemesini desteklemez.

  • Görüntü kalitesi için optimize edin

Bu ayar oldukça basittir. Dosya boyutu pahasına görüntü kalitesini koruyan bir PDF alacaksınız, bu da onu çevrimiçi veya e-posta eki olarak paylaşmaya uygun hale getirmez. Belgeniz ve yüksek çözünürlüklü görüntüleri yazıcılara yönlendirilirken bu seçeneği işaretleyin.

Büyük ölçekte dijital baskı için MS Publisher, Affinity Publisher veya Adobe InDesign gibi özel yazılımları kullanmanız daha iyi olabilir.

  • Yazı tipleri gömülü olmadığında bitmap metni

Beğendiğiniz bir yazı tipi dışa aktardığınız PDF'de görünmeyebilir. Bunun nedeni, fontun lisans kısıtlamalarının, PDF'lere gömülmesini engellemesi veya belgeyi görüntüleyen cihazda gerekli fontun yüklü olmamasıdır.

Sınırlamayı aşmak için bu seçeneği işaretleyin ve MS Word, belgenizin istediğiniz yazı tipinde görünmesi için metninizi bitmap görüntü formatına dönüştürmeye çalışacaktır.

  • Belgeyi bir parola ile şifreleyin

Word dosyaları için parola korumasına ek olarak, MS Word ayrıca PDF'leri bir parola ile kaydedebilir ve şifreleyebilir. Bu seçeneği işaretleyin, böylece PDF/A uyumluluğunu devre dışı bırakın ve 6-32 karakter arasında bir şifre atayın.

PDF olarak dışa aktarıldıktan sonra, belgeniz açıldıktan sonra kilitlenir ve kilit açma/şifre çözme için bir parola gerekir.

İçe Aktar (PDF'den Word'e)

Ayrıca Word içinde biraz PDF metin düzenlemesi yapabilirsiniz. Uygulama, dönüştürmeye başlamadan önce belgeniz için geçerli olabilecek sınırlamaları bilmenizi sağlar.

Bir PDF'yi içe aktarmak için Dosya > Aç'a tıklayın, Gözat'a basın ve belgenize gidin. Dosyanız dizinde görünmüyorsa, belge türlerinde PDF'yi seçin.

Alternatif olarak, doğrudan PDF belgenize sağ tıklayarak ve MS Word ile açılacak şekilde ayarlayarak dönüştürme ve düzenleme işlemine başlayabilirsiniz. İçe aktarılan belgeniz biçimlendirme ve grafikler açısından aşırı karmaşık olmadığı sürece, tüm içeriğini Word içinde düzenleyebilir ve yeniden PDF olarak dışa aktarabilirsiniz.

3. Uzun belgeleri yeniden düzenlemek için Anahat Görünümü'nü kullanın

Büyük belgelerle çalışırken, hızlı bir şekilde yeniden yapılandırmaya yardımcı olabilecek madde işaretli bir içerik listesi almak için Anahat Görünümü'nü kullanabilirsiniz.

Anahat Görünümü, belgedeki tüm resimleri atlar ve belgenin hiyerarşisini daha iyi anlamak için farklı başlık düzeylerini ve alt metinleri görmenizi sağlar.

Anahat Görünümü, daha hızlı gezinmeye ek olarak, hızlı yeniden düzenleme için sürükleyip bırakmanıza olanak tanır. Word'ün şerit/araç çubuğundaki Görünüm sekmesine tıklayarak ve Anahat'a basarak bu görünüme geçin.

4. Okunabilirlik puanı alın

Belgenizin okunabilirliğini geliştirmek için fazladan zaman harcamak her zaman iyi bir fikirdir. Okunabilirlik puanı almak ve metinde iyileştirme amacıyla değişiklikler yapmak için Word'ün yerleşik yazım denetleme özelliklerini kullanabilirsiniz.

Dosya > Seçenekler'e gidin ve ardından Yazım Denetleme'yi seçin .

