Bir Android Cihazda MIUI’de Reklamları Devre Dışı Bırakma

Güzel bir şekilde entegre edilmiş bir işletim sisteminde reklam yayınlamaktan daha sinir bozucu bir şey olamaz. Bir Xiaomi telefon aldığınızı ve reklamlar dışında neredeyse her şeyin mükemmel olduğunu hayal edin. Xiaomi, 2018’de reklam yayınlamaya başladığından beri işler eskisi gibi değil. Xiaomi deneyiminizi gölgeleyen reklamlardan bıktıysanız, okumaya devam edin. Çeşitli yöntemler kullanarak MIUI’de reklamları nasıl devre […]

Bir Android Cihazda MIUI’de Reklamları Devre Dışı Bırakma

Güzel bir şekilde entegre edilmiş bir işletim sisteminde reklam yayınlamaktan daha sinir bozucu bir şey olamaz. Bir Xiaomi telefon aldığınızı ve reklamlar dışında neredeyse her şeyin mükemmel olduğunu hayal edin. Xiaomi, 2018’de reklam yayınlamaya başladığından beri işler eskisi gibi değil.

Xiaomi deneyiminizi gölgeleyen reklamlardan bıktıysanız, okumaya devam edin. Çeşitli yöntemler kullanarak MIUI’de reklamları nasıl devre dışı bırakacağınızı açıklayacağız.

MIUI’de Reklamları Devre Dışı Bırakmanın En Basit Yöntemi

MIUI telefonunuzdan reklamları kaldırmanın birçok yolu vardır. En basitlerinden biriyle başlamak istedik.

 1. Cihazın ayarlarına erişin.
 2. “Parolalar ve Güvenlik”i Bulun
 3. “Yetkilendirme ve İptal” bölümüne gidin.
 4. Reklam amaçlı veri toplamaktan sorumlu olan “MIUI sistem ADS (MSA)” öğesini bulun.
 5. Kapatın ve yetkisini iptal edin.
 6. Yetkilendirmeyi iptal etme işleminizi onaylayın.

Bu genel yöntem, telefonunuzda gösterilen çoğu reklamı kaldırmalıdır. Ancak, hâlâ reklamlarla karşılaşıyorsanız, bunu bir adım öteye götürmenin başka yolları da var.

Kişisel Reklam Önerilerini Kapatarak MIUI’de Reklamları Devre Dışı Bırakma

Xiaomi telefonlarındaki önerileri hedefli reklamlar olarak düşünün. Aynı ada sahip olmayabilir, ancak özünde aynı şeydir. Bu özelliğin işlevi, sizin özel zevkinize göre kişisel olan alakalı reklamlar sunmaktır. Ondan nasıl kurtulacağı budur.

 1. Ayarlarınıza erişin ve “Şifreler ve Güvenlik” bölümüne gidin.
 2. “Gizlilik”i seçin ve “Reklam Hizmetleri”ne gidin.
 3. “Kişiselleştirilmiş Öneriler” anahtarını kapatın.

Bunu yaptıktan sonra, gitmeye hazırsın. Artık Xiaomi telefonunuzda reklam görmemelisiniz.

MIUI Sistem Uygulamasındaki Reklamları Kaldırma

Sistem uygulamasını kullanmak, telefonunuzu kalabalıklaştıran reklamları ortadan kaldırmanın başka bir yoludur. Xiaomi, sistem uygulamalarında sık sık reklamlara sahip olacak, ancak bunlardan manuel olarak kurtulabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. İndirilenler uygulamasını veya ekleri görüntüleyen diğer herhangi bir uygulamayı seçerek başlayın.
 2. Sağ üst köşede üç nokta simgesi görünmelidir. Buna dokunun.
 3. Ayarları aç.”
 4. “Önerilen içeriği göster”in yanındaki anahtarı kapatın.
 5. Seçiminizi onaylamak için “Tamam” üzerine dokunun.

Belirli uygulamalara bağlı reklamları almaya devam ediyorsanız, ek bir önlem olarak bu işlemi her uygulama için tekrarlayabilirsiniz. Temelde aynı süreci içerdikleri için bu kılavuzdaki her uygulamanın üzerinden geçmeyeceğiz. Uygulamanın üst köşesinden ayarlara gidersiniz ve önerileri kapatmak için bir geçiş anahtarına ulaşırsınız.

MIUI Tanıtılan Uygulamalar Nasıl Kapatılır?

