Windows 10 Oyun Modu Açma : 4 Adımda

Windows 10 oyun modu açmak için windows 10 kullanıcıları büyük bir çaba sarf ediyor. Biz bu yazımızda sizlerin bu sorununu gidermeye çalıştık

Windows 10 Oyun Modu Açma : 4 Adımda

Windows 10 oyun modu, gelen son güncelleme ‘’Windows 10 Creators Update’’ ile kullanıcıların beğenisine sunuldu. Microsoft firmasının en değer verdiği işletim sistemi versiyonu olan Win 10, kullanıcıların oyun performansını arttırmaya yönelik birçok adım atmıştı.  

Win 10 oyun modu açıldığında ekran kartı, işlemci ve bellekler oyuna öncelik tanır. Bununla birlikte de oynadığınız oyunda herhangi bir kasma ve donma olayı yaşanmaz. Bu mod tamamen oyun zevkini ve performansını arttırmaya yöneliktir. 

Windows 10 Oyun Modu Nasıl Açılır? 

Windows 10’da oyun modunu açmak için 4 basit adım atmanız yeterlidir. Bu adımlar aşağıdaki gibidir; 

  • Adım 1: İlk olarak ‘’Ayarlar’’ bölümüne giriş yapın. 
  • Adım 2: Daha sonra Oyun seçeneğine tıklayarak paneli açın. 
  • Adım 3: Panel açıldıktan sonra ‘’Oyun modu’’nu işaretleyin ve etkinleştirin. 
  • Adım 4: Daha sonra herhangi bir oyuna girin ve Windows + G kombinasyonunu yapın. Kombinasyonu yaptıktan sonra modu tekrar aktifleştirin. 

Win 10 Oyun Modu Ne İşe Yarar?

Bu mod ile birlikte bilgisayarınızın bütün gücü oyunlara verilir. Bütün güç oyunlara verildikten sonra gereksiz uygulamaların kullandığı enerji en aza indirilir. Böylelikle oyunlarda ciddi oranda performans yükselmesi görülür. Eğer, düşük fps ile oyunlar oynuyorsanız modu açtıktan sonra daha yüksek fps elde edebilirsiniz.  

Windows 10 Oyun Modu Nasıl Kapatılır? 

Windows 10’da oyun modunu kapatmak da açmak kadar basittir. Bunun için aşağıdaki basit 3 adımı uygulayınız; 

  • Adım 1: ‘’Ayarlar’’ bölümüne girin. 
  • Adım 2: Oyun seçeneğine tıklayın. 
  • Adım 3: ‘’Oyun modu’’ alanına giriş yapın. 
  • Adım 4: Bu aşamadan sonra açtığınız yerden kapatın. İşareti pasif hale getirmeniz gerekir. 

Oyun Modu Otomatik Olarak Açılabilir 

Windows 10 oyun modu, bazı zamanlarda otomatik olarak açılabilir. Bazı oyunlar, açıldığında otomatik olarak oyun modunu açarlar. Eğer, oyundan iyi performans alıyorsanız ve modu açmadıysanız mod otomatik olarak açılmıştır. 

Alternatif Olarak Neler Yapılabilir? 

Oyun deneyimini en üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız diskinizi rahatlatın. Bunun için de gerekmeyen programları silin. Gereksiz olarak bilgisayara yüklenen programlar, oyun deneyiminizi olumsuz yönde etkileyebilir.