Bu özelliği etkinleştirmek için "Word'de yazım ve dil bilgisini düzeltirken" altında son iki seçeneği sırayla işaretleyin. Yazım denetimi için kısayol tuşu (F7) artık belgeniz için anında okunabilirlik istatistiklerini almak için de kullanılabilir.

Bu özelliği etkinleştirmek, belgenizi Word'ün yazım ve dil bilgisi denetiminden geçirir ve ardından ona Flesch Reading Ease testi ve Flesch-Kincaid Grade Level testine göre bir okuma düzeyi atar. Bu testler hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz , ancak bunun özü, ortalama cümle uzunluğunu ve kelime başına hece sayısını dikkate almalarıdır.

Microsoft, Grade Level testi için 60 ile 70 (Flesch Okuma Kolaylığı testi) ve 7,0 ile 8,0 arasında puanlama yapılmasını önerir. Birkaç revizyona rağmen bu sonuçlara ulaşamıyorsanız, kendinize fazla yüklenmeyin. Amacınız belgenizi iyileştirmek ve basitleştirmek olmalıdır.

5. Word Dosya kurtarma...

Ani bir bilgisayar çökmesi, güç kaybı veya yanlış tıklama, saatlerce kaydedilmemiş çalışmanızı anında kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle Word, Otomatik Kaydetme ve son kaydedilmemiş belgelerinizin bir kopyasını geçici olarak tutan bir belge kurtarma özelliği ile donatılmıştır.

Bu dosyaları görüntülemek için Dosya > Bilgi'ye gidin ve Belgeyi Yönet'i seçin. "Kaydedilmemiş Belgeleri Kurtar" üzerine tıklayın ve iletişim kutusunda listelenen dosyalardan seçin.

Geri yüklenen sürümü her zaman beğeninize göre bulamayabilirsiniz ve Word, dosyanın hasarlı veya bozuk olduğunu düşünürse bir dosyanın onarılması gerekebilir. Bununla birlikte, kısmen kurtarılmış bir belge bile boş bir sayfa ile başlamaktan daha iyidir.

Ayrıca, programın otomatik kaydetme sıklığını artırmak ve kaydedilmemiş dosyaların geçici konumunu değiştirmek için Word'ün otomatik kurtarma ayarlarında ince ayar yapabilirsiniz. Bunu yapmak için Dosya > Seçenekler'e tıklayın ve açılır menüden Kaydet'i seçin. Burada, diğer ayarların yanı sıra, Word'ün kaç dakika sonra otomatik olarak kaydedileceğini belirleyebilir ve otomatik kurtarma dosyalarını depolamak için başka bir konum seçebilirsiniz.

6. Word belgelerinin dosya boyutunu küçültün

Birkaç sayfa metin içeren bir Word belgesi çok fazla endişe yaratmayacaktır. Ancak, görüntüler ve diğer özelleştirmeler birikmeye başladığında dosya boyutu gözle görülür şekilde artabilir. Sonuç olarak, belgenizin çevrimiçi olarak paylaşılması ve açılması zorlaşabilir veya e-posta eki olarak gönderilemeyecek kadar büyük olabilir.

Bir Word belgesinin boyutunu küçültmenin birkaç yolu vardır. İlk olarak, daha verimli .docx biçiminde kaydettiğinizden emin olun, ancak aynı zamanda görüntüleri sıkıştırabilir ve kullanım durumunuza en uygun çözünürlüğü seçebilir, yazı tiplerini gömmekten kaçınabilir ve işbirliğine artık gerek kalmadığında izlemeyi devre dışı bırakabilirsiniz.

Görüntüleri Sıkıştır

Belgenizde bir resim seçin ve Resim Formatı sekmesine (şerit menüsü) tıklayın. Resimleri Sıkıştır'a tıklayın ve seçilen resim veya belgenizdeki tüm resimler için daha düşük bir çözünürlük belirleyin.

Yazı tiplerini gömmekten kaçının

MS Word, TrueType ve OpenType yazı tiplerini gömebilir, böylece bu yazı tipleri yüklü olmasa bile diğer bilgisayarlarda amaçlandığı gibi görüntülenebilir.

