Windows Bilgisayarınızın Seri Numarası Nasıl Bulunur?

sdx15/Shutterstock Windows bilgisayarlarında seri numarasını kontrol etmek isteyebilecekleri birkaç neden vardır. En yaygın olanı, olası garanti onarımları veya lisanslama sorunları içindir. Donanım üreticiniz veya Microsoft, sorununuz konusunda yardımcı olabilmeleri için Windows kurulumunuzun geçerliliğini doğrulamak üzere seri numarasını isteyebilir. Ayrıca bilgisayarı satmak ve alıcıya gelecekteki bakım ihtiyaçları için gerekli olabilecek tüm gerekli bilgileri alacağına dair güvence […]

Windows Bilgisayarınızın Seri Numarası Nasıl Bulunur?

Windows bilgisayarlarında seri numarasını kontrol etmek isteyebilecekleri birkaç neden vardır. En yaygın olanı, olası garanti onarımları veya lisanslama sorunları içindir. Donanım üreticiniz veya Microsoft, sorununuz konusunda yardımcı olabilmeleri için Windows kurulumunuzun geçerliliğini doğrulamak üzere seri numarasını isteyebilir.

Ayrıca bilgisayarı satmak ve alıcıya gelecekteki bakım ihtiyaçları için gerekli olabilecek tüm gerekli bilgileri alacağına dair güvence vermek de isteyebilirsiniz.

Bazen, özellikle doğrudan bir üreticiden satın alınan bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayarsa, bu seri numaralarını donanıma yapıştırılmış etiketlerde bulabilirsiniz. Bununla birlikte, bu çıkartmalar zamanla solabilir veya düşebilir veya kullanılmış satın alıyorsanız, önceki sahibi şu veya bu nedenle onu çıkarmaya karar vermiştir.

İhtiyaçlarınız ne olursa olsun, seri numarasını doğrudan Windows içinden alabilirsiniz. İster Windows 10, ister Windows 11 veya daha eski bir sürüm kullanıyor olun, bunu yapmanın birkaç farklı yolu vardır ve size tam olarak nasıl olduğunu göstereceğiz.

PowerShell ile Windows bilgisayarınızın seri numarasını bulma

PowerShell, Windows PC’nizin seri numarasını bulmak için kullanabileceğiniz daha kolay araçlardan biridir. Komut satırı arayüzü aracılığıyla otomasyon komutları vermek için kullanabileceğiniz bir betik dili kullanır. Yine de komut satırının sizi korkutmasına izin vermeyin: Aradığınız bilgiyi bulmak için tam olarak ne yazmanız gerektiğini size göstereceğiz.

  1. Başlat menüsünü açın ve imlecinizi arama kutusuna getirin.

  2. PowerShell’i arayın. PowerShell simgesine sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’a tıklayın.

  3. Şimdi bir komut satırı arayüzü görmelisiniz. Aşağıdaki komutu yazın: Get-WmiObject win32_bios | Seri numarasını seçin
  4. Klavyenizdeki Enter tuşuna basın.

Bu bilgileri saklamak için kendiniz yazabilirsiniz, ancak aynı zamanda doğrudan bu arayüzden bir metin dosyasına da kaydedebilirsiniz.

  1. Aynı uygulamada şu komutu girin (alıntılar hariç): “Get-WmiObject win32_bios | Select Serialnumber > PATHTOEXPORT”
  2. “PATHTOEXPORT”un tercih ettiğiniz hedefle değiştirilmesi gerektiğini unutmayın. Örneğin, Joey kullanıcı adına onu belgeler klasörünüze kaydetmek için “C:\Users\Joey\Documentsserial.txt” ile değiştirebilirsiniz.
    1. Windows PC’nizdeki herhangi bir klasörün hedefini bulmanın kolay bir yolu, onu Dosya gezgininde açmaktır. Dosya Gezgini’nin üst kısmındaki adres çubuğuna tıklayabilir ve dizeyi oradan kopyalayabilirsiniz.

Windows seri numaranızı Komut Satırı ile nasıl bulabilirsiniz?

PowerShell herhangi bir nedenle çalışmıyorsa, bu bilgileri Windows’taki standart komut satırı arabirimini kullanarak bulmanın da mümkün olduğunu bilmelisiniz.

Çok fazla karakter gerektirmediği için bu yöntemi biraz daha kolay bulabilirsiniz, ancak komutları tam olarak burada listelediğimiz şekilde kopyalayıp yapıştırıyorsanız bunun bir önemi yoktur. Her durumda, bunu komut satırında şu şekilde yapabilirsiniz:

  1. Başlat menüsünü açın ve “Komut Satırı” yazın, ardından başlatmak için tıklayın.

  2. Aşağıdaki komutu komut istemine yapıştırın: wmic bios get serialnumber

Bu seçenek tam olarak aynı bilgileri alır, bu nedenle hangisini daha kolay buluyorsanız onu seçin. Bilgisayarınız orijinal olarak özel bir yapıysa, gerçek bir seri numarası döndürmeyeceğini belirtmekte fayda var. Bunun nedeni, bu numaranın genellikle bilgisayarı üreten ve satan şirket (OEM veya orijinal ekipman üreticisi) tarafından verilmiş olmasıdır. Bu durumda, komut isteminde gerçek bir seri numarası yerine “OEM tarafından doldurulacak” ifadesi gösterilir.

Teknory