Bir Android Cihazda YouTube Nasıl Kaldırılır

Çoğu Android telefon, farklı yerleşik uygulamalarla birlikte gelir. Bazıları çok kullanışlı olsa da, diğerleri gereksiz yere yer kaplıyor. Birçok kişi için böyle bir uygulama YouTube’dur. Uygulama yaklaşık 175 MB veya daha fazlasını kaplıyor ve bu, siz onu kullandıkça ikiye veya üçe katlanabiliyor, bu nedenle birçok kullanıcının onu cihazlarından kaldırmanın bir yolunu araması şaşırtıcı değil. YouTube […]

Bir Android Cihazda YouTube Nasıl Kaldırılır

Çoğu Android telefon, farklı yerleşik uygulamalarla birlikte gelir. Bazıları çok kullanışlı olsa da, diğerleri gereksiz yere yer kaplıyor. Birçok kişi için böyle bir uygulama YouTube’dur. Uygulama yaklaşık 175 MB veya daha fazlasını kaplıyor ve bu, siz onu kullandıkça ikiye veya üçe katlanabiliyor, bu nedenle birçok kullanıcının onu cihazlarından kaldırmanın bir yolunu araması şaşırtıcı değil.

YouTube önceden yüklenmiş olduğundan, kaldırma/kaldırma işlemi genellikle mevcut değildir. Bunu size neden anlatıyoruz? Asıl konuya gelmek ve işe yaramayan umut verici sonuçlar/yanıtlar arayarak zaman kaybetmemeleri için herkesin bilmesini istiyoruz.

Ne olursa olsun, alternatif bir seçenek var: YouTube’u devre dışı bırakmak ve güncellemeleri kaldırmak. Önceden yüklenmiş YouTube uygulamasını devre dışı bırakabilir ve orijinal fabrika durumunun ötesindeki tüm güncellemeleri kaldırabilirsiniz. Bu, değerli alanı boşa harcamaktan ve can sıkıcı bildirimler almaktan daha iyidir. Başlayalım.

Kaldırma Alternatifi: YouTube Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Bazı durumlarda, YouTube’u Android telefonunuzdan silmek, başka herhangi bir uygulamayı silmek gibidir. Ancak bu yöntem çoğu telefonda çalışmaz. Nedenmiş? YouTube, sistem düzeyinde bir uygulama olarak kabul edildiğinden tamamen kaldırılamaz. Bunun nedeni, Google’ın android telefonlara güç vermesi ve YouTube’un Google’ın yan kuruluşu olmasıdır. YouTube uygulaması, Google’ın arama motoru, Gmail, takvim, sürücü vb. ile birlikte gelir.

Kaldıramıyor olmanız onu kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. YouTube kullanmayanlar devre dışı bırakabilir. Bir uygulamayı devre dışı bıraktığınızda, onu uygulama ekranından kaldırır ve arka planda çalışmasını engellersiniz. Bir uygulamayı devre dışı bırakmak onu telefonunuzdan silmese de, yerden tasarruf etmek ve gereksiz güncellemeleri önlemek istiyorsanız yine de iyi bir seçenektir.

Android telefonunuzda YouTube’u nasıl devre dışı bırakacağınız ve güncellemelerini nasıl kaldıracağınız aşağıda açıklanmıştır:

  1. Menünüzü açın ve şuraya gidin: “Ayarlar” veya üstteki açılır menüden seçin
  2. Seçme “Uygulamalar ve bildirimler.”
  3. Üzerine dokunun “Tüm ### uygulamaları görün.”
  4. Bul ve seç “Youtube.”
  5. Seçme “Depolama ve önbellek.”
  6. Seçmek “Açık depolama” ve daha sonra “Önbelleği temizle.” Bu eylemler, tüketilen alanı kaldırır. Aksi takdirde, uygulama devre dışı bırakıldığında veriler kalacaktır.
  7. üzerine dokunun “dikey üç nokta” (üç dikey nokta) sağ üst köşede ve “Güncelleştirmeleri kaldır”ı seçin. Bu eylem aynı zamanda tüketilen depolama alanını da kaldırır ve güncellemeler çok büyük olabilir.
  8. Üzerine dokunun “Devre dışı bırakmak.”
  9. Uygulamayı açıklayan bir mesaj göreceksiniz ve uygulamayla ilgili tüm işlevler devre dışı bırakılacak. Basmak “Devre dışı bırakmak” bir kez daha.
  • Uygulama artık devre dışı bırakıldı ve yer kazanmak için tüm güncellemeler, önbellek ve kullanıcı verileri kaldırıldı.

Uygulamayı daha sonra yeniden etkinleştirmek isterseniz, Ayarlar’ın “Uygulamalar ve bildirimler” bölümüne dönün ve yeniden etkinleştirin.