Yazı tiplerini gömmek tutarlılık açısından iyi olsa da, bir belgenin boyutuna katkıda bulunabilirler. Seçenek varsayılan olarak devre dışı bırakılmış olsa da, Dosya > Seçenekler'e gidip Kaydet sekmesini seçerek Word'ün bir yazı tipi gömmediğinden emin olabilirsiniz.

Aslına uygunluk ayarları altında, tamamen gömmekten kaçınmak için "Yazı tiplerini dosyaya göm" seçeneğinin işaretini kaldırın. Bununla birlikte, ilk alt seçeneği işaretleyerek kaliteyi korurken belge boyutunda yine de küçülme elde edebilirsiniz. Bu, kullandığınız özel karakterleri veya stilleri korumanıza izin verir, ancak diğer kullanıcılar için bazı düzenleme kısıtlamaları getirir. Bir belgede daha fazla düzenleme yapılması bekleniyorsa bu seçeneğin işaretlenmemesi önerilir.

İzlemeyi Devre Dışı Bırak/Durdur

eğişiklikleri izleme yeteneği, başkalarının bir belgeyi düzenlemesine, değişiklik önermesine, yorum yapmasına ve ardından orijinal yazara geri vermesine izin veren oldukça kullanışlı bir özelliktir.

Ancak zamanla, bu veriler belgenin boyutunu artırabilir ve bu bilgilerin bir belgenin son revizyonunda gereksiz yere saklanmasına neden olabilir.

Bu nedenle, iş arkadaşlarınızla işbirliğini tamamladıktan sonra değişiklikleri izlemeyi devre dışı bırakabilir/durdurabilirsiniz. Gözden Geçir sekmesine gidin ve kapatmak için Değişiklikleri İzle'yi seçin. Alternatif olarak, bu ayarı etkinleştirmek/devre dışı bırakmak için Ctrl+Shift+E kısayolunu kullanın.

7. Belgeleri parolayla koruyun, salt okunur yapın

Hassas veya kişisel nitelikteki belgelerle çalışırken güvenlik önlemleri almak önemlidir. MS Word, dosyanızı bir parola ile şifrelemenin yanı sıra düzenleme ve erişim kısıtlamaları atamayı oldukça kolaylaştırır. Ayrıca, başka değişiklikleri önlemek için bir belgeyi salt okunur olarak da ayarlayabilirsiniz.

Bir parola belirlemek için Dosya > Bilgi'ye gidin ve Belgeyi Koru'ya tıklayın. Açılır menüden "Parola ile Koru" seçeneğini seçin ve gösterilen talimatları izleyin. Bir parola belirledikten sonra, Word dosyayı şifreler ve ileride belgeyi açarken sizden bunu ister.

Belgenizi korumanın başka bir yolu da düzenleme kısıtlamaları koymaktır. Bu, biçimlendirmeyi çeşitli stiller (tablolar, başlıklar vb. için biçimlendirme) ile sınırlandırmanıza ve diğer kullanıcıların değişiklikleri izlemesini, yorum eklemesini, form doldurmasını veya belgeyi salt okunur olarak ayarlamasını isteyip istemediğinizi belirtmenize olanak tanır. .

Bir belgenin bir bölümünde değişiklik yapmak için bir iş arkadaşınıza ihtiyacınız varsa veya belirli kullanıcıların değişiklik yapmasını istiyorsanız, gerekli metin yığınını seçebilir ve istisnalar altında adlarını ekleyebilirsiniz. "Evet, Korumayı Zorlamaya Başla" düğmesine basarak bu ayarları etkinleştirin.

MS Word'ün Belgeyi İncele özelliği, yazar adı, konu, başlık, makrolar ve e-posta başlıkları, yönlendirme fişleri (belge dolaşımı) ve gizli metin gibi diğer kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler gibi belge meta verilerini kontrol etmek veya kaldırmak için de kullanılabilir.

