Amazon fiyatları yükseltiyor. Enflasyonu suçluyor

Amazon, Avrupa'daki Amazon Prime programı için fiyatları artırıyor. Amerikan devi bunun enflasyonun etkisi olduğunu açıklıyor.

Amazon fiyatları yükseltiyor. Enflasyonu suçluyor

Jeff Bezos'un şirketi, Amazon Prime'ın Amerikalı kullanıcılarının aboneliğini artırdıktan birkaç ay sonra Avrupalılar için fiyatları yükseltiyor. Amazon'un ABD dışındaki en büyük pazarı olan Almanya'da üyeliğin maliyeti yüzde 30 artarken, Fransa'daki Prime üyeliği yüzde 43 daha fazlaya mal olacak. İspanya, İngiltere ve İtalya'da da fiyatlar artacak.

Avrupa ABD'den daha pahalı

Avrupa'da abonelik fiyatlarındaki artış, Şubat ayında yeni ABD aboneleri için yürürlüğe giren Prime üyelik fiyatlarındaki %17'lik artıştan daha keskin.

Birleşik Krallık'taki müşteriler için yıllık abonelik fiyatı yüzde 20 artarak 79 Sterlin'den 95 Sterlin'e yükselecek. Aylık taksitli ödeme yapanlar için fiyat ayda 7,99 £ 'dan 8,99 £' a yükselecek.

Financial Times tarafından aktarılan bir Amazon sözcüsüne göre, artış, kaçak enflasyon nedeniyle gerekliydi. Yüksek fiyat, şirketin işletme maliyetlerini yükseltiyor ve Birleşik Krallık abonelik ücretleri 2014'ten beri artmadı.

Amazon sorunları

Koronavirüs pandemisi sırasında kesintiye uğrayan tedarik zincirleri, şişkin bir personel ve depo alanının aşırı genişlemesi ile Amerikan devi son zamanlarda ciddi bir belada. Amazon'un uluslararası işletmesinin işletme giderleri Ocak ve Mart ayları arasında 29,4 milyar dolardan 30 milyar dolara yükseldi.

Aynı zamanda Amazon, Netflix'e cevabı olan Prime Video için içerik bulmak için çok para harcıyor. Şirket, Premier Lig ve Şampiyonlar Ligi'ndeki futbol maçlarını yayınlamanın yanı sıra yeni bir televizyon dizisi The Lord of the Rings'i yaratma haklarını satın aldı. Bu yılın başlarında Amazon, 8,45 milyar dolarlık MGM satın alımını tamamladı. Aynı dönemde, Amazon'un küresel çevrimiçi mağaza satışları 52,9 milyar dolardan 51,1 milyar dolara düştü.