Çoğu MIUI sisteminde, “Araçlar ve daha fazla Uygulama” klasörü olarak bilinen, rahatsız edici reklamlar göstermesiyle ünlü bir klasör vardır. Gerçekten yararlıdır ve burada telefonunuz için pek çok iyi şey vardır, ancak aynı zamanda belirli uygulamalar ve reklamlar için promosyonları da zorlar.

Örneğin, farklı uygulamalarınızı klasörler halinde düzenleyebilirsiniz. Ancak, telefonunuzun orada reklam göstermeye başladığını fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, MIUI’nin oluşturduğunuz her yeni klasörde reklam göstermesidir.

Neyse ki, bu özellikten kurtulmak oldukça basittir. Tüm yapmanız gereken bu:

 1. Telefonunuzun Araçlar ve Diğer Uygulamalar klasörüne erişin
 2. Klasörün adının görüntülendiği alana uzun dokunun. Bu, yeniden adlandırma seçeneğini açacaktır.
 3. Yeniden adlandırma bölümünün yakınında, tanıtılan uygulamalar için bir geçiş olacaktır. Kapatın.

Ek SSS

Tüm MIUI sistemlerinde reklam var mı?

Şu anda, tüm MIUI sürümlerinde reklamlar var. Herhangi bir istisna yok gibi görünüyor. Yıllar boyunca MIUI ve diğer platformlardaki reklamların sayısı istikrarlı bir şekilde artıyor.

MIUI’deki reklamlardan kurtulmak için bir reklam engelleyici kullanabilir miyim?

Evet, MIUI’deki reklamlardan kurtulmak için bir reklam engelleyici kullanabilirsiniz. Google Play Store’da bulunan birkaç reklam engelleyici vardır. Ancak, tüm reklam engelleyiciler MIUI’de eşit derecede iyi çalışmaz ve bazıları diğerlerinden daha etkili olabilir.

MIUI’de reklamları ve MSA’yı kapatmak güvenli midir?

Evet, MSA’yı kapatmak güvenlidir. Bunu yapmak, reklam amaçlı veri toplamayı durduracak ve araya giren reklamların cihazınızda görünmesini engelleyecektir. MIUI’de belirli uygulamaları devre dışı bırakmanın sistemi bir bütün olarak kötü etkileyebileceğini duymuş olabilirsiniz. Ancak MSA için durum böyle değil.

MSA’yı kapattıktan sonra reklam almaya devam edecek miyim?

Reklamların türüne bağlıdır. MSA’yı devre dışı bıraktıktan sonra, sistem düzeyinde bazı bildirimler almaya devam edebilirsiniz, ancak bunlar eskisinden daha az müdahaleci olmalıdır. Kalan reklamları ortadan kaldırmak için yukarıda belirtilen diğer adımları kullanabilirsiniz.

Reklamları devre dışı bırakmak, cihazımı kullanma performansını etkiler mi?

Hayır, MSA’yı devre dışı bırakmak, Xiaomi cihazınızın performansını etkilememelidir.

MIUI neden reklam gösteriyor?

Xiaomi, gelir elde etmek için MIUI’de reklamlar gösterir. Şirket, reklam amacıyla veri toplar ve bu verileri, kullanıcıları ilgi alanlarına ve kullanım modellerine göre hedeflemek için kullanır. Bunu yapmak, cihaz fiyatlarının nispeten düşük tutulmasına yardımcı olur.

MIUI’deki bir reklamla ilgili sorunu nasıl bildiririm?

MIUI’de bir reklamla ilgili bir sorunla karşılaşırsanız, cihazın ayarları aracılığıyla Xiaomi’ye geri bildirimde bulunarak veya müşteri destek ekibiyle iletişime geçerek bunu bildirebilirsiniz. Bu, söz konusu reklamın kaldırılmasını sağlamaya ve gelecekte benzer sorunların oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Bir Profesyonel Gibi Reklamları Engelleme

Xiaomi ve MIUI sistemlerindeki uygulamalardan kurtulmak zor olmak zorunda değil.

Bu reklamların çoğu (tümü değilse de) çoğu durumda ayarlarla oynayarak ve önerileri kapatarak ortadan kaybolabilir. Bunu yaptığınızda geriye pek bir şey kalmaz, iyi bir araya getirilmiş bir telefonun sorunsuz işlevselliği kalır.

Reklamlardan kurtulmak için yukarıdaki yöntemlerden hangisini tercih edersiniz? Adımlarımızı takip ettiniz mi? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Teknory