Bunu, belgeyi başkalarıyla paylaşmadan önce iş arkadaşlarınızla işbirliği geçmişini (yorumlar, değişiklikleri izleme, düzeltmeler) kaldırmak için de kullanmak isteyebilirsiniz.

Belgeyi İncele özelliği, Dosya > Bilgi'ye gidip Sorunları Kontrol Et'i tıklatarak etkinleştirilebilir. Açılır menüden, Word'ün sizin için kontrol edebileceği tüm öğeleri listeleyen yeni bir pencere açacak olan ilk seçeneği seçin. Seçiminizi yaptıktan sonra İncele'ye tıklayın ve Word'ün belgeyi analiz etmesine izin verin. Bir öğe kategorisinin yanındaki Tümünü Kaldır'a basarak bilgileri gerektiği gibi gözden geçirin ve kaldırın ve belge inceleme sürecini tamamlamak için Kapat'a tıklayın.

8. Filigran ekleyin veya kaldırın

Filigran kullanmak, belgenizi korumanın başka bir yoludur, ancak bu sefer içeriğin sahipliğini iddia etmek, Taslak ve Acil gibi terimleri kullanarak okuyuculara amacını tanımlamak veya ana belgenin arkasında Gizli veya Çok Gizli görünmesini sağlayarak gizliliği konusunda onları uyarmak istiyorsunuz. belge boyunca metin.

Alternatif olarak, filigran olarak şirket logonuz gibi bir görsel kullanabilirsiniz.

Bunu yapmak için Tasarım sekmesine tıklayın ve Filigran'ı seçin. Mevcut örneklerden birini seçin veya Özel Filigran'a tıklayarak kendi metin/resim tabanlı filigranınızı uygulayın.

Kullandığınız tür ne olursa olsun, ana içeriğin görünür ve kolay okunmasını sağlamak için resim filigranı ve metin için yarı saydamlık ile arınma efektini kullanmanız önerilir. Bir belgedeki filigrandan kurtulmak mı istiyorsunuz? Şeritteki Tasarım sekmesine gidin ve Filigran alt menüsünde Filigranı Kaldır seçeneğini seçin.

9. Kullanılabilirlik ince ayarları: Araç çubukları ve karanlık mod

Word, üretkenliğinizi korumanıza yardımcı olmak için arka planda aktif olarak çalışan birçok özelliğe ve ön planda araçlara sahiptir. Başlık çubuğunda bulunan Hızlı Erişim Araç Çubuğuna, onun altında bulunan şeride ve Word penceresinin altında bulunan durum çubuğuna odaklanacağız.

Hızlı erişim çubuğu

Hızlı Erişim Araç Çubuğu, Geri Al ve Yinele düğmelerinin yanında disket kaydetme simgesinin bulunduğu yerdir. Daha yeni Word sürümleri, çalışmanızı sürekli olarak buluta (OneDrive, SharePoint) kaydetmek için Otomatik Kaydet geçişini de içerir.

Bu araç çubuğunu değiştirmek için küçük okla özelleştir düğmesine tıklayabilir veya mevcut bir öğeye sağ tıklayabilirsiniz. Alt menü, yeni bir belge açmak, tablo çizmek veya baskı önizlemeye erişmek gibi seçebileceğiniz öğelerin bir listesini görüntüler. Ayrıca bu araç çubuğunu, üstte daha az kalabalık olması için şeridin altında görüntülenecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Kurdele

Şerit, her biri bir belgeyi düzenlemek ve biçimlendirmek için çeşitli araçlar önermek üzere etiketlenmiş bir dizi sekmedir. Bir sekmeye sağ tıklayarak veya Dosya > Seçenekler'e gidip Şeridi Özelleştir'i seçerek şeridi değiştirebilirsiniz.

Gördüğünüz ve şeride ekleyebileceğiniz öğeler, Hızlı Erişim Araç Çubuğu için gösterilene benzer. Ancak, yeni bir sekme oluşturarak ve özel iş akışınıza uygun bir dizi komutla doldurarak deneyimi daha da kişiselleştirebilirsiniz. MS Word'ün varsayılan şerit düzeni çoğu kullanıcı için yeterince iyi olsa da, onu kendi beğeninize göre ayarlama esnekliğine sahip olmak yine de güzel.

Şeridi çok kalabalık mı buldunuz? Şeridi Özelleştir menüsünden kullanmadığınız sekmelerin seçimini kaldırın veya dikkatiniz dağılmayan bir yazma deneyimi için sağ taraftaki yukarı oka tıklayarak sekme adlarını gösterecek şekilde daraltın (Kısayol: Ctrl+F1).

Durum çubuğu

Durum Çubuğu (altta), Word'ün belgenizin ilgili niteliklerinin yanı sıra çeşitli okuma modlarını (Odaklama, Okuma, Yazdırma ve Web düzenleri) ve yakınlaştırma kaydırıcısını gösterdiği ve dinamik olarak güncellediği yerdir.

Herhangi bir yere sağ tıklayarak ve ardından alt menüden öğeleri seçerek/seçimi kaldırarak özelleştirebilirsiniz. Burada bulunması gereken bazı yararlı öğeler, bu deneme kelime sınırını hedeflediğinizde sayfa numarasını ve kelime sayısını içerir.

Ayrıca, herhangi bir yazım veya dil bilgisi hatası, daha fazla ayrıntı için tıklayabileceğiniz yazım denetimi durumu göstergesine yansır. Ayrıca, Word'ün değişiklikleri izleme özelliği, Gözden Geçir sekmesinde gezinmek yerine hızlı erişim için buraya yerleştirilebilir.

Karanlık Mod ile ışıkları kapatın

Bu günlerde karanlık mod seçeneği sunmayan popüler uygulama veya hizmet yok denecek kadar az. Word bu partiye biraz geç kalmış olsa da, kullanıcılar nihayet gecenin geç saatlerinde rahatça çalışmak için programın retina yakan beyaz tuvalini koyu gri renge çevirebiliyorlar.

Word aracılığıyla karanlık modu etkinleştirmek için önce Office Temasını Siyah olarak ayarlamanız gerekir.

Bu, Dosya > Hesap'a gidip mevcut temalardan Siyah'ı seçerek yapılabilir. Şimdi, tuval dahil MS Word'ün tüm alanları, metin rengi ve uygulamadaki diğer renkli öğeler buna göre ayarlandığında koyulaşacak.

Şeritteki Görünüm sekmesine tıklayarak ve Modları Değiştir'i seçerek beyaz ve koyu tuval arasında geçiş yapabilirsiniz. İkinci seçeneğin yalnızca Office Teması Siyah olarak ayarlandığında göründüğünü unutmayın.

10. Akış şemalarını ve zihin haritalarını kullanarak kelimelerin ötesine geçin

Word, metin belgeleri oluşturmak için çok sayıda özelliğe ek olarak, bilgileri başka ilginç şekillerde iletmek için de kullanılabilir. Fikirler ve düşünceler, bir süreçteki öğeler arasındaki ilişkiyi anlamak için zihin haritaları veya akış şemaları oluşturarak görsel olarak temsil edilebilir.

Temel şekiller ve çizgiler ekleyerek veya Word'ün SmartArt grafik koleksiyonuna dokunarak bir zihin haritası veya akış şeması oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bunlara Ekle şeridine gidip SmartArt'a tıklayarak erişilebilir.

SmartArt iletişim kutusu, iş akışı gereksinimlerine göre her bir türün altında farklı grafik türleriyle birlikte bir dizi diyagram kategorisini listeler. Örneğin, bir hizmetin katmanları/paketleri (Basic, Premium, Pro vb.) arasındaki farkı kısaca açıklamak için Listeler altındaki Yatay Madde İşareti Listesini kullanabilir veya bir zihin haritası ve ardından ilgili tüm öğeleri içerecek şekilde genişletin.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, SmartArt iletişim kutusundan herhangi bir diyagramı seçin ve bu şeklin kullanım durumunuza daha uygun olup olmadığını görmek için açıklamasını gözden geçirin.