Genel olarak, kendi yüklediğiniz tüm uygulamalar kaldırılabilir. Yani, eğer indirdiyseniz YouTube Android uygulaması Play Store’dan kaldırabilirsiniz. Ancak uygulama önceden yüklenmiş olarak gelirse, “Kaldır” düğmesini görmezsiniz.

Bu nedenle, “Kaldır” düğmesini görmüyorsanız bu, uygulamayı telefonunuzdan tamamen silmenizin mümkün olmadığı ve muhtemelen orada olmayacağı anlamına gelir. Bu gibi durumlarda yapabileceğiniz tek şey, kullanıcı verilerini ve uygulama verilerini temizlemek ve ardından uygulamayı devre dışı bırakmaktır.

Telefonunuzu Köklendirmek

Android telefonunuz üzerinde ayrıcalıklı kontrol elde edebilir ve root erişimi alarak önceden yüklenmiş uygulamaları silmek de dahil olmak üzere çok sayıda işlemi özelleştirebilirsiniz. Ancak, telefonunuzu köklendirmek genellikle önerilmez. İlk olarak, köklendirme, telefonunuzu kararsız hale getirebilir ve doğru şekilde yapılmazsa onarılamaz hasara neden olabilir. İkincisi, köklendirme garantinizi geçersiz kılabilir. Bir şeyler ters giderse, kendi başına olacaksın. Son olarak, root erişimi elde etmek, Android’in güvenlik kısıtlamalarını da ortadan kaldırır. Bu, telefonunuzun kötü amaçlı yazılımlardan korunmayacağı anlamına gelir.

Hala cihazınızı rootlamak istediğinize karar verirseniz, süreci iyice araştırdığınızdan emin olun. Adımların akıllı telefon tipine ve markasına göre değiştiğini unutmayın. teknoloji konusunda bilgili değilseniz, bir uzmandan yardım istemek en iyisidir. Ayrıca, kötü amaçlı yazılım bulaşmalarını savuşturmak için uygun antivirüs koruması kurmayı unutmayın. Rootlama işlemini yapıp bir süre sonra fikrinizi değiştirirseniz, her zaman telefonunuzu root’tan kurtarabilirsiniz.

YouTube SSS’lerini Kaldırma

Android’de YouTube ile ilgili diğer sorularınızın yanıtlarını burada bulabilirsiniz.

YouTube’u devre dışı bıraktıktan sonra nasıl geri alabilirim?

YouTube’u devre dışı bıraktıysanız ve geri almak istiyorsanız uygulamayı yeniden etkinleştirebilirsiniz. Yapmanız gerekenler:

1. Aç Ayarlar Android cihazınızda ve öğesine dokunun. Uygulamalar.

2. üzerine dokunun Youtube listenin en altında.

3. öğesine dokunun sayfanın alt kısmında (bazı kullanıcılar Olanak vermek).

Şimdi, YouTube, giriş yapabileceğiniz ve beğendiğiniz tüm videoları izleyebileceğiniz uygulama çekmecenizde görünecektir.

Bir uygulamayı devre dışı bırakma ve silme arasındaki fark nedir?

Daha önce belirtildiği gibi, bir uygulamayı devre dışı bırakmak onu kalıcı olarak silmez. Ancak, kaldırırsanız, önbelleğe alınan tüm veriler, depolanan bellek ve uygulama simgesinin tümü telefonunuzdan kaybolacaktır. Uygulamayı tekrar kullanmak istediğinizde Play Store’dan yüklemek yerine Ayarlar’da etkinleştirmeniz gerekir.

Bir uygulamayı sildiğinizde, tüm izleri kaybolur. Devre dışı bırakılmış bir uygulamanın aksine, kaldırılmış bir uygulama artık telefonunuzda bulunmaz. Uygulamayı tekrar kullanmak istediğinizde, Google Play Store’dan yeniden yüklemeniz gerekir.

Artık YouTube Yok

YouTube hala en popüler video paylaşım platformlarından biri olmasına rağmen, birçok kişi onu kullanmıyor. Android telefonların çoğu uygulamayla birlikte geldiğinden, telefonunuza root atmadan uygulamayı kaldırmak imkansızdır. İşinizi şansa bırakmak istemiyorsanız, uygulamayı devre dışı bırakmak ve arka planda çalışmasını ve yer israf etmesini önlemek daha iyidir.

Bu makalenin, Android telefonunuzda YouTube’u ortadan kaldırmak için neler yapabileceğinizi açıkladığını umuyoruz.

Telefonunuzda YouTube’u ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Peki ya Android’inizdeki önceden yüklenmiş diğer uygulamalar? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